21 Մարտ 2006 - 11:51 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Դարտմուտի կոնֆերանսի համանախագահներ Հարոլդ Սոնդերսը եւ Վիտալի Նաումկինը կժամանեն Երեւան մարտի 29-ին, 27-28 Բաքու այցելելուց հետո: Երեւանից համանախագահները կմեկնեն Ստեփանակերտ: Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանի խոսքերով, այցի ծրագիրը այսօր ճշտվում է, սակայն նախնական տվյալներով, բոլոր երեք երկրներում սպասվում են հանդիպաւոմներ բարձ մակարդակներում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի, ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի հանրությունների պատվիրակությունների կողմից Հակամարտության տարածաշրջանում խաղաղ գործընթացի շրջանակային համաձայնագրի հաստատումից հետո անցյալ տարվա սեպտեմբերից Դարտմուտի կոնֆերանսի շրջանակներում հանդիպումներ չեն եղել: Առաջիկա այցը առաջինն է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցով Դարտմուտի գործըթացի ողջ պատմության ընթացքում, որը գործում է 2001 թվականի հոկտեմբերից, հաղորդում է Դե-Ֆակտոն:

Сопредседатели Дартмутской конференции по Нагорному Карабаху Гарольд Сондерс и Виталий Наумкин приедут в Ереван 29 марта, после визита в Баку 27-28 марта. Из Еревана сопредседатели отправятся в Степанакерт. По словам председателя Демпартии Армении Арама Саркисяна, программа визита в настоящее время уточняется, однако, по предварительным данным, во всех трех странах ожидаются встречи на высоком уровне.
Напомним, что после одобрения делегациями общественности Армении, НКР и Азербайджана проекта Рамочного соглашения о мирном процессе в регионе конфликта в сентябре прошлого года, встречи в рамках Дартмутской конференции не проводились. Предстоящий визит – первый за всю историю Дартмутского процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, который ведет свой отсчет с октября 2001 года, сообщает Де-Факто.