9 Սեպտեմբեր 2013 - 08:06 AMT
Փարիզի «Սենտ Անդրե դեզ Ար» կինոթատրոնում սկսվում է Լիլիան դը Քերմադեկի «Ավերակների շշուկը» գեղարվեստական փաստագրական ֆիլմի ցուցադրությունը: Ինչպես գրում է «Nouvelles d'Arménie»-ին, ըստ սյուժեի, ալյուր տեղափոխող բեռնատարը մոլորվում է Կովկասում և հայտնվում Շուշիում, որտեղ հացի փուռ չկա, բայց ինչո՞ւ չօգտվել առիթից ու փուռ չբացել: Երաժշտական դպրոցի տնօրեն Արաքսյան, դպրոցի ուսուցչուհի Արսինեն և ևս մի քանի բնակիչ մասնակցում են դրան:
Օգտվելով հրադադարից, Լիլիան դը Քերմադեկը նկարահանել է այս ֆիլմը, որտեղ դերերու են Շուշիի բնակիչները: Այն «հնարամտության շնորհիվ գոյատևման մասին տրագիկոմիկ ձոն է»: Ֆիլմում նկարահանվել են Ռուբեն Վերդյանը, Սարասար Սարոյանը, Հովհաննես Խոդերյանը, Մարինա Սարգսյանը, Լարիսա Մելքոնյանը, Էլլադա Սարգարյանը, Աշոտ Հարությունյանը եւ Ռոբիկ Հարությունյանը:
Ֆրանսիացի ռեժիսոր և սցենարիստ Լիլիան դը Քերմադեկը ծնվել է 1928թ.-ին` Վարշավայում: Առաջին անգամ նրա անունը տիտրերում հայտնվեց 1959 թվականին, երբ նա նկարահանվեց հայտնի «Աղջիկը Ռոշֆորից» ֆիլմում, 1975թ. «Էլոիզա» ֆիլմի համար արժանացել է Կաննի կինոփառատոնի մրցանակին:
«Ավերակների շշուկը» ֆիլմը ներկայացվել է Սան Ֆրանցիսկոյի «Ոսկե դարպասներ» փառատոնում, Երևանի և Բրյուսելի միջազգային փառատոներում, ինչպես նաև Կալիֆորնիայի փոքր բյուջե ունեցող ֆիլմերի կինոփառատոնում:

9 Сентябрь 2013 - 07:14 AMT
В Париже в кинотеатре «Сент-Андре-дез-Ар» начинается показ художественно-документального фильма Лилиан де Кермадек «Шепот руин» (Le Murmure des ruines) про Шуши. Как пишет «Nouvelles d'Arménie», по сюжету грузовик с мукой теряется на Кавказе и застревает в Шуши. В Шуши нет пекарни, но почему бы не подобрать грузовик с мукой и не открыть пекарню? Директриса музыкальной школы Араксия, школьная учительница Арсине и еще несколько жителей принимают в этом участие.
Воспользовавшись прекращением огня, Лилиан де Кермадек сняла фильм, в котором роли играют сами жители города Шуши. Этот фильм – «трагикомическая ода выживанию благодаря находчивости». В фильме снимались Рубен Вердян, Сарасар Сароян, Ованес Ходерян, Марина Саркисян, Лариса Мелконян, Эллада Саргарян, Ашот Арутюнян и Робик Арутюнян.
Лилиан де Кермадек, родилась в 1928 году в Варшаве, французский режиссер и сценарист. Она впервые появилась в титрах фильмов в 1959 году, снялась в известном фильме «Девушки из Рошфора» (1967), получила в 1975 году приз Каннского фестиваля за фильм «Элоиза».
Фильм «Шепот руин» был представлен на фестивале «Золотые ворота» в Сан-Франциско, на международных фестивалях женского кино в Ереване и Брюсселе США, а также на фестивале малобюджетных фильмов в Калифорнии.