21 Մարտ 2006 - 10:21 AMT
Բաղդադի Ազգային Միացյալ Վարժարանը, որը 1948թ. հիմնվել էր միացումովը Թարգմանչաց եւ Սվաճյան վարժարանների, 1974թ. պետականացվել էր Իրաքում իշխող Բաաթ կուսակցության ռեժիմի կողմից` ի շարս Իրաքի այլ փոքրամասնությունների պատկանող վարժարաններին: Սակայն 2003թ. պատերազմից եւ իշխող ռեժիմի տապալումից հետո, մի նոր օրենք էր հրապարակվել` նախկին ազգային վարժարանների վերականգման կապակցությամբ: Օգտվելով այս օրենքից, համայնքը վերաբացեց իր նախկին երկսեռ վարժարանը` 2004թ. հոկտեմբերի 15-ին: Ուսումնական առաջին տարում վարժարանի տնօրինությունը ստանձնեց համայնքի հոգեւոր առաջնորդ գերշ. տեր Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատրյանը` վարժարանի գործունեությանը թափ տալու նպատակով: Վարժարանը, որտեղ այժմ նախակրթարանի դասարաններ կան միայն, ունի տնօրեն, երկու փոխ-տնօրեն, ուսուցչական կազմ` բաղկացած 15 ուսուցիչ-ուսուցչուհուց եւ 171 աշակերտ-աշակերտուհի: Վարժարանում դասավանդվում են հայերեն լեզու, քրիստոնեական հավատք եւ երաժշտություն առարկաները` Իրաքի կրթության նախարարության կողմից սահմանված առարկաներից բացի: Վարժարանը պարունակում է նաեւ 31 համակարգիչով օծտված մի սրահ, որտեղ աշակերտները սովորում են համակարգիչի գործածություն: Համակարգիչները տրամադրվել էին հայկական բարերար կազմակերպությունների կողմից:
Վարժարանը գտնվում է դեմ հանդիման բազում դժվարությունների: Այն գտնվում է քաղաքի կենտրոնում, որտեղ հաճախ են իրականացվում ահաբեկչական արարքներ: Յուրաքանչյուր աշակերտ տարեկան վճարելու է 100 հազար իրաքյան դինար (մոտ 70 ԱՄՆ դոլար) ` ներառյալ երթեւեկության ծախսը: Սակայն աշակերտության փոքր մասը միայն կարող է այս վճարումը լիովին կատարել` Իրաքում տիրող ծանր տնտեսական պայմանների պատճառով: Մինչ յուրաքանչյուր աշակերտի վրա տարեկան ծախսվում է մոտ 350 ԱՄՆ դոլար, եւ այս բացը համայնքը գոցում է իր սեփական միջոցներով: Համայնքի հոգեւոր առաջնորդն ու ղեկավարները կոչ են արել աշխարհացրիվ հայությանը` իրենց նպաստը բերելու համայնքի միակ ազգային վարժարանին, հաղորդում է Karabakh-online-ը:

21 Март 2006 - 10:21 AMT
Багдадская Национальная Объединенная гимназия, которая была основана в 1948 году посредством объединения гимназий Таркманчац и Свачян, в 1974 была национализирована правящим режимом партии Баас – в ряду других гимназий, принадлежавших национальным меньшинствам Ирака. Но в 2003 году, после войны и падения правившего режима, был принят новый закон о восстановлении бывших национальных гимназий. Воспользовавшись законом, армянская община вновь открыла гимназию с 15 октября 2004 года. В первый год руководство гимназией взял на себя духовный пастырь общины, архиепископ Аваг Асатрян. Гимназия, в которой сейчас действуют только начальные классы, имеет директора, двух вице-директоров, 15 учителей. В гимназии обучается 171 ученик. В гимназии, помимо определенных иракским правительством предметов, преподаются также армянский язык, основы христианской веры и музыка. Есть компьютерный класс, в котором размещен 31 компьютер, переданный в дар гимназии армянскими благотворительными организациями.
Гимназия сталкивается с множеством проблем. Она расположена в центре Багдада, где часто происходят террористические акты. Есть также проблемы с финансированием. Ежегодно каждый учащийся выплачивает 100 тыс. иракских динаров (около $70 долларов), включая плату за транспорт. Но лишь малая часть учащихся в состоянии выплачивать эту сумму. Между тем, на каждого воспитанника гимназии в год тратится порядка $350 и эту разницу приходится покрывать общине. Духовный пастырь общины и руководство школы обращаются к армянам всего мира с просьбой внести свой вклад в сохранение армянской гимназии в Ираке, сообщает Karabakh-online.