12 Սեպտեմբեր 2013 - 06:27 AMT
ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասում Սոչի-Երևան ավտոճանապարհի 129-րդ կմ-ում սեպտեմբերի 11-ին՝ ժամը 02:40-ի սահմաններում, խոշոր ՃՏՊ է եղել: ՀՀ ԱԻՆ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ «Մերսեդես» մակնիշի 12RM012 պետհամարանիշի միկրոավտոբուսը բախվել է ճամփեզրին կայանված «ԳԱԶ-53» մակնիշի У741EE93 պետհամարանիշի բեռնատարին: Ըստ նախնական տվյալների, միկրոավտոբուսում գտնվող ՀՀ 15 քաղաքացիներից հինգը տեղում մահացել են, յոթը, այդ թվում 4 և 6 տարեկան երեխաներ, տեղափոխվել են հիվանդանոց: Ինչպես տեղեկացնում է Կրասնոդարի շրջանի ՆԳՆ գլխավոր վարչությունը, ՃՏՊ-ի հավանաբաև մեղավորը ավտոբուսի 34-ամյա վարորդն է: Այժմ նա գտնվում է Կենտրոնական հետախուզական բյուրոյում:
Ինչպես ասել է ինքը՝ վարորդը, նրան կուրացրել է հանդիպակաց մեքենայի լուսարձակների լույսը, ինչի պատճառով էլ ուշ է նկատել դիմացը կանգնած բեռնատարն ու չնայած փոքր արագությանը չի հասցրել կանգնեցնել մեքենան: Հանգամանքները դեռ պարզվում են:
Դեպքի մասին տեղեկացվել է ՀՀ ԱԻՆ ՃԿԿ-ի հետ համագործակցող ՀՀ ԱԳՆ պատասխանատու աշխատակիցը:
Զոհված հինգ քաղաքացիներից չորսի ինքնությունը պարզվել է, մեկինը՝ դեռ չ հաջողվել. դրանք են 2005թ. ծնված Պերեգ Բարիկիտյանը, 1985թ. ծնված Մարիամ Սահակյանը, 1976 թ. ծնված Լուսինե Խաչատարյանը և 1971թ. ծնված Արմեն Լազարյանը: Իսկ Ալլա Բարենցյանը (ծնվ. 1985 թ.), Անուշ Վեյթունյանը (ծնվ. 2009 թ.), Գայանե Հովասենյանը (ծնվ. 1990 թ.) և Նաիրա Սահակյանը (ծնվ. 1986 թ.), Անի Մարկոսյանը (ծնվ. 1995թ.), Ֆեդա Բաբայանը (ծնվ. 2007թ.) և Արմենակ Բաբայանը (ծնվ. 1961թ.) տեղափոխվել են Գուլկեևիչի քաղաքի ԲԿ, ևս երեք քաղաքացի ժամանակավորապես տեղավորվել են Գուլկեևիչի քաղաքի «Զվյոզդնայա» հյուրանոցային համալիրում:
Դեպքի մասին տեղեկացվել է ՀՀ ԱԻՆ ՃԿԿ-ի հետ համագործակցող ՀՀ ԱԳՆ պատասխանատու աշխատակիցը և ԱԱԾ ՕՀ փ/գ-տ-ը:

12 Сентябрь 2013 - 05:58 AMT
Пятеро граждан Армении погибли в ДТП в Краснодарском крае, предположительный виновник аварии – водитель
Пятеро граждан Армении, в том числе восьмилетний ребенок, погибли в результате ДТП в Гулькевическом районе Краснодарского края, сообщает пресс-служба МЧС Армении.
Инцидент произошел в ночь на четверг на 129-м километре автодороги Сочи-Ереван. При пока невыясненных обстоятельствах микроавтобус Mercedes выехал с проезжей части и столкнулся со стоящим у обочины грузовиком "ГАЗ-53".
По предварительным данным, пятеро из 15 находившихся в микроавтобусе граждан Армении погибли на месте, семеро, среди них дети шести и четырех лет, госпитализированы. Врачи оценивают состояние пострадавших как средней тяжести.
Об инциденте проинформирован сотрудник МИД, сотрудничающий с Центром кризисного управления МЧС Армении и представитель Службы национальной безопасности.
Как сообщают российские СМИ со ссылкой на ГУ МЧС РФ по Краснодарскому краю, предположительный виновник ДТП – 34-летний водитель автобуса. В настоящее время он находится в ЦРБ. Как поясняет мужчина, он был ослеплен светом фар встречного автомобиля, в связи с чем поздно заметил находящийся перед ним грузовик и не успел остановиться, несмотря на маленькую скорость движения.
Известны имена четырех из пяти жертв ДТП: Перег Барикитян (2005 г.р.), Мариам Саакян (1985 г.р.), Лусине Хачатрян (1985 г.р.), Армен Лазарян (1971 г.р.). Алла Баренцян (1985 г.р.), Ануш Вейтунян (2009 г.р.), Гаяне Ованисян (1990 г.р.), Наира Саакян (1986 г.р.), Ани Маркосян (1995 г.р.), Феда Бабаян (2007 г.р.) и Арменак Бабаян (1961 г.р.) доставлены в больницу города Гулькевичи. Еще трое граждан Армении временно размещены в гостинице «Звездная» города Гулькевичи.