20 Մարտ 2006 - 15:26 AMT
Մարտի 18-ին, մինչ Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում տեղի էին ունենում հսկայական ցույցեր` ընդդեմ «Աշխատանքի առաջին պայմանագրի», մի քանի հազար թուրք ցուցարարներ Լիոնում ցույցի դուրս եկան` պահանջելով անվավեր ճանաչել քաղաքի կենտրոնական հրապարակներից մեկում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու ծրագիրը: Թուրք ցուցարարների դեմ դուրս եկան շրջանում գտնվող ֆրանսիացի ցուցարարներ եւ արգելք հանդիսացան նրանց` քաղաքապետարան գնալուն: Թուրքերը հարձակվեցին ֆրանսիացիների վրա, եւ ոստիկանությունը արցունքաբեր ռումբեր արձակեց` ցրելու համար ցուցարարներին: Ֆրանսիական եւ միջազգային մամուլը լայնորեն անդրադարձավ բախման լուրին` ընդգծելով, որ ընդհարումը տեղի է ունեցել ֆրանսիացի եւ թուրք ցուցարարների միջեւ: Մինչդեռ թուրքական «Հուրիյեթ» թերթը մարտի 19-ի համարում գրել է, թե հայերը միտումնավոր կերպով եկել են ցույցի վայրը` թուրքերի հավաքը խանգարելու, եւ որ «3 հայ հարձակվողներ վիրավորվել են»: «Ազդակը» մարտի 19-ին կապվեց Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Հիլդա Չոպոյանի հետ:
Նրա խոքերով, Լիոնի նահանգապետը խոստացել էր արգելել Ցեղասպանության հուշարձանի կանգնեցման դեմ ցույցը, որի հետեւում կանգնած էին Լիոնի թուրք հյուպատոսը եւ «Գորշ գայլերը», բայց մարտի 17-ին հանկարծ հայտարարել էր, թե ցույցը չի արգելվելու: Նահանգապետն այդ որոշումը կայացրել էր` չնայած այն բանին, որ անցած շաբաթվա ընթացքում Լիոնի ամբողջ քաղաքական դասը գրավոր ու բանավոր կերպով կոչ էր ուղղել` արգելելու ցույցը:
Հ. Չոպոյանն կարծում է, թե, հավանաբար, ներքին գործերի նախարարության ճնշման ներքո նահանգապետը որոշել է չարգելել հակահայ ցույցը` բացատրելով, թե այդ ցույցի ընթացքում Հայոց ցեղասպանությունը ուրացող պաստառներ ու կարգախոսներ չեն լինելու: Չնայած այդ հայտարարություններին, մարտի 18-ին հարյուրավոր թուրք ցուցարարներ փողոց դուրս եկան Ցեղասպանությունը ուրացող պաստառներով եւ հայհոյանքներով: «Հայ երիտասարդները հասկացրեցին ոչ հեռու հանրքավե կազմակերպած ֆրանսիացիներին գործի էությունը, որնք սկսել են թուրքերին գոռալ. «Դուք ֆաշիստներ եք, Ֆրանսիան ձեր տեղը չէ», «Մենք բոլորս հայեր ենք» եւ այլն: Թուրքերի արձակած քարերից վիրավորվեց շրջանի վաճառատներից մեկի տերը: Թուրքական թերթը ստում է, հայ վիրավորներ չեն եղել: Մարտի 19-ին մեծ թվով հայեր հավաքվեցին Լիոնի «Պրոգրե» թերթի խմբագրության առջեւ` բողոքելով Ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանի կանգնեցման դեմ արտահայտվող հոդվածների վերաբերյալ, որոնք լույս էին տեսել այդ թերթում: Տեղի ունեցավ հանդիպումը նաեւ թերթի խմբագրի հետ, որն ասաց, թե թերթը դադարեցնելու է հակահայ հոդվածներին տեղ տալու քաղաքականությունը»,-ասել է Հ.Չոպոյանը, նշելով, որ մարտի 20-ին Լիոնում տեղի է ունենալու մամլո ասուլիս վերջին օրերին արձանագրված զարգացումների մասին: Նա ընդգծեց, որ մերժելի են Հայոց ցեղասպանությունն ուրացող ցույցերը, հատկապես երբ Ֆրանսիայի պետությունը եւ ժողովուրդն իր կեցվածքը հստակեցել է այդ հարցի շուրջ: Հ. Չոպոյանը շեշտեց, որ համայնքը լուռ չի մնալու կատարվածի մասին:

18 марта, в то время, когда по всей Франции прокатилась волна демонстраций в связи с поправками к трудовому законодательству, несколько тысяч турок в Лионе провели акцию по признанию недействительной программы установки на одной из площадей Лиона памятника жертвам Геноцида армян. Перед городским муниципалитетом их встретили французские демонстранты. Турки напали на французов, полиция при помощи бомб со слезоточивым газом разогнала митингующих. Французская и международная пресса широко осветила данный инцидент. Турецкая газета «Hurriyet» в номере от 19 марта написала, что армяне специально пришли на митинг, «чтобы помешать туркам, трое армян было ранено». Газета «Аздак» связалась с главой Армянской Федерации Европы Хильдой Чобоян. По ее словам, префект Роны обещал не допускать подобного шествия против установления памятника. Чобоян отметила, что за демонстрантами стоял турецкий консул в Лионе и организация «Серые волки». «17 мартапрефект Роны вдруг заявил, что митинг разрешен. Он принял это решение, несмотря на то, что все политические круги Лиона устно и письменно требовали запретить демонстрацию», – сказала она.
Хильда Чобоян считает, что префект принял решение под давлением министерства внутренних дел, которое заявило, что турки обещали обойтись без антиармянских плакатов и лозунгов. Но обещание они не выполнили, скандируя оскорбления и размахивая антиармянскими плакатами. «Армянская молодежь объяснила митингующим рядом французам суть дела, которые начали кричать туркам: «Вы фашисты, Франция не ваше место», «Мы все армяне» и так далее. Турки стали бросать камни, в результате чего пострадал один из владельцев магазина. Турецкая газета лжет – армян-пострадавших нет. 19 марта армяне собрались около редакции лионской газеты «Прогресс», в которой печатались антиармянские статьи. Редактор вышел к собравшимся и заверил, что газета прекратит печатать такие материалы», – сказала Хильда Чобоян, отметив, что 20 марта состоится пресс-конференция, посвященная событиям последних дней. Она подчеркнула, что будут запрещены все демонстрации, отрицающие геноцид. «Армянская община Франции не будет молчать, тем более что страна и ее народ четко выразили свою позицию по отношению к геноциду армян 1915 года», – сказала глава Армянской Федерации Европы.