9 Սեպտեմբեր 2013 - 14:48 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի նոր համանախագահ Ջեյմս Ուորլիկը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձը, որտեղ վերջինս գրում է, որ «ժամանակն է փոխզիջման հիման վրա նոր ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար»: Հակամարտության կողմերը կարող էին ուշադրություն չդարձնել Օբամայի հերթական ուղերձին, եթե չլիներ սիրիական հարցը:
ԱՄՆ նախագահի նամակը ստանդարտ արտահայտությունների հավաքածու է, բայց այնտեղ նաև նոր բան կա, թեև դա էլ արդեն եղել է: Օբաման գրում է. «Հուսով եմ, որ դեսպան Ուորլիկի հարուստ դիվանագիտական փորձը և առաջխաղացման հասնելու ձեր կառավարության ցանկությունը նոր խթան կհաղորդի համանախագահների աշխատանքին ու խաղաղ գործընթացին: Ես սատարում եմ Հայաստանի հետ առաջիկա ամիսներինուղղակի երկխոսության հնարավորությանը, համանախագահների ունակությանը՝ բանակցություններում այժմ տիրող անհույս իրավիճակից դուրս գալու համար ուղիներ որոնելուն»: Օբաման վստահ է, որ ժամանակն է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար նոր ջանքեր գործադրել բանակցություններում ձեռք բերված փոխզիջման հիման վրա:
Թե ինչ փոխզիջման մասին է խոսում ԱՄՆ նախագահը, դժվար է ասել: Եթե այն վերաբերում է ռուսաստանցի վայ-կոնսպիրոլոգների հնչեցրած այն վարկածին, թե «Հայաստանն արդեն հանձնել է Ղարաբաղը», ապա հասկանալի է, որ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ Օբաման այդպես էլ ոչինչ չհասկացավ: Եթե նամակում հիշատակվեին տարածնքերի 20 տոկոսը կամ մեկ միլիոն փախստականների թեզը, ոչ ոք առանձնապես չէր զարմանա: Անկասկած, նմանատիպ մի ուղերձ էլ Ուորլիկը Երևան կբերի: Սակայն Օբաման պետք է որ մտահոգվեր ոչ թե մի հակամարտության կարգավորմամբ, որի մասին գրեթե ոչինչ չգիտի և որը առաջնայինների շարքում չէ ԱՄՆ համար, այլ սեփական դեմքը փրկելու համար, եթե Սիրիայում արկածախնդրությունը ձախողվի:
Ադրբեջանն ԱՄՆ համար ոչ այլ ինչ է, քան նավթի պահեստարան, որը չի համեմատվի Պարսից ծոցի պաշարների հետ, ուստի Սպիտակ տան ոչ մի վճռական քայլ ԼՂՀ հարցում առաջ չի գնա: Եվ դա լավ է Հայաստանի ու ԼՂՀ-ի, բայց «շատ վատ է» Ադրբեջանի համար, որը չի հրաժարվել օտարի ձեռքերով վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ վերականգնելու փորձերից, ցանկալի է ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ:
Ուորլիկի հետ հանդիպմանը Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավար Սաֆար Աբիևը բողոքել է ԼՂՀ-ից, որը չի ցանկանում վերադարձնել «բուն ադրբեջանական հողերը» և հիշել է 907-րդ ուղղման մասին, որը «խանգարում է Ադրբեջանի զարգացմանը», այլ կերպ ասած, թույլ չի տալիս նրան ոչ միայն սպառազինություն ձեռք բերել, այլև բաղադրիչներ զենքի այլ տեսակների համար:
Ղարաբաղյան կարգավորումն այն տեսքով, որով Ադրբեջանն ու համաշխարհային հանրությունն են ցանկանում, հազիվ թե իրականանալի լինի: Ճիշտ է, կա մի կարճ ճանապարհ՝ ճանաչել ԼՂՀ-ն հակամարտության կողմ ու բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնել Ադրբեջանին ու Արցախին՝ Հայաստանի մասնակցությամբ: Այն ժամանակ հնարավոր կլինի պայմանավորվել և ընդհանուր սահմանի, և որպես անկախ պետություն ԼՂՀ կարգավիճակի մասին:

Новый сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик передал Ильхаму Алиеву послание от президента США Барака Обамы, в котором последний пишет, что «настало время приложить новые усилия для установления мира в карабахском конфликте на основе компромисса». На очередное послание Обамы сторонам конфликта можно было не обращать внимания, если бы не сирийский вопрос.
Письмо американского президента содержит стандартный набор фраз, однако есть там и кое-что новое, хотя и это уже было. Обама пишет: "Надеюсь, что богатый дипломатический опыт посла Уорлика и желание вашего правительства добиться продвижения придаст новый импульс работе сопредседателей и мирному процессу. Я поддерживаю использование вами в течение предстоящих месяцев возможностей прямого диалога с Арменией, времени и способностей сопредседателей для поиска путей выхода из нынешней безвыходной ситуации на переговорах». Обама уверен, что настало время приложить новые усилия для установления мира в регионе в рамках достигнутого на переговорах компромисса.
О каком достигнутом компромиссе говорит президент США, определить трудно. Если он касается неоднократно озвученной версии горе-конспирологов из России том, что «Армения уже сдала Карабах», то понятно, что в карабахском урегулировании Обама так ничего и не понял. Если бы в письме упоминалось о 20% территорий и миллионе беженцев, никто бы особенно не удивился. Вне всякого сомнения, аналогичное письмо привезет Уорлик и в Ереван. Однако Бараку Обаме стоило озаботиться не решением конфликта, о котором он почти ничего не знает и который не входит в число приоритетных для США, а спасением лица в случае проваливающейся авантюры в Сирии.
Азербайджан для Вашингтона не более, чем большой резервуар с нефтью, который не сравнится с запасами Персидского залива и поэтому ни на какие решительные шаги администрация Белого дома в отношении НКР не пойдет. И это хорошо для Армении и НКР, но «очень плохо» для Азербайджана, который не оставил попыток восстановить контроль над Нагорным Карабахом чужими руками, желательно при посредничестве МГ ОБСЕ.
На встрече с Уорликом министр обороны Азербайджана Сафар Абиев пожаловался на НКР, которая не хочет вернуть «исконно азербайджанские земли» и заодно вспомнил о 907-й поправке, которая «мешает развитию Азербайджана», иными словами говоря, не дает ему приобретать не только вооружение, но и компоненты для других видов оружия.
Карабахское урегулирование в том виде, каким его хотят видеть Азербайджан и мировое сообщество вряд ли достижимо. Правда, есть очень простой путь: признать НКР стороной конфликта и усадить за стол переговоров Азербайджан и Арцах при участии Армении. Тогда можно договориться и об общей границе и о статусе НКР, как независимого государства.