20 Մարտ 2006 - 13:45 AMT
Ջավախքի բոլոր խնդիրները սոցիալ-տնտեսական են եւ ոչ մի քաղաքական ենթատեքսո այստեղ չկա: Այդ մասին այսօր Երեւանում լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Ռեվազ Գաչեչիլաձեն: Նրա խոսքերով, Վրաստանում տարբերություն չի դրվում քաղաքացիների միջեւ: «Եթե վրաց լեզվի ուսուցիչը Ախալքալաքում իր հայ գործընկերոջից շատ է ստանում, ապա պատճառն այն է, որ նա պետք է գա Թբիլիսիից, տեղավորվի տեղում, բնակարան վարձի: Վրաստանում մարդու իրավունքներն ըստ ազգային պատկանելության չեն խախտվում: Վրացական անձնագրերում ազգությունը չի նշվում»,-ասել է նա: Վրաց դիվանագետը նշել է նաեւ, որ աշխատատեղերը Ջավախքում, ինչպես եւ Վրաստանի այլ տեղերում չեն կարող ստեղծվել «վերեւների» թելադրանքով: «Չգիտես ինչու հայերը դեմ են Կարս-Ախալքալաք երակթուղու կառուցմանը: Իսկ դա լրացուցիչ աշխատատեղեր են, ընդ որում շրջանի տարբեր մասերում, սկսած շինարարությունից եւ վերջացրած երկաթուղային կազմերի վերանորոգմամբ»,-նշել է Գաչեչիլաձեն:
Ռ.Գաչեչիլաձեն ընդգծել է նաեւ, որ ներկայումս տարածաշրջանում կա եւս մեկ խնդիր` Վրաստանի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի առջեւ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը` 1944 թվականին արտաքսված մեսխեթցի թուրքերի վերաբնակեցումը մշտական բնակության վայրում: «Մենք կանգնել ենք լուրջ դեմոգրաֆիական խնդրի առջեւ, բայց մենք պետք է լուծենք այն` ըստ պարտավորությունների Վրաստանը պետք է մեսխեթցիներին ընդունի մինչեւ 2012 թվականը»,-ասել է նա: Պարտավորությունների թվում Վրաստանի դեսպանը նշեց նաեւ Կրոնի մասին օրենքի ընդունումը: «Վրաստանի կառավարության եւ Վրաստանի ուղղափառ եկեղեցու միջեւ գոյություն ունի Կոնկորդատ, որով բոլոր կրոնական հարցերը լուծում է եկեղեցին: Սակայն Օրենքի ընդունման հետ կապված այլ դավանանքների վիճակը Վրաստանի տարածքում չի փոխվի»,-նշել է նա:

20 Март 2006 - 13:45 AMT
Все проблемы в Джавахети являются социально-экономическими. Никакой политической подоплеки у них нет. Об этом сегодня в Ереване заявил журналистам посол Грузии в Армении Реваз Гачечиладзе. По его словам, в Грузии нет различий между гражданами. «Если учитель грузинского языка в Ахалкалаки получает больше своего армянского коллеги, то это из-за того, что ему надо ехать из Тбилиси, обустраиваться на месте, снимать квартиру. В Грузии нет ущемления прав человека по национальному признаку. В грузинских паспортах отсутствует графа «национальность», – сказал он. Грузинский дипломат также отметил, что рабочие места в Джавахети, равно как и в других регионах Грузии не могут создаваться по указке сверху. «Армяне почему-то против строительства железной дороги Карс-Ахалкалаки. А это дополнительные рабочие места, причем в самых разных областях, начиная со строительства и заканчивая ремонтом железнодорожных составов», – заметил Гачечиладзе.
Реваз Гачечиладзе также подчеркнул, что в настоящее время в регионе есть еще одна проблема – выполнение Грузией обязательства перед Советом Европы по возвращению месхетинских мусульман (турков-месхетинцев) на места постоянного проживания, откуда они были изгнаны в 1944 году. «Мы стоим перед серьезной демографической проблемой, но мы должны ее решать – месхи по обязательству должны быть приняты в Грузии до 2012 года», – сказал он. В числе обязательств посол Грузии также отметил принятие Закона о религии. «Между правительством Грузии и Грузинской православной церковью существует Конкордат, по которому все религиозные вопросы решает церковь. Но с принятием Закона положение других конфессий на территории Грузии изменится», – сказал он.