Տորոնտոյում մեկնարկել է Զորյանի ինստիտուտի Հայոց ցեղասպանության գծով 12-րդ միջազգային ծրագիրը, որը ներառում է նաև մարդու իրավունքների խախտումները Սիրիայում, Եգիպտոսում և Մերձավոր Արևելքի ու Աֆրիկայի այլ երկրներում:
Ըստ gagrule.net-ի, այս տարի ծրագրին կմասնակցի 22 ուսանող 10 երկրից: Ուսանողներից շատերի համար ցեղասպանության և մարդու իրավունքների թեման իրենց ազգային ինքնագիտակցության մաս է կազմում. քրդերի, նիգերիացիների, պակիստանցիների, հայերի ու հրեաների համար:
Դասընթացի տնօրեն, Նյու Յորքի համալսարանի պրոֆեսոր Ջոյ Ափսելը նշում է, որ հիանալի կլիներ միասին տեսնել ոճրագործների ու զոհերի ժառանգներին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ խմբում՝ թուրքերին, քրդերին ու հայերին, որոնք ընդհանուր հետաքրքրություններ կգտնեին, ուսումնասիրելով կարծրատիպերը, հիշողությունը, ուրացումն ու հաշտեցումը՝ միմյանց տեսնելով մարդկության պրիզմայով:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջին դասընթացը Զորյան ինստիտուտում կազմակերպվեց 2002թ. որպես փորձնական նախագիծ, որի համակարգողն էր Լորն Շիրինյանը: Նա ներգրավեց ուսանողների Հայաստանից, Ավստրալիայից, Կանադայից, Անգլիայից, Ֆրանսիայից, Ճապոնիայից ու ԱՄՆ-ից: Երեք ուսանողներ, որոնք մասնակցեցին փորձնական դասընթացին, հանդես եկան զեկույցներով Ցեղասպանությունների հետազոտման միջազգային ասոցիացիայի (IAGS) հեղինակավոր խորհրդաժողովում, որն անցավ Իռլանդիայի Հոլուեյ քաղաքում:
Զորյան ինստիտուտը միավորում է երկու շահույթ չհետապնդող հետազոտական ինստիտուտներ`. Քեմբրիջի, Մասաչուսեթս հիմնադրված 1982թ և Կանադայի Զորյանի ինստիտուտը , հիմնադրված 1984թ. Ինստիտուտի հետազոտությունները վերաբերում են հետևյալ երեք բնագավառներին`ցեղասպանության ուսումնասիրություններ, սփյուռքի ուսումնասիրություններ և Հայաստանի քաղաքականության ուսումնասիրություններ:

3 Сентябрь 2013 - 11:54 AMT
В Торонто началась 12-я ежегодная программа Института Зоряна по Геноциду армян. В программу включены также нарушения прав человека в Сирии, Египте и других странах Ближнего Востока и Африки.
По сообщению gagrule.net, в этом году по программе обучает 22 студента из 10 стран. Для многих из студентов тема геноцида и прав человека является частью их национального сознания: курды, нигерийцы, пакистанцы, армяне и евреи.
Директор курса, профессор Нью-Йоркского университета Джой Апсел отмечает, что было замечательно увидеть потомков преступников и жертв в одной группе по Геноциду армян: армян, турков и курдов, которые нашли общие интересы, изучая стереотипы, память, отрицание и примирение, видя друг друга через призму человечества.
Первый курс по Геноциду армян института Зоряна прошел в августе 2002 года в качестве пилотного проекта, координатором которого была Лорин Ширинян. Она привлекла студентов из Армении, Австралии, Канады, Англии, Франции, Японии и Соединенных Штатов. Трое студентов, которые прошли экспериментальный курс, выступили с докладами на престижной конференции Международной ассоциации исследователей геноцида (IAGS) в Голуэй, Ирландия.
Институт Зоряна – некоммерческий научно-исследовательский институт. Состоит из созданных в 1982 году в Кембридже, штат Массачусетс и в 1984 году в Торонто международных академических и научных центров документирования, изучения и распространения материалов, связанных с жизнью армянского народа в недавнем прошлом и настоящем, а также в контексте международных отношений.
Направления исследований, в которых участвует институт: изучение геноцидов; изучение диаспоры; исследования связанные с Арменией.
Для достижения этого институт спонсирует, поддерживает и поощряет междисциплинарные научные исследования, документирование, конференции и публикации.