2 Սեպտեմբեր 2013 - 12:58 AMT
Վրաստանի վարչապետը հայտարարել է հարևան երկրների հետ համագործակցության խորացման անհրաժեշտության մասին
Տարածաշրջանային փոխհարաբերությունների առումով Վրաստանը պետք է խորացնի երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական համագործակցությունը հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի ու Հայաստանի հետ: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշիվին, սեպտեմբերի 2-ին ելույթ ունենալով Թբիլիսիում դեսպանների հետ ավանդական հանդիպման ժամանակ: Նա հիշեցրել է, որ առաջին արտերկրյա այցերը նա կատարել է հենց այդ երկրներ և բարեկամական հարաբերություններ հաստատել այդ երկրների ղեկավարության հետ: Վարչապետը հորդորել է այդ երկրներում Վրաստանի դեսպաններին խորացնել ու զարգացնել բարիդրացիական հարաբերությունները:
Արտերկրում և միջազգային կազմակերպություններում Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ ավանդական ամենամյա հանդիպումն այս տարի ացնում է սեպտեմբերի 2-4-ը Թբիլիսիում:
Հուլիսին Թբիլիսիում Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ հանդիպման ավարտին Վրաստանի ՊՆ ղեկավար Իրակլի Ալասանիան հայտարարել է, որ վրաց-հայկական հարաբերությունները գերակա են Վրաստանի կառավարության համար և կարևոր դերակատարություն ունեն տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման գործում: Նա հատուկ նշել է այն պատմական, բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունները, որոնք կապում են հայ և վրաց ժողովրդներին:
2013թ. հունվարին Երևան այցելության ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է, որ կառավարությունը ամեն ինչ կանի, որպեսզի վրացահայերը իրենց զգան Վրաստանում ինչպես սեփական երկրում ու ինտեգրվեն վրաց հանրությանը: Նա խոստացավ նաև կատարել իր ընտրարշավի բոլոր դրույթները, որոնք վերաբերում են վրացահայերին:
«Վրաստանն ու Հայաստանը խնդիրներ չունեն: Ցավոք, կան և բարդ են մնում հարաբերությունները ՌԴ, ինչպես նաև աբխազ ժողովրդի հետ՝ մենք հուսով ենք, որ կվերականգնենք դրանք»,-ասել է Իվանիշվիլին՝ նշելով, որ խոսքը գնում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականության մասին: Վրաստանի վարչապետը հայտնեց նաև, որ մտադիր է սեղմ ժամկետում լուծել աբխազական ճանապարհի հետ կապված հարցերը: «Մենք ունենք նման ցանկություն և պատրաստ ենք արագ լուծել այդ երկաթուղային հաղորդակցության հետ կապված հարցերը»,-ասել է նա:
Աբխազական երկաթուղով Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև հաղորդակցությունը դադարեցվել է 1990-ականների սկզբին: Պատճառը Ինգուրի գետի վրայի երկաթուղային կամրջի պայթեցումն էր 1992 թվականին:

2 Сентябрь 2013 - 12:21 AMT
В плане региональных взаимоотношений Грузии необходимо дальнейшее углубление двустороннего политического и экономического сотрудничества с соседними странами – Азербайджаном, Турцией и Арменией. Об этом заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, выступая 2 сентября на открытии традиционного амбассадориала в Тбилиси.
Он напомнил, что первые зарубежные визиты он нанес именно в эти страны и установил дружеские отношения с их руководством. Премьер-министр призвал послов Грузии в этих странах углублять и развивать эти добрососедские отношения.
Амбассадориал – традиционная ежегодная встреча с руководителями дипломатических представительств Грузии в зарубежных странах и международных организациях будет проходить в Тбилиси с 2 по 4 сентября.
В июле по итогам встречи с министром обороны Армении Сейраном Оганяном в Тбилиси министр обороны Грузии Ираклий Аласания заявил, что грузино-армянские отношения приоритетны для правительства Грузии и играют важную роль в обеспечении региональной безопасности. При этом он особо отметил те исторические, дружественные и братские отношения, которые связывают грузинский и армянский народы.
Во время визита в Ереван в январе 2013 года Бидзина Иванишвили заявил, что правительство Грузии сделает все, чтобы грузинские армяне себя чувствовали как в собственной стране и интегрировались в грузинское общество. Он также пообещал выполнить все положения своей предвыборной кампании, касающиеся армян Грузии.
“Между Грузией и Арменией проблем нет. К сожалению, были и остаются сложные отношения с РФ, а также с абхазским народом; мы надеемся их восстановить”, – сказал Иванишвили, отметив, что речь идет о территориальной целостности Грузии. Премьер Грузии также сообщил, что намерен в кратчайшие сроки решить вопрос работы абхазской дороги. “У нас есть желание и мы готовы быстро разрешить вопрос работы этого железнодорожного сообщения”, – сказал он.
Железнодорожное сообщение между Грузией и Россией по абхазской железной дороге было прервано в начале 1990-х годов. Причиной стал взрыв железнодорожного моста через реку Ингури в 1992 году.