6 Սեպտեմբեր 2013 - 12:01 AMT
Ուկրաինայի փորձագիտական շրջանակների որոշ ներկայացուցիչների, հավանաբար, դուր է եկել Մաքսային միությանն անդամակցելուՀայաստանի որոշումը, իսկ ավելի շատ՝ ԵՄ կողմից այդ քայլի քննադատությունը: Քանի որ, ըստ այդ ներկայացուցիչների՝ կորցնելով Հայաստանը, ԵՄ-ն էլ ավելի շահագրգռված կլինի համագործակցել Ուկրաինայի հետ:
Մասնավորապես, ուկրաինացի քաղաքագետ Վլադիմիր Ֆեսենկոն հայտարարել է, որ Մաքսային միությանն ինտեգրվելու վերաբերյալ Երևանի որոշումըշատ կարևոր է, քանի որ պայմանավորվածությունների արդյունքներից կախված կլինի Ուկրաինայի դիրքորոշումը: Ըստ նրա, հայկական նախադեպը շատ կարևոր է ԵՄ հետ Ուկրաինայի հարաբերությունների տեսակետից:
«Դա կարևոր է նաև ԵՄ արևելյան գործընկերության հեռանկարների տեսակետից: Հայաստանը նույնպես պատրաստվում էր Վիլնյուսի գագաթաժողովին, որտեղ պետք է նախաստորագրվի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը: Եվ հիմա հետաքրքիր է, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը: Արդեն քննադատական դիտողություններ են հնչել Լիտվայի ներկայացուցչի կողմից առ այն, որ չի կարելի երկու միություններ համատեղել: Իրոք, կան տնտեսական հակասություններ՝ պետք է համաձայնեցնել վիճելի հարցերը: Բայց մենք դեռ չենք լսել Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունը և չենք հասկանում, թե ուր է գնում Հայաստանը՝ կամ նա ստորագրում է պատրաստի համաձայնագիրը ԵՄ հետ, կամ հրաժարվում դրանից ու բանակցություններ սկսում Մաքսային միության հետ: Պուտինին Սարգսյանը խոստացավ, որ Հայաստանը կանդամակցի ՄՄ-ին, սակայն դա չի նշանակում, թե Հայաստանը չի ստորագրի ԵՄ հետ համաձայնագիրը: Եվ այս դեպքում Ուկրաինան հետաքրքիր փաստարկ կստանա ՌԴ հետ բանակցություններում՝ որ չի կարելի «կամ-կամ» պահանջ ներկայացնել Կիևին, եթե Մոսկվան նման պահանջ չի ներկայացնում Երևանին: Ուկրաինայի համար հայկական պարադոքսի դրական հանգուցալուծումը ՄՄ և ԵՄ հետ շատ մեծ նշանակություն ունի»,- ասել է փորձագետը:
«Վիլնյուսի գագաթաժողովը պետք է նշանակալի լինի: Եթե Եվրոպան ձախողի Հայաստանի հետ համաձայնագրի ստորագրումը, ապա Ուկրաինայի կորուստը ԵՄ քաղաքականության համար էլ ավելի մեծ անհաջողություն կլինի: Եվ ԵՄ-ն ավելի շատ խթաններ կունենա Կիևի հետ փաստաթուղթը ստորագրելու համար»,- գտնում է ուկրաինացի քաղաքագետ Վլադիմիր Ֆեսենկոն, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն է տվել նախաձեռնությանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ գործընթացին: Պուտինը հավելել է, որ ՌԵՈւ-ն կարող է մոտ 15 մլրդ ռուբլի ներդնել Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զարգացման մեջ:

6 Сентябрь 2013 - 11:24 AMT
Некоторым представителям экспертных кругов Украины, видимо, очень понравилось решение Армении о присоединении к Таможенному союзу и, еще больше, критика этого шага со стороны ЕС. Так как, по мнению, этих представителей, потеряв Армению, ЕС будет еще больше заинтересован в сотрудничестве с Украиной.
В частности украинский политолог Владимир Фесенко, заявил, что решение Еревана об интеграции в Таможенный союз крайне важно, поскольку от итогов договоренностей будет зависеть позиция Украины. По его словам, армянский прецедент очень важен с точки зрения отношений Украины с ЕС.
"Он также важен с точки зрения дальнейших перспектив восточного партнерства ЕС. Армения тоже готовилась к саммиту в Вильнюсе, где должно было пройти парафирование соглашения об Ассоциации. И теперь интересно, как дальше будет развиваться ситуация. Уже прозвучали критические замечания представителей Литвы о том, что нельзя совместить два союза. Действительно, там есть экономические противоречия – и надо согласовывать спорные вопросы. Но мы пока не слышали заявления Европейской комиссии и мы не понимаем, куда Армения идет дальше – либо она подписывает готовое соглашение с ЕС или отказывается от него и начинает переговоры с Таможенным союзом. Путину Саргсян пообещал, что вступит в Таможенный союз, но это не значит, что Армения не подпишет соглашение с ЕС. И в этом случае у Украины появится интересный аргумент на переговорах с РФ – что нельзя предъявлять претензий "или-или" к Киеву. Если Москва не предъявляет аналогичных претензий к Еревану. Для Украины позитивное разрешение армянского парадокса в отношениях с ТС и ЕС имеет большое значение", — отмечает эксперт.
"Вильнюсский саммит должен быть знаковым. Если у Европы сорвется подписание соглашений с Арменией, то потеря Украины будет еще большей большой неудачей для восточной политики ЕС. И у ЕС появляется больше стимулов документ с Киевом подписать", — резюмировал Владимир Фесенко, передает «Росбалт».
Более того, представитель главы дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон заявила, что «Евросоюз ожидает от официального Еревана разъяснений относительно решения Армении вступить в инициированный Россией Таможенный союз». "Мы ждем разъяснений с армянской стороны, и затем мы сможем оценить то, какие это будет иметь последствия", – сказала пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Майя Косьянчич. Между тем, представители руководства Армении заявляют, что решение о присоединении к ТС не повлияет на процесс евроинтеграции Армении и Соглашение об Ассоциации будет парафировано в Вильнюсе.