12 Սեպտեմբեր 2013 - 08:28 AMT
Ադրբեջանում նոր պատճառ է հասունացել Ղարաբաղի հետ կապված հիստերիայի համար: Երեկ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն են հրապարակել, որի համաձայն «Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հետաքննում է Ղարաբաղում գործունեություն ծավալելու իտալական ընկերության մտադրությունների մասին տեղեկությունը»: Այս մասին ասում է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլլաևը: Ըստ նրա, «արդեն համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպանատանը»:
Ըստ հայկական ԶԼՄ-ների հաղորդագրության, իտալական ընկերությունը (որի անվանումը չի նշվում) մտադիր է Լեռնային Ղարաբաղում թեթև արդյունաբերության կլաստեր բացել և պատվերներ ընդունել Versace-ից: «Սեպտեմբերի 11-ին ընկերության ներկայացուցիչները կժամանեն Ստեփանակերտ ծանոթանալու համար աշխատանքային պայմաններին»,- հայտնել են Հայաստանի ԶԼՄ-ները:
Ինչպես կարելի էր սպասել, ադրբեջանցի լրագրողները մեկնաբանություններ ստանալու համար դիմել են Ադրբեջանում Versace ընկերության ներկայացուցիչ Ռամին Մովսումովին: Հավանաբար, նրանք լիահույս էին, որ վերջինս կհայտարարի, թե տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը, ինչպես նաև կարտահայտի Բաքվի պաշտոնական տեսակետը ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ: Բայց Մովսումովը անսպասելիորեն հիասթափեցրեց ադրբեջանցի լրագրողներին:
virtualaz.org–ին տված հարցազրույցում Մովսումովը նշեց, որ Versace-ն իտալական ընկերություն է, որն իրավունք ունի բացել իր ներկայացուցչությունները աշխարհի ցանկացած երկրում: Ի դեպ երկիր բառը ադրբեջանական ռեսուրսներում գլխատառերով են գրել:
«Ես այստեղ Ադրբեջանի շահերին հակասող ոչինչ չեմ տեսնում: Որքան գիտեմ, Ստեփանակերտում բացվելու է ոչ թե այդ ընկերության գործարանը, այլ խանութը: Վերջերս հանդիպել եմ ընկերության նախագահ Լուիջի Անոտնինիի հետ, ով ասաց, որ մտադիր են իրենց ներկայացուցչությունը բացել Երևանում»,- ասել է նա:
Հարցին, թե արդյո՞ք Մովսումովը մտավախություն չունի, որ Versace-ի խանութները Բաքվում կարող են փակվել, Մովսումովը պատասխանել է. «Իսկ ի՞նչ ենք արել, որ փակվեն»:
«Առավել ևս, որ մենք Ադրբեջանի շահերին հակասող ոչ մի բան չենք արել: Ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ ադրբեջանցիները կարող են կրել Versace-ի հագուստ, իսկ հայերը՝ ոչ: Չի կարելի նորաձևությունն ու քաղաքականությունը շփոթել»,- ասել է նա:
Ադրբեջանում Versace ընկերության ներկայացուցչությունը «Qarant» հոլդինգի մասն է, որը պատկանում է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարի որդուն՝ Անար Մամեդովին:

У Азербайджана появилась новая причина для истерии, связанной с Карабахом. Сегодня азербайджанские СМИ опубликовали информацию, согласно которой “МИД Азербайджана расследует информацию о намерениях итальянской компании начать работу в Карабахе”. Об этом сообщил официальный представитель МИД АР Эльман Абдуллаев. По его словам, “уже даны соответствующие поручения посольству Азербайджана в Италии”.
Согласно сообщениям армянских СМИ, итальянская компания (название компании неизвестно) планирует создать в Нагорном Карабахе кластер легкой промышленности и шить заказы для Versace. «11 сентября представители компании прибудут в Степанакерт, чтобы ознакомиться с условиями работы», – сообщили СМИ Армении.
Как и следовало ожидать, азербайджанские журналисты обратились за комментариями к представителю компании “Versace” в Азербайджане Рамину Мовсумову, надеясь, что он заявит, что эта информация не соответствует действительности, и заодно выскажет позицию официального Баку по карабахскому урегулированию. Но Мовсумов неожиданно разочаровал азербайджанских журналистов.
В интервью virtualaz.org он отметил, что Versace – это итальянская компания, и она вправе открывать свои представительства в любой стране мира (причем слово “страна” на азербайджанских ресурсах была набрана заглавными буквами).
«Я не вижу здесь ничего, что противоречило бы интересам Азербайджана. Насколько я знаю, открывается не фабрика этой компании в Степанакерте, а бутик. Недавно я встречался с президентом этой компании Луиджи Антонини, и он мне сказал, что они намерены открыть свое представительство в Ереване», – сказал он.
На вопрос, ожидает ли он закрытия магазинов Versace в Баку, Рамин Мовсумов ответил, что это невозможно. «А что мы такого сделали, чтобы магазины Versace закрылись? Тем более, что мы не делали ничего противоречащего интересам Азербайджана. Я также не понимаю, почему азербайджанцы могут носить одежду от Versace, а армяне – не могут. Нельзя путать моду и политику», – сказал он.
Представительство компании Versace в Азербайджане входит в холдинг «Qarant», принадлежащий сыну министра транспорта Азербайджана Анару Мамедову.