12 Սեպտեմբեր 2013 - 08:03 AMT
ԵՄ ընդլայնման հարցերով և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն, հանդես գալով Եվրախորհրդարանում, հայտարարել է, որ անդամակցությունը Մաքսային միությանը (ՄՄ) անհամատեղելի է ԵՄ Ազատ առևտրի գոտու հետ, որի շուրջ վերջերս բանակցություններ էին ընթանում Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Վրաստանի ու Հայաստանի հետ:
Ըստ նրա, «հարցն այստեղ գաղափարական տարաձայնությունները չեն, դա տնտեսական դաշինքների բախման կամ գոյատևման խաղ չէ: Դա միայն իրավաբանական անհամատեղելիություն է. օրինակ, դուք չեք կարող միաժամանակ նվազեցնել ձեր մաքսային սակագները Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու շրջանակներում և բարձրացնել դրանք ՄՄ շրջանակներում»,- հայտնում է «Ռոսինֆոնետը»:
Ինչպես ասել է ԵՄ հանձնակատարը, առավելություններ ստանալու համար Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծումից, գործընկեր երկրները պետք է ազատ լինեն իրենց առևտրային քաղաքականության մեջ, ինչն անհնար է դառնում ՄՄ շրջանակներում:
Միևնույն ժամանակ, Շտեֆան Ֆյուլեն նշել է, որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրն ու Առևտրի ազատ գոտու ձևավորումը համատեղելի են դիտորդի կարգավիճակի հետ ՄՄ-ում:
Նախօրեին Եվրամիության ղեկավարները դատապարտեցին այն ճնշումը, որը Մոսկվան, նրանց կարծիքով, գործադրում է Ուկրաինայի և հետխորհրդային տարածքի մյուս երկրների վրա, որոնք փորձում են ընդլայնել առևտրային կապերը ԵՄ հետ: «Մենք չենք ընդունում այդ երկրների ինքնիշխան ընտրությունը սահմանափակելու փորձերը: Չենք կարող մեջքով շրջվել դրան»,- չորեքշաբթիհայտարարել էր Եվրամիության ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուն՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում:
Քննարկումը Եվրախորհրդարանում նախաձեռնել էր Եվրանեսթ ԽՎ փոխնախագահ, ԵԺԿ փոխնախագահ Յացեկ Սարիուշ-Վոլսկին, «վերջին իրադարձություններն, ինչպես օրինակ Հայաստանի հայտարարությունը ՄՄ-ին միանալու վերաբերյալ, Վրաստանի վարչապետի հայտարարությունը, որ Վրաստանը կարող է քննարկել այդպիսի միավորման հնարավորությունը, ինչպես նաև ատևտրային պատերազմն Ուկրաինայի հետ ու Մոլդովային ուղղված սպառնալինքերը, լկտի փորձ են հարցականի տակ դնելու Արևելյան գործընկերության նախագիծը»:
«Հայաստանի հանդեպ ճնշման մասին հայտնի էր, այդ իմաստով դա զարմանալի չէ: Բայց այն փաստը, որ ճնշումը հաջողությամբ պսակվեց և Հայաստանին պարտադրեցին փոխել որոշումը, զարմացնում է, և մենք խորապես ափսոսում ենք այդ մասին»,- ասել էր Յացեկ Սարիուշ-Վոլսկին:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն էր տվել նախաձեռնությանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ գործընթացին: Պուտինը հավելել էր, որ ՌԵՈւ-ն կարող է մոտ 15 մլրդ ռուբլի ներդնել Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զարգացման մեջ:
Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարել էին, որ Հայաստանը գործնականում խզել է բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Ավելին, ԵՄ դիվանագիտության գծով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը հայտարարել էր, որ «Եվրամիությունը պարզաբանումներ է ակնկալում պաշտոնական Երևանից Ռուսաստանի նախաձեռնած ՄՄ Հայաստանի անդամակցելու որոշման մասին»: «Մենք ակնկալում ենք հայկական կողմի բացատրությունները, և հետո կկարողանանք գնահատել, թե ինչ հետևանքներ դա կունենա»,- ասել էր Էշթոնի մամուլի քարտուղար Մայա Կոսյանչիչը: Մինչդեռ, ՀՀ ղեկավարները հայտարարում են, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա և Ասոցացման մասին համաձայնագիրը կնախաստորագրվի Վիլնյուսում:

12 Сентябрь 2013 - 07:05 AMT
Комиссар ЕС по вопросам расширения и Европейской политики соседства Штефан Фюле, выступая в Европарламенте, заявил, что членство в Таможенном союзе (ТС) несовместимо с зоной свободной торговли с ЕС, переговоры о которой были проведены с Украиной, Молдовой, Грузией и Арменией.
По его словам, "и это не из-за вопроса идеологических разногласий, это не вопрос столкновения экономических блоков или игры на выживание. Это только через юридическую невозможность: например, вы не можете одновременно уменьшать ваши таможенные тарифы в рамках глубокой и всесторонней зоны свободной торговли, и повышать их в рамках ТС", сообщает Росинфонет.
Как сказал комиссар ЕС, для того, чтобы получать преимущества от глубокой и всесторонней ЗСТ, страны-партнеры должны быть независимыми в определении своей торговой политики, что невозможно в рамках членства в ТС.
Вместе с тем, Штефан Фюле отметил, что Соглашение об ассоциации и построение ЗСТ совместимо со статусом наблюдателя в ТС.
Накануне руководители Евросоюза осудили давление, которое Москва, по их мнению, оказывает на Украину и другие страны постсоветского пространства, пытающиеся расширить торговые связи с ЕС. "Мы не приемлем попытки ограничить суверенный выбор этих государств. Мы не можем повернуться к ним спиной", — заявил в среду глава Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу, выступая с ежегодной речью перед Европарламентом в Страсбурге.
Обсуждение в Европарламенте инициировала Европейская народная партия, внеся заявку под названием «Давление, оказываемое Россией на страны Восточного партнерства в контексте предстоящего саммита в Вильнюсе».
Как заявил ранее вице-президент парламентской ассамблеи Евронест (ЕС – страны "Восточного партнерства"), вице-президент Европейской народной партии Яцек Сариуш-Вольский, “последние события, такие как заявление Армении о присоединении к Таможенному союзу, заявление премьер-министра Грузии о возможности рассмотрения такого присоединения, а также торговая война с Украиной и многочисленные угрозы Молдавии являются нахальной попыткой поставить проект "Восточное партнерство" под вопрос”.
"О давлении на Армению было известно, и в этом смысле это неудивительно. Но тот факт, что давление возымело успех и Армению силой, если хотите, принудили изменить решение, удивляет, и мы глубоко сожалеем об этом", – сказал Яцек Сариуш-Вольский.
"Тревогу вызывает общий контекст. Это давление касается всех четырех стран (включая Армению), движущихся к партнерству. Это – часть более широкой картины, и страх может вызвать цепную реакцию", – считает Яцек Сариуш-Вольский.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, после встречи с депутатами парламента РА, в очередной раз выразил точку зрения руководства республики, согласно которой Армения нацелена на углубление сотрудничества и продолжение отношений с ЕС, не противоречащих членству в Таможенном союзе.