Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), խորապես մտահոգված լինելով Սիրիայի հայ համայնքի և բոլոր քաղաքացիների ճակատագրով, ԱՄՆ Կոնգրեսում կոչ է տարածել՝ հորդորելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի անդամներին քվեարկել Սիրիային հարված հասցնելու դեմ:
«Որպես մեր երկրի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, դուք պատրաստվում եք այս շաբաթ քննարկել ԱՄՆ հնարավոր գործողությունները Սիրիայի դեմ: Մենք՝ որպես հայազգի ամերիկացիներ, ցանկանում ենք մեր ձայները միացնել մեր համաքաղաքացիներին, որոնք դեմ են հանդես գալիս ամերիկյան ռազմական հարվածներին ու բռնության սաստկացման դեմ: Ռմբակոծությունը, հավանաբար, լրացուցիչ խնդիրներ կստեղծի և լուրջ վնաս կհասնցի քրիստոնեական համայնքներին, այդ թվում նաև Սիրիայի հայ փոքրամասնությանը»,-գրել է ANCA նախագահ Քեն Խաչիկյանը ԱՄՆ օրենսդիրներին հասցեագրված նամակում: «Մենք կիսում ենք ձեր դիրքորոշումը՝ հիշելով սարսափելի մարդկային տառապանքների մասին: Այնտեղ արդեն այնքան արյունահեղություն է եղել, այնքան դաժանություն ու տառապանքներ, որ ագրեսիայի ուժգնացումը չի կարող ոչ կյանքեր փրկել, ոչ էլ նպաստել խաղաղության հաստատմանը»,-ասելէ Խաչիկյանը:
ANCA-ն գտնում է, որ ԱՄՆ ազգային շահերը, իրավական պետության ամրապնդումը, ինչպես նաև կայունության ամրապնդումը, հումանիտար ու ժողովրդավարական արժեքների հաստատումը այդ կենսական նշանակություն ունեցող տարածաշրջանում, հարվածի տակ կհայտնվեն ամերիկյան գրոհների արդյունքում: «Մենք հուսով ենք, որ մեր կառավարությունը դիվանագիտական կարգավորման ուղիներ կգտնի և կոչ կանի բոլոր կողմերին դադարեցնել հարձակումները քաղաքացիական բնակչության դեմ, սահմանափակել ռազմական գործողությունները և ձեռնպահ մնալ բռնությունից, ահաբեկումից ու խտրականությունից քրիստոնյաների և մյուս խոցելի փոքրամասնությունների շրջանում»,-ասվում է կոնգրեսականներին ուղղված նամակում:
Խաչիկյանը նշել է, որ ԱՄՆ հայ համայնքը մտահոգված է նրանով, որ չնայած արդեն ծախսած հարյուր միլիոնավոր դոլարներին, լուրջ խնդիրները, կապված նպատակադրման և հումանիտար օգնության հետ, պահպանվում են, քանի որ այդ օգնությունը գրեթե չի հասնում Հալեպի և Սիրիայի հայ համայնքին և այլ ներկայացուցիչներին: Նա հավելել է նաև, որ մտահոգված է ծովային շրջափակման խստացմամբ, որը թույլ չի տալիս Հայաստանին օգնել հայ փախստականներին հեռանալ Սիրիայից: «Մենք կոչ ենք անում ձեզ բոլորիդ համագործակցել ձեր գործընկերների և մեր հանրության հետ, այդ թերությունները շտապ կարգով վերացնելու համար»,-ասել է Քեն Խաչիկյանը:
Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 2 տարի և շուրջ 100 հազար սիրիացիների կյանք է խլել, ըստ ՄԱԿ տվյալների: Մոտ 2 միլիոնը փախստական են դարձել:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մտադիր է ստանալ ԱՄՆ Կոնգրեսի աջակցությունը Սիրիայի ուղղությամբ հրթիռային հարված հասցնելու և ռմբակոծելու համար՝ Բաշար Ասադի կողմից ենթադրաբար օգտագործված քիմիական զենքի պատճառով:

5 Сентябрь 2013 - 08:35 AMT
Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA) , ссылаясь на глубокую озабоченность судьбой армянской общины Сирии и жизнью всех граждан Сирии, распространил в Конгрессе США обращение, призывающее членов Палаты представителей и Сената США голосовать против военного удара по Сирии.
«В качестве выборных представителей нашей страны, вы собираетесь на этой неделе рассмотреть возможные действия США против Сирии. Мы хотим присоединить свои голоса, как американцы армянского происхождения к тем нашим согражданам, кто выступает против американских военных ударов и против эскалации насилия. Бомбовый удар очень вероятно создаст дополнительные проблемы и нанесет серьезный вред христианским общинам, в том числе и армянскому меньшинству Сирии», – сказал председатель ANCA Кен Хачикян в письме к американским законодателям . "Мы разделяем вашу позицию, помня об ужасных человеческих страданиях. Там уже было слишком много кровопролития, слишком много жестокости и слишком много страданий и эскалация агрессии не может ни спасти жизни и не поможет установлению мира», – подчеркивает Хачикян.
ANCA считает, что национальные интересы США, укрепление правового государства, а также укрепление стабильности, гуманитарных и демократических ценностей в этом жизненно важном регионе подвергнется удару вследствие американских атак. «Мы надеемся, что наше правительство найдет дипломатическое урегулирование и призовет все стороны прекратить любые нападения на гражданское население, ограничить военные операции и воздерживаться от насилия, запугивания и дискриминации в отношении христиан и представителей других уязвимых меньшинств», – говорится далее в письме конгрессменам.
Хачикян отметил, армянская община США обеспокоена тем, что несмотря на расходы в сотни миллионов долларов, остаются серьезные пробелы с точки зрения поставленной задачи и гуманитарная помощь на самом деле почти не доходит до армянской и других меньшинств Алеппо и всей Сирии. Он также добавил, что также обеспокоен блокированием усилением морской блокады, которая мешает Армении помочь беженцам выехать из Сирии. «Мы призываем всех вас в сотрудничестве с коллегами и нашим сообществом, которое очень активно участвует в усилиях по оказанию помощи, работать с администрацией, чтобы срочно устранить эти недостатки», – сказал Кен Хачикян. Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года и унесла жизни 100 тысяч сирийцев по данным ООН. Около 2 миллионов стали беженцами.
Президент США Барак Обама намерен заручиться поддержкой Конгресса США для ракетно-бомбового удара по Сирии из-за предполагаемого использования Башаром Асадом химического оружия.