Մաքսային միությանն (ՄՄ) անդամակցելուն Հայաստանի համաձայնությունը լուրջ քաղաքական քայլ է, հատկապես հաշվի առնելով այն, որ Երևանը վաղուց փոխլրացման քաղաքականություն է վարում և ջանում է պահպանել «և-և» սկզբունքը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Ցինկերը (Թել Ավիվ): Ըստ նրա, եթե վերլուծենք քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում և նրա սահմանների մոտ, ապա միանգամայն հավանական է, որ մարտավարական, իսկ գուցե նաև ռազմավարական խնդիրների լուծման տեսակետից, Հայաստանի հայտարարությունը Մաքսային միությանն անդամակցելու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու մտադրության մասին, շատ հետաքրքրական կարող է լինել:
«Եթե մտորենք այն քաղաքական ու սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի մասին, որում գտնվում է Հայաստանը, հավելելով նաև չլուծված ղարաբաղյան խնդիրը, ապա այդ քայլն, ըստ իս, միանգամայն կանխատեսելի է»,-ասել է Ցինկերը: Նա նաև նշել է, որ այս որոշման կայացման վրա, հավանաբար, ազդել է համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ անվտանգության հարցերում և Հայաստանի շահագրգռվածությունը Ռուսաստանից ստացվող գազի սակագների պահպանման հարցում, որոնք ամենացածրերից մեկն են ԱՊՀ-ում: «Լիակատար եվրաինտեգրման դեպքում Հայաստանը ստիպված կլինի գազի դիմաց վճարել եվրոպական գներով, որոնք 2-2,5 անգամ թանկ են այսօրվա գնից»,-ասել է նա:
Կայացված որոշման կարևոր քաղաքական բաղադրիչ է քաղաքագետը համարում Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին: «Եթե ՀԱՊԿ-ում ու ՆԱՏՕ-ում միաժամանակ լինել անհնար է, ապա ՄՄ և ԵՄ հետ զուգահեռ համագործակցության միջև ուղիներ որոնելը միանգամայն թույլատրելի է»,-ասել է Ալեքսանդր Ցինկերը՝ հավելելով, որ և Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ մտադիր չէ դադարեցնել աշխատանքը ԵՄ կառույցների հետ, և ԵՄ ներկայացուցիչները, ուշքի գալով սկզբնական շոկից, արդեն մտածում են Հայաստանի հետ համագործակցության նոր ձևեր գտնելու մասին:
«Հայաստանը փորձում է պահպանել զարգացման հնարավոր բոլոր ուղղությունները: Ցանկացած երկիր պետք է կարողանա ընկերություն անել աշխարհաքաղաքական տերությունների հետ՝ միևնույն ժամանակ, չմոռանալով սեփական շահերը: Միանգամայն հնարավոր է, որ Հայաստանի մտադրությունը Մաքսային միությանն անդամակցելու վերաբերյալ ստիպված, բայց միանգամայն բնական քայլ է, ճիշտ է ներկայացման ձևն էր անսպասելի: Առաջ չանցնենք, քանի որ Հայաստանի եվրասիական կամ եվրոպական ինտեգրման ճանապարհին դեռ բազմիցս կարող ենք տեսնել այն փոխլրացման քաղաքականության նշանները, որին արդեն բոլորն ընտելացել են: Հայաստանի ղեկավարությունը, հավանաբար, որոշումներ կկայացնի խնդրիների առաջացմանը համընթաց: Մի խնդիր Երևանն արդեն լուծեց սեպտեմբերին Մոսկվայում, տեսնենք, ինչպես կստացվի լուծել հաջորդը՝ նոյեմբերին, Վիլնյուսում»,-ասել է Ալեքսանդր Ցինկերը:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն է տվել նախաձեռնությանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ գործընթացին: Պուտինը հավելել է, որ ՌԵՈւ-ն կարող է մոտ 15 մլրդ ռուբլի ներդնել Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զարգացման մեջ: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:

6 Сентябрь 2013 - 10:37 AMT
Согласие Армении на вступление в Таможенный Союз – серьезный политический шаг, особенно с учетом того, что Ереван давно ведет комплементарную политику и старается придерживаться принципа «и-и» . Об этом PanARMENIAN.Net заявил политолог Александр Цинкер (Тель-Авив). По его словам, если проанализировать политическую и социально-экономическую ситуацию в Армении и на ее границах, то вполне возможно, что с точки зрения решения тактических, а может и стратегических задач, заявление о намерении Армении вступить в Таможенный союз и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза, очень интересное. «Если поразмыслить о той политической и социально-экономической ситуации, в какой находится Армения, прибавив сюда и нерешенную карабахскую проблему, то данный шаг, на мой взгляд, вполне предсказуем», – подчеркнул Цинкер. Он также заметил, что на принятие данного решения, видимо, повлияли и сотрудничество с Россией в вопросах безопасности, и заинтересованность Армении в поставках газа из России по цене, которая является одной из самых низких в СНГ. «При полной евроинтеграции Армении придется за тот же газ платить по европейским ценам, что в 2-2.5 раза дороже, чем сегодня», – сказал он.
Важной политической составляющей принятого решения, политолог считает членство Армении в ОДКБ. «Если в ОДКБ и НАТО одновременно быть невозможно, то искать пути одновременного сотрудничества с Таможенный союзом и ЕС вполне допустимо», – отметил Александр Цинкер, добавив, что и Серж Саргсян сказал, что не собирается прекращать работу со структурами ЕС, и представители ЕС, отойдя от первичного шока, уже тоже задумались о поиске новых форм сотрудничества с Арменией.
«Армения пытается не потерять ни одно из возможных направлений развития. Любая страна должна уметь дружить с крупными геополитическими игроками и в то же время, не забывать о своих интересах. Вполне возможно, что намерение Армении вступить в ТС – вынужденный, но вполне естественный шаг, правда форма его подачи несколько неожиданна. Не надо забегать вперед, потому что на пути евразийской или европейской интеграции Армении еще не раз можно будет увидеть признаки той комплементарной политики, к которой все уже привыкли. Руководство страны, скорее всего, будет принимать решения по ходу возникновения проблем. Одну проблему Ереван решил в сентябре в Москве, посмотрим, как получиться решить следующую, в ноябре в Вильнюсе», – сказал Александр Цинкер.
3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Владимир Путин эту инициативу поддержал и выразил готовность содействовать в данном процессе. Он также добавил, что РЖД может вложить около 15 миллиардов рублей в развитие железнодорожной сети в Армении. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашение об Ассоциации с ЕС, которое планировалось в рамках саммита руководства ЕС и стран “Восточного партнерства” в ноябре этого года в Вильнюсе.