ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոունն ու Մայքլ Գրիմը շնորհավորական ուղերձ են հղել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին ԼՂՀ անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապեաս ասվում է.
«Որպես ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահներ մենք շնորհավորում ենք Ձեզ և ԼՂՀ ժողովրդին ԼՂՀ անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի առթիվ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակումը 1991 թվականին հիմնարար ազատությունների ու ժողովրդավարության վկայությունն է: Հաջորդ տարիներին դուք վերջ դրեցիք խորհրդային հալածանքների ու խտրականության տասնամյակներին՝ հաղթելով Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում: Ձեր կառավարությունը զարմանալիորեն կայուն է և ձեր նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը գովեստի է արժանի: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր ազգը՝ ազատ և արդար ընտրությունների հետևողական անցկացման համար, ինչի մասին են վկայում միջազգային դիտորդները»:
«Ինչպես և դուք, մենք նախկինի պես հուսով ենք, որ կգտնվի հակամարտության խաղաղ լուծումը: Մենք մտահոգված ենք Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումներով: Մենք գնահատում ենք ձեր կառուցողական մոտեցումը այդ ագրեսիային և ձեր անդրդվելի ձգտումը տարածաշրջանային կայունությանը: Մենք վճռական ենք շարունակելու աջակցել ԼՂՀ-ին և ձեր երիտասարդ ժողովրդավարությանն ու նրա ժողովրդին: Մենք վճռականորեն սատարում ենք Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը»,-ասվում է ուղերձում:

Сопредседатели Группы поддержки Армении Конгресса США Фрэнк Паллоун и Майкл Гримм направили президенту Республики Арцах Бако Саакяну поздравительное послание в связи с 22-летием независимости НКР.
В послании говорится:
«Как сопредседатели Конгресса США Группы поддержки Армении, мы поздравляем Вас и народ НКР с 22-й годовщиной независимости. Образование Нагорно-Карабахской Республики в 1991 году является свидетельством фундаментальных принципов свободы и демократии. В последующие годы вы положили конец десятилетиям советского угнетения и дискриминации, победив в войне, развязанной Азербайджаном против народа Арцаха. Ваше правительство удивительно устойчиво и ваша неизменная приверженность демократии похвальна. Мы высоко оцениваем вашу нацию за последовательное проведение свободных и справедливых выборов, как свидетельствуют международные наблюдатели.
Как и вы, мы по-прежнему надеемся, что мирное урегулирование конфликта будет найдено. Мы очень обеспокоены продолжающимися нарушениями Азербайджаном режима прекращения огня. Мы ценим ваш конструктивный подход к такой агрессии и ваше непоколебимое стремление к региональной стабильности. Мы полны решимости продолжать нашу поддержку Нагорно-Карабахской Республики и чаяния вашей молодой демократии и ее народа. Мы решительно поддерживаем усилия Арцаха по международному признанию своей независимости».