5 Սեպտեմբեր 2013 - 12:17 AMT
ԵՄ-ն նահանջո՞ւմ է. Ասոցացման համաձայնագիրը համատեղելի է ԱՊՀ անդամների հետ գործակցության հետ, հայտարարել են Բրյուսելում
Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ, ասվում է ԵՄ պաշտոնական կայքում զետեղված Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ, որը վերաբերում է Հայաստանի հետ հարաբերություններին: «Մենք ի գիտություն ենք ընդունում Հայաստանի ակնհայտ ցանկությունը միանալ Մաքսային միությանը: Մենք շտապում ենք խորամուխ լինել Հայաստանի մտադրությունների մեջ, ապահովելու համար այդ որոշման համատեղելիությունը Ասոցացման և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրերով ստանձնվող պարտավորությունների հետ: Այդ խորհրդակցություններից հետո մենք եզրակացություններ կանենք մեր հետագա գործողությունների համար: Մենք ցանկանում ենք մեկ անգամ ևս նշել, որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) հիմք են հանդիսանում բոլորի համար շահավետ բարեփոխումների համար, ոչ թե զրոյական արդյունքով խաղ են, և կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամների հետ տնտեսական համագործակցության հետ»,-մեջբերում է հայտարարությունը «ՌԻԱ Նովոստին»:
Փաստաթղթում նշվում է, որ հուլիսին 3,5 տարվա աշխատանքից հետո ավարտվեցին բանակցությունները Հայաստանի հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի, այդ թվում նաև Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի (DCFTA) վերաբերյալ: «Այդ համաձայնագրերը թույլ կտան Հայաստանին ԵՄ աջակցությամբ առաջ մղել բարեփոխումների ու համալիր արդիականացման ծրագիրը, հիմնված ընդհանուր արժեքների, քաղաքական ասոցացման ու տնտեսական ինտեգրման վրա»,-ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:

5 Сентябрь 2013 - 11:33 AMT
ЕС пошел на попятную: Соглашение об ассоциации совместимо с экономическим сотрудничеством с членами СНГ
Соглашения об ассоциации и глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли (DCFTA) могут быть совместимы с экономическим сотрудничеством с членами СНГ, говорится в размещенном на официальном сайте ЕС заявлении Еврокомиссии, касающемся отношений с Арменией. "Мы принимаем к сведению очевидное желание Армении присоединиться к Таможенному союзу. Мы с нетерпением желаем лучше понять намерения Армении, чтобы обеспечить совместимость между этим решением и обязательствами в рамках соглашений об ассоциации и зоне свободной торговли. После этих консультаций мы сделаем выводы для дальнейших действий. Мы хотим еще раз подчеркнуть, что соглашение об ассоциации и DCFTA являются основой для выгодных всем реформ, а не игрой с нулевым результатом и могут быть совместимы с экономическим сотрудничеством с членами СНГ", – цитирует заявление РИА Новости.
В документе указывается, что в июле после трех с половиной лет были завершены переговоры с Арменией по соглашению об ассоциации (в том числе глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли). "Это соглашение позволит Армении при поддержке ЕС продвигать программу комплексной модернизации и реформ, основанных на общих ценностях, политической ассоциации и экономической интеграции", – говорится в заявлении ЕК.