3 Սեպտեմբեր 2013 - 07:43 AMT
Ադրբեջանական ընդդիմադիր մամուլը, մասնավորապես՝ «Ենի Մուսավաթը», արդեն մի քանի ամիս գրում է Ադրբեջանում հնարավոր հեղաշրջման մասին: Օրինակ, «Ադրբեջանում պետական հեղաշրջման տագնապը» հոդվածում ասվում է, որ վերջին օրերին Ադրբեջանում ուժեղացվում է պետական շենքերի պահպանությունը, ոստիկանությունը բնակչությունից առգրավում էորսորդական հրացանները, միևնույն ժամանակ ԱՄՆ-ից հաղորդագրություն է ստացվում, համաձայն որիԱդրբեջանում հեղաշրջում է հնարավոր, իսկ Իսրայելը կոչ է արել իր քաղաքացիներին չայցելել այդ պետություն: Ըստ թերթի, կան ուժեր և նույնիսկ պետություններ, որոնք շահագրգռված են, որ Ադրբեջանում անկարգություններ լինեն: «Այդ ուժերն, անկասկած, գլխավորում է Ռուսաստանը»,- պնդում է թերթը՝ նշելով, որ «անմասն չեն նաև Իրանն ու Հայաստանը»: Առանց Հայաստանի, հավանաբար, Ադրբեջանի ոչ մի ԶԼՄ ուղղակի կյանք չունի:
Թերթն Ադրբեջանի թշնամիների ցանկում ընդգրկել է նաև Բաշար Ասադի Սիրիան: Ըստ պարբերականի, օգոստոսի 15-ին «Բուլա դենիզ» նավթահանքում հնչած պայթյունն ու դրան հաջորդած հրդեհը, որը մինչ օրս չի հաջողվում մարել, վկայում են «ահաբեկիչների մտադրությունների լրջության մասին». ավելին՝ այն իրականացվել է «ռուսական հատուկ ծառայությունների կողմից»:
Թերթը գալիս է այն եզրահանգման, որ՝ չնայած արտաքին մերձեցմանը պաշտոնական Բաքվի հետ, «Ռուսաստանը չի հրաժարվել իր բացասական վերաբերմունքից ալիևյան իշխանությունների նկատմամբ»:
«Ենի Մուսավաթի» ամբողջ հոդվածը ոչ մի քննադատության չի դիմանում և ուղղված է բացառապես ԱՄՆ և ԵՄ երկրներին: Վիլնյուսում կայանալիք գագաթնաժողովի շեմին, երբ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ստորագրվելու է ԵՄ հետ համաձայնագիրը, Բաքուն փորձում է Եվրոպային ներկայանալ որպես մի պետություն, որը ցանկանում է ենթարկել Ռուսաստանին: Ավելին, չնայած Ադրբեջանի ղեկավարության հավաստիացումներին, որ Ադրբեջանը չի միջամտի Սիրիայի գործերին, դա ամենևին էլ այդպես չէ: Եթե Թուրքիան ստիպի Բաքվին մասնակցել Սիրիայի դեմ այդ անհասկանալի հարձակմանը, ապա Իլհամ Ալիևի համար շատ դժվար կլինի: Մի կողմից, կռվելու ցանկություն կա՝ Ղարաբաղի հարցում ԵՄ-ին հաշիվ ներկայացնելու միտումով: Մյուս կողմից, դա սպառնում է հարուցել Պուտինի ցասումը, որն արդեն իսկ հզորացնում է ռազմածովային խմբավորումը Կասպից ծովում, և հարկ եղած դեպքում կհարվածի կարևորագույն օբյեկտներին, այդ թվում նավթագազային համալիրին: Ճիշտ է, գործը դրան չի հասնի, հավանաբար, Ալիևին կբավարարի սթափ մտածողությունը Սիրիայի հանդեպ կտրուկ քայլերի չդիմելու համար:
Բանն այն է, որ ընտրություններն Ադրբեջանում ինչպես միշտ կանցնեն ճնշման ներքո և կկեղծվեն: Նշենք, որ դա ամբողջ հետխորհրդային տարածքի ընդհանուր թերությունն է: Սակայն Բաքուն ամեն կերպ փորձում է ապացուցել, որ ինքը բացառիկ է ու անփոխարինելի Կովկասում, ուստի հայտնվում են նման կասկածելի հրապարակումներ, որտեղ ճիշտը միայն այն է, որ այրվում է «Բուլա դենիզը»: Մնացած ամեն ինչը զուտ կոնսպիրոլոգիայի դրսևորում է, որով այդքան տարվել են Ադրբեջանում:

Азербайджанская оппозиционная пресса, в частности, «Ени Мусават» вот уже несколько месяцев пишет о возможном государственном перевороте в Азербайджане. Вот и сейчас, в статье «Тревога «государственного переворота в Азербайджане» говорится, что за последние дни в Азербайджане усиливается охрана правительственных зданий, полиция собирает у населения охотничьи ружья, в это же время из США поступило сообщение, согласно которому в Азербайджане возможен переворот, а Израиль призывал своих граждан не посещать Азербайджан. По сведениям газеты, есть силы и даже государства, заинтересованные в беспорядках в Азербайджане. «Во главе этих сил, безусловно, стоит Россия», – утверждает газета, добавив при этом, что «следует добавить к этому и Иран и Армению». Без Армении, надо полагать, ни одно СМИ Азербайджана просто жить не может.
Газета включает в список «врагов» Азербайджана так же Сирию Башара Асада. По версии издания, взрыв и последующий пожар на платформе месторождении «Булла-дениз», который произошел 15 августа и до сих пор не удается потушить, свидетельствует «о серьезности намерений террористов» и более того, он «был осуществлен российскими спецслужбами».
Газета делает вывод о том, что, несмотря на внешнее сближение с официальным Баку, «Россия не обнулила свое негативное отношение к алиевской власти».
Вся статья в «Ени Мусават» не выдерживает никакой критики и направлена исключительно в первую очередь на США и страны ЕС. В преддверии саммита в Вильнюсе, когда будет подписываться соглашение с ЕС в рамках «Восточного партнерства», Баку пытается выглядеть в глазах Европы государством, которое хочет подчинить себе Россия. Более того, несмотря на заверения руководства Азербайджана о том, что Азербайджан не будет вмешиваться в дела Сирии, это далеко не так. Если Турция заставит Баку принять участие в весьма непонятной атаке на Сирию, то Ильхаму Алиеву придется очень трудно. С одной стороны, хочется повоевать, чтобы потом предъявить счет ЕС в вопросе Карабаха. С другой стороны, он рискует навлечь на себя гнев Путина, который уже наращивает военно-морскую группировку на Каспии и в случае чего просто ударит по важнейшим объектам, в том числе и нефте-газовому комплексу. Правда, до этого дела не дойдет, и у Алиева, наверное, хватит благоразумия не делать резких шагов в отношении Сирии.
Все дело в том, что выборы в Азербайджане как и всегда пройдут под давлением и итоги будут сфальсифицированы. Заметим, что это общая беда для всего пост-советского пространства. Однако Баку изо всех сил пытается доказать свою исключительность и незаменимость на Кавказе и поэтому появляются такого рода сомнительные публикации в которых правда только то, что горит платформа «Булла-дениз». Все остальное – чистейшей воды конспирология, которой так любят увлекаться не только в Азербайджане.