Ծալկայի իրադարձությունները պետք է գնահատել որպես չարամիտ խուլիգանություն: Այդ մասին, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, հայտարարել Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռեվազ Գաչեչիլաձեն: Նրա խոսքերով, 23-ամյա Գեւորգ Գեւորգյանի սպանությունը զուտ կենցաղային հիմք է ունեցել: «Ես չեմ կարծում, որ Վրաստանի պետական նախարար Գեորգի Խայնդրավան իրավացի էր` այդ սպանությունը քրեական հաշվեհարդար անվանելով: Ուղղակի երիտասարդները խմել են, կռվի են բռնվել եւ արդյունքում ողբերգություն է տեղի ունեցել: Մեղավորներն արդեն ձերբակալվել են եւ կպատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,-ասել է նա: Միեւնույն ժամանակ, Գաչեչիլաձեն նշել է, որ Վրաստանում տարեկան կատարվում է 150-200 սպանություն եւ գրեթե բոլորն ունեն սոցիալ-տնտեսական դրդապատճառներ: «Հայաստանում սպանությունները շատ ավելի քիչ են: Դա հասկանալի է, քանի որ ձեր երկիրը մոնոէթնիկ է: Վրաստանում բնակվում են բազմաթիվ ազգությունների ներկայացուցիչներ եւ բախումները նրանց միջեւ անխուսափելի են: Ծալկայում հայերից բացի բնակվում են նաեւ սվաններ, աջարներ, վրացիներ, թուրքեր: Ներկայումս Ծալկայի բնակչությունը շուրջ 1800 հոգի է, որոնք դուրս են սոցիալական վերահսկողությունից: Նման տարածաշրջանում բախումները միշտ հնարավոր են: Լարվածությունը Ջավախքում ես չէի բնութագրի քաղաքական դրդապատճառներով: Այստեղ առաջին հերթին իր դերակատարությունն ունի սոցիալ-տնտեսական գործոնը: Եվ ավելին, վրացական իշխանությունները չեն վարում Ջավախքից հայ բնակչությանը դուրս մղելու նպատակաուղղված էթնիկ քաղաքականություն»,-ընդգծել է ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանը:
Ռեվազ Գաչեչիլաձեն նշել է նաեւ, որ Վրաստանի մյուս ազգային փոքրամասնությունների, ասենք ադրբեջանցիների, սոցիալ-տնտեսական դրությունն ավելի վատ է, քան Ջավախքում: «Մենք չենք կարող միանգամից լուծել բոլոր խնդիրները եւ մենք չենք կարող զբաղվել միայն Ջավախքի խնդրով, մի կող թողնելով մյուս շրջանները»,-նշել է Գաչեչիլաձեն: Հիշեցնենք, որ «Շանթ« հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում Վրաստանի միգրացիայի հարցերով պետական նախարար Գեորգի Խայնդրավան ասաց, որ «Ծալկայում կատարված սպանությունը քրեական հաշվեհարդար է, որը չի անդրադառնա հայ-վրացական հարաբերությունների վրա»:

Cобытия в Цалке надо расценивать как злостное хулиганство. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Посол Грузии в Армении Реваз Гачечиладзе. По его словам, убийство 23-летнего Геворка Геворкяна имело под собой чисто бытовую основу. «Я не думаю, что госминистр Грузии Георгий Хаиндрава был прав, когда назвал это убийство криминальной разборкой. Просто молодые люди выпили, подрались и в результате случилась трагедия. Виновные уже арестованы и будут наказаны по всей строгости закона», – сказал он. Вместе с тем, Гачечиладзе отметил, что в Грузии в год совершается 150-200 убийств и почти все имеют социально-экономическую подоплеку. «В Армении убийств намного меньше. Это понятно, ибо у вас моноэтническая страна. В Грузии проживает много национальностей и конфликты между ними неизбежны. В Цалке, кроме армян, проживают сваны, аджарцы, грузины, турки. В настоящее время население Цалки составляет примерно 1800 человек, у которых нет социального контроля. В таком регионе всегда возможны столкновения. Я не стал бы характеризовать напряженность в Джавахке политическими мотивами. Здесь в первую очередь играет роль социально-экономический фактор. И уж тем более, грузинские власти не проводят целенаправленную этническую политику по вытеснению армянского населения из Джавахети», – подчеркнул посол Грузии в РА.
Реваз Гачечиладзе также отметил, что социально-экономическое положение других нацменьшинств Грузии, к примеру азербайджанцев, хуже, чем в Джавахке. «Мы не можем сразу решить все проблемы и мы не можем решать только проблему Джавахка, оставив в стороне другие регионы», – отметил Гачечилалдзе. Напомним, что в прямом эфире телеканала «Шант» госминистр Грузии по вопросам миграции Георгий Хаиндрава сказал, что «убийство в Цалке – это криминальная разборка, которая не скажется на армяно-грузинских отношениях».