Եվրախորհրդարանը սեպտեմբերի 12-ին Ստրասբուրգում լսումներ կանցկացնի և հավանություն կտա Արևելյան երկրների հանդեպ ՌԴ ճնշման մասին բանաձևին: Համապատասխան որոշումը կայացվել է սեպտեմբերի 5-ին Եվրախորհրդարանի նախագահների խորհրդաժողովի նիստում:
«Ես գոհ եմ, որ Եվրախորհրդարանը հստակ դիրքորոշում կորդեգրի այդ հարցում»,-հայտարարել է ԽՎ Եվրանեսթի (ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներ) փոխնախագահ, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության փոխնախագահ Յացեկ Սարիուշ-Վոլսկին: Հենց ԵԺԿ-ն է նախաձեռնել քննարկումը, հայտ ներկայացնելով «Արևելյան գործընկերության երկրների հանդեպ Ռուսաստանի ճնշումը Վիլնյուսում առաջիկա գագաթաժողովի համատեքստում» վերնագրով:
Նա նշել է, որ վերջին իրադարձությունները, ինչպես Հայաստանի հայտարարությունը Մաքսային միությանն անդամակցելու վերաբերյալ, Վրաստանի վարչապետի հայտարարությունը ՄՄ-ին միանալու հնարավորությունը քննարկելու մասին, ինչպես նաև առևտրային պատերազմն Ուկրաինայի դեմ ու բազմաթիվ սպառնալիքները Մոլդովային, լկտի փորձ են հարցականի տակ դնելու Արևելյան գործընկերության նախագիծը, հայտնում է polemika.com.ua-ն:
«Հայաստանի հանդեպ ճնշման մասին հայտնի էր, այդ իմաստով դա զարմանալի չէ: Բայց այն փատը, որ ճնշումը հաջող եղավ և Հայաստանին ուժով, եթե ուզում եք, ստիպեցին փոխել որոշումը, զարմացնում է, և մենք խորապես ցավում ենք դրա համար»,-մեջբերում է Յացեկ Սարիուշ-Վոլսկու խոսքը DP.ru-ն:
«Տագնապալի է ընդհանուր համատեքստը: Այդ ճնշումը վերաբերում է բոլոր չորս երկրներին՝ ներառյալ Հայաստանը, որոնք ձգտում են գործընկերության: Դա ավելի լայն կտավի մի մասն է, վախը կարող է շղթայական ռեակցիա առաջացնել»,-գտնում է նա: Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն է տվել նախաձեռնությանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ գործընթացին: Պուտինը հավելել է, որ ՌԵՈւ-ն կարող է մոտ 15 մլրդ ռուբլի ներդնել Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զարգացման մեջ: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:

6 Сентябрь 2013 - 13:06 AMT
Европейский парламент 12 сентября на пленарном заседании в Страсбурге проведет дебаты и одобрит резолюцию относительно давления России на страны Восточного партнерства. Соответствующее решение было принято 5 сентября на заседании конференции Президентов Европарламента.
"Я доволен, что Европейский парламент определит четкую позицию по этому вопросу", – заявил вице-президент парламентской ассамблеи Евронест (ЕС – страны "Восточного партнерства"), вице-президент Европейской народной партии Яцек Сариуш-Вольский. Именно ЕНП инициировала это обсуждение, внеся заявку под названием «Давление, оказываемое Россией на страны Восточного партнерства в контексте предстоящего саммита в Вильнюсе».
Он подчеркнул, что последние события, такие как заявление Армении о присоединении к Таможенному союзу, заявление премьер-министра Грузии о возможности рассмотрения такого присоединения, а также торговая война с Украиной и многочисленные угрозы Молдавии являются нахальной попыткой поставить проект "Восточное партнерство" под вопрос, передает polemika.com.ua.
"О давлении на Армению было известно, и в этом смысле это неудивительно. Но тот факт, что давление возымело успех и Армению силой, если хотите, принудили изменить решение, удивляет, и мы глубоко сожалеем об этом", — цитирует Яцека Сариуш-Вольского DP.ru.
"Тревогу вызывает общий контекст. Это давление касается всех четырех стран (включая Армению), движущихся к партнерству. Это — часть более широкой картины, и страх может вызвать цепную реакцию", — считает Яцек Сариуш-Вольский.
Более того, представитель главы дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон заявила, что «Евросоюз ожидает от официального Еревана разъяснений относительно решения Армении вступить в инициированный Россией Таможенный союз». "Мы ждем разъяснений с армянской стороны, и затем мы сможем оценить то, какие это будет иметь последствия", – сказала пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Майя Косьянчич. Между тем, представители руководства Армении заявляют, что решение о присоединении к ТС не повлияет на процесс евроинтеграции Армении и Соглашение об Ассоциации будет парафировано в Вильнюсе.