Սեփական անվտանգությունն երաշխավորելու համար Եվրոպական Միությունը պետք է ավելի խորն ընդգրկվի Հարավային Կովկասի հակամարտությունների կարգավորման մեջ, որ դրանք չբռնկվեն որպես լայնածավալ պատերազմներ Եվրոպայի հարեւանությունում: Այդ մասին ասվում է Միջազգային ճգնաժամային խմբի(ՄՃԳ) «Հակամարտությունների կարգավորումը Հարավային Կովկասում. Եվրոպական Միությունն դերը» նոր զեկույցում: Այն հետազոտում է Լեռնային Ղարաբաղի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի շուրջ լարվածությանն անդրադառնալու Եվրոպական Միության ջանքերը եւ մատնանշում է նրա հնարավոր լրացուցիչ անելիքները: Զեկույցում մասնավորապես ընդգծում են, որ մինչեւ վերջերս այլք` ՄԱԿ-ը Աբխազիայում եւ ԵԱՀԿ-ն Լեռնային Ղարաբաղում ու Հարավային Օսիայում, զբաղվել են տարածաշրջանում հակամարտության կարգավորմամբ, սակայն տասնամյակից ավել տեւող բանակցությունները չեն պսակվել խաղաղության համապարփակ պայմանագրերով: «Ունենալով «ազնիվ միջնորդի» հեղինակություն, ազդեցության տարատեսակ մեղմ եւ կոշտ լծակներ, եւ Եվրոպայի մեջ ավելի խորը ինտեգրվելու առաջարկների հնարավորություն, Եվրոպական Միությունն ավելի մեծ դեր ունի խաղալու եւ կարող է լրացնել ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի ջանքերը»,- ասվում է փաստաթղթում:
ՄՃԳ ներկայացուցիչների կարծիքով, իր սահմանների անվտանգության համար, ԵՄ ծրագրում է ստեղծել իր շուրջը արդյունավետ կառավարվող երկրների օղակ: Այն շահագռգիր է Հարավային Կովկասով նաեւ այն պատճառով, որ ցանկանում է ապահովել Կասպից տարածաշրջանի նավթի եւ գազի հասանելիությունը, զարգացնել փոխադրումների եւ հաղորդակցության միջանցքներ Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ եւ սահմանափակել այնպիսի վտանգներ, ինչպիսիք են մաքսանենգությունը, թրաֆիքինգը եւ շրջակա միջավայրի քայքայումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ: Այդ կապակցությամբ, դժվար թե Եվրոպական Միությունը մոտակա ժամանակներում անդամակցություն առաջարկի Վրաստանին, Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, այն պետք է նորարար միջոցներ գտնի իր օգնությունը պայմանավորելու եւ ազդեցություն բանեցնելու համար :«Եվրոպական Միությունը փորձում է սահմանել իր դերը նոր հարեւանությունում, որտեղ ոչ’ խաղաղություն կա, ոչ’ պատերազմ», – ասում է ՄՃԳ-ի Եվրոպական ծրագրի տնօրեն Նիքոլաս Ուայթը:
Նրա խոսքերով, եթե ԵՄ-ը չկարողանա իրականացնել անվտանգ հարեւանության իր ռազմավարական տեսլականը, նրա վստահելիությունը տարածաշրջանում եւ ընդհանրապես` համեմատած Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հետ, կտուժի: «Ավելի մտահոգիչն այն է, որ եթե Հարավային Կովկասի հակամարտությունները շարունակեն սրվել, Եվրոպական Միությունը կարող է անպատրաստ գտնվել իր հարեւանների միջեվ պատերազմներին պատասխան գտնելու հարցում», ասել է Ուայթը:

21 Март 2006 - 10:09 AMT
Для обеспечения собственной безопасности Европейский Союз должен глубже включиться в процесс урегулирования конфликтов на Южном Кавказе, чтобы они не переросли в крупномасштабные войны в регионе «Европейского соседства». Об этом говорится в новом отчете Международной Кризисной Группы (МКГ) «Роль ЕС в урегулировании конфликтов на Южном Кавказе». Отчет посвящен мониторингу усилий ЕС в вопросе урегулирования проблем Нагорного Карабаха, Абхазии и Южной Осетии и указывает на возможные дополнительные действия этой организации. В отчете, в частности, подчеркивается, что за то время как ООН в Абхазии и ОБСЕ в НКР и Южной Осетии занимались урегулированием региональных конфликтов, более десятилетия длящиеся переговоры не увенчались подписанием мирных договоров. «Имея авторитет «честного посредника» и возможность предложений по более глубокой европейской интеграции, ЕС собирается играть большую роль в регионе и дополнить усилия ООН и ОБСЕ в этом направлении», – говорится в документе.
По мнению представителей МКГ, для обеспечения безопасности своих границ ЕС планирует создать вокруг себя кольцо эффективно управляемых стран. «ЕС заинтересован в досягаемости нефти и газа из Каспийского региона, создавая коридоры перевозок между Европой и Азией, а также с целью предотвращения таких рисков, как контрабанда, трафикинг и проблемы с окружающей средой», – говорится в заявлении. В связи с этим в ближайшем будущем ЕС вряд ли предложит членство Грузии, Армении и Азербайджану, он должен найти новые способы предложения помощи и реализации своего влияния. «Европейский Союз старается определить свою роль в программе Нового европейского соседства в регионе Южного Кавказа, в котором нет ни мира, ни войны», – заявил директор европейской программы МКГ Николас Уайт.
По его словам, если ЕС не сможет осуществить свой стратегический проект по безопасному соседству в этом регионе, то потеряет свой авторитет по сравнении с Россией и США. «Больше всего беспокоит то, что если конфликты на Южном Кавказе будут обостряться, то ЕС может оказаться неготовым дать ответ в случае военных действий между своими соседями», -сказал Н. Уайт.