Մոսկվայում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ շատ ուրախ է, որ երկու երկրների հարաբերությունները այսքան ինտենսիվ են զարգանում, իսկ շփումները բոլոր ուղղություններով հաճախակի են: «Խորհրդարանի գծով, կառավարության, գործարար կառույցների: Այս ամենի արդյունքը տնտեսության մեջ մենք ունենք»,-ասել է Վ.Պուտինը:
Ըստ նրա, ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև գերազանցում է 23 տոկոսը: «Ռուսաստանը Հայաստանի առաջին առևտրատնտեսական գործընկերն է: Այդ միտումները պահպանվում են»,-հավելել է ՌԴ նախագահը:
Իր հերթին Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «կուտակվել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք հարկավոր է քննարկել ու որոշումներ կայացնել ամրապնդելու համար մեր հարաբերությունները և, անշուշտ, դրական գործընթացները»:
«Մեր հարաբերությունները, Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները, կառուցված են մեր երկրների ժողովրդների բարեկամության ու եղբայրության դարավոր ավանդույթների վրա: Ես վստահ եմ, որ առաջիկայում ևս այդ հարաբերությունները կզարգանան փոխըմբռնման հունով, Բարեկամության, համագործակցության ու փոխադարձ օգնության պայմանագրի համաձայն»,-ասել է Հայաստանի նախագահը՝ վստահություն հայտնելով, որ հայերի ու ռուսների յուրաքանչյուր սերունդ պետք է իր լուման ներդնի այդ հարաբերությունների պատմության մեջ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում այդ հարաբերություններն ու ամեն ինչ անելու ենք դրանց զարգացման համար: Դա մեզ համար բացարձակ գերակայություն է: Միևնույն ժամանակ, անշուշտ, կան հարցեր, որոնք հարկավոր է լուծել, որպեսզի մեր հարաբերությունները բարձրանան նոր, էլ ավելի բարձր մակարդակի: Այդ կապակցությամբ էլ ես ժամանել եմ Մոսկվա, շնորհակալություն հրավերի համար»,-հավելել է նա:
Նախօրեին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի հանդիպմանը կքննարկվեն, մասնավորապես, Հայաստանի գործակցության հեռանկարները Մաքսային միության և Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի Միասնական տնտեսական տարածքի հետ, երկուշաբթի հայտարարել է
«Նախանշված է նաև քննարկել ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացումը ԱՊՀ տարածքում: Մասնավորապես, Մաքսային միության և Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի Միասնական տնտեսական տարածքի հետ Հայաստանի փոխգործակցության հեռանկարները, ՀԱՊԿ շրջանակներում բազմակող գործակցության ակտուալ հարցեր»,- ասել է Ուշակովը: Նա նշել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար գործընկերն է արտաքին առևտրի ոլորտում, որի բաժինը հասնում է 23,5 տոկոսի: Դրական դինամիկա է նկատվում նաև ներդրումային ոլորտում:
«Ենթադրվում է, որ բանակցությունների կարևոր թեմա կհանդիսանան Անդրկովկասում անվտանգության ու կայունության հարցերը՝ ներառյալ ղարաբաղյան կարգավորմանն ուղղված հետագա քայլերը»,- հավելել է Ուշակովը:
Ավելի վաղ փորձագետներն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս, փորձում էին կանխատեսել, թե հատկապես որ հարցերը կլինեն գլխավոր երկու նախագահների հանդիպմանը: Որոշ փորձագետներ ենթադրում էին, որ Մոսկվա այցելության ընթացքում Հայաստանի նախագահը պետք է հստակ պատասխանի այն հարցին, թե ում հետ է Հայաստանը՝ Ռուսաստանի թե Եվրոպայի, այսինքն Մաքսային միության թե ԵՄ-ին ասոցիատիվ անդամակցության: Դա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանը ստիպված է լինելու համոզել Պուտինին, թե Ասոցացման մասին համաձայնագրի տնտեսական բաղադրիչը փոփոխությունների չի հանգեցնի ռազմաքաղաքական ոլորտում համագործակցության հարցում:
ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի և «Խորը ու համապարփակ առևտրի ազատ գոտու մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումը Հայաստանի հետ նախատեսված է նոյեմբերին՝ Վիլնյուսում կայանալիք Եվրամիության ղեկավարության ու Արևելյան գործընկերության երկրների առաջնորդների գագաթաժողովի շրջանակներում:
Մյուս փորձագետներն այն կարծիքի էին, որ ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի հարցը գլխավորը չի լինելու մոսկովյան հանդիպման ժամանակ: Առավել ևս, որ երկու Միությունների մասին ընտրության հարց չկա, քանի որ Հայաստանի կողմից այդ համագործակցության տեսլականը ներառում է եվրոպական քաղաքականության տարրեր, սակայն ամենևին կասկածի տակ չի դնում Ռուսաստանի հետ փոխհամագործակցությունը:
Կարծիք է հայտնվել նաև, որ Սարգսյան-Պուտին հանդիպման հիմնական հարցը կլինի ղարաբաղյան կարգավորումը աշնանը Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների լույսի ներքո:
Նախագահական ընտրություններն Ադրբեջանում կանցնեն 2013թ. հոկտեմբերի 9-ին: Ներկայումս պաշտոնապես գրանցված է 12 թեկնածու, այդ թվում նաև գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը:

В Москве прошла встреча президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина. Как сообщает пресс-служба Кремля, в ходе встречи Владимир Путин отметил, что очень рад тому, что между двумя странами так интенсивно развиваются отношения, по всем направлениям контакты очень частые. “По линии парламента, правительства, бизнес-структур. Результат в этой связи в экономике у нас”, — отметил В.Путин.
По его словам, рост товарооборота между двумя странами превышает 23%. "Россия — первый торгово-экономический партнер Армении. Эти тенденции сохраняются", — добавил российский президент.
В свою очередь, Серж Саргсян заявил, что “у нас накопилось множество вопросов, которые нужно обсудить и принять решения с целью укрепления наших отношений и, конечно, позитивных процессов”.
“Наши отношения, отношения Армении и России, построены на вековых традициях дружбы и братства между народами наших стран. И я уверен, что и впредь эти отношения будут развиваться в русле взаимопонимания согласно Договору о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи”, – сказал президент Армении, выразив уверенность, что каждое поколение армян и россиян должно внести свою лепту в историю этих отношений.
“Мы этими отношениями дорожим и будем все делать для того, чтобы они развивались. Это для нас абсолютный приоритет. Вместе с тем, конечно, есть вопросы, которые нужно решить – с тем, чтобы наши отношения поднялись на новый, более высокий уровень. И в связи с этим я приехал в Москву, спасибо за приглашение”, – добавил он.
Накануне помощник президента РФ Юрий Ушаков отметил, что на встрече Путин-Саргсян будут обсуждены, в частности, перспективы взаимодействия Армении с Таможенным союзом и Единым экономическим пространством России, Беларуси и Казахстана. "Намечено также обсудить развитие интеграционных процессов на пространстве СНГ. В частности – перспективы взаимодействия Армении с Таможенным союзом и Единым экономическим пространством России, Беларуси и Казахстана, актуальные вопросы многостороннего сотрудничества в рамках Организации Договора о коллективной безопасности", – сообщил Ушаков.
"Предполагается, что важной темой переговоров станут вопросы обеспечения безопасности и стабильности в Закавказье, включая дальнейшие шаги по урегулированию нагорно-карабахского конфликта", – добавил Ушаков.
Ранее эксперты как в Армении, так и за ее пределами пытались предсказать, какие именно вопросы на самом деле будут главными на встрече двух президентов. Некоторые эксперты предполагали, что во время визита в Москву президент Армении должен будет дать конкретный ответ, за кого Армения – за Россию или за Европу, то есть за Таможенный союз или за Ассоциированное членство в ЕС. То есть Сержу Саргсяну придется убеждать Путина в том, что экономическая составляющая Соглашения об Ассоциации не приведет к некоторым изменениям в военно-политической сфере сотрудничества. Парафирование с Арменией Соглашения об ассоциации с ЕС и соглашения "О глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли" ожидается в ноябре в Вильнюсе в рамках саммит руководства Евросоюза и лидеров стран «Восточного партнерства».
Было высказано также мнение, что основным вопросом встречи Саргсян-Путин будет урегулирование карабахского конфликта в контексте предстоящих осенью президентских выборов в Азербайджане.
Президентские выборы в Азербайджане 2013 года пройдут 9 октября. В настоящий момент официально зарегистрировано 12 кандидатов, в том числе и действующий президент Инльхам Алиев.