23 Մարտ 2006 - 14:23 AMT
Վ. Բալայան. Այնպիսի հակամարտությունները, ինչպիսին ղարաբաղյանն է, կարող են կարգավորում ստանալ միայն երկար ժամանակից հետո
Ոչ 2006 թվականը ոչ էլ առաջիկա տարիները չեն կարող բեկումնային լինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցազրույցի ժամանակ հայատարարել է 1992-1995 թթ. ԼՂՀ Բարձրագույն խորհրդի պաշտպանության եւ անվտագության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Ավանդույթ» հասարական կազմակերպության նախագահ Վալերի Բալայանը: Նրա կարծիքով, անհանրին է կանխորոշել` քանի տարի է դրա համար հարկավոր: Կիպրոսի հարցումը բեկումը միայն հիմա է նախատեսվում` 30 տարի ժամկետից հետո: «Հիշեք քանի տարի էր շարուանկվում հակամարտությունը հնդկաչինական թերակղզում, իսկ չլուծված հարցեր մնացել են մինչ օրս: Եվ ընդհանրապես 20-րդ դարի յուրաքանչյուր հակամրտություն»,- ասել է նա:
Բալայանի կարծիքով, այդ ժամկետը կրճատելու համար պետք է աշխուժացնել բանակցային գործընթացը, ընդլայնել բանակցությունների ձեւաչափը, ներգրավել հանրությանը, բարելավել վստահության մակարդակր: «Հենց այնպես հակամարտությունը չի կարգավորվի, ցանկություն է պետք դրա համար: Դա շատ ծանր եւ հաճախ անշնորհակալ աշխատանք է եւ շատ պրոֆոսիոնալ մոտեցում է պահանջում»,- ընդգծեց նա:
Ինճ վերաբերվում է ԼՂՀ-ում երկրորդ հանրաքվեն անցկացնելուն, Բալայա`նը գտնում է, որ մեկնաբանությունը այդ հարցումը ավելորդ են: «Իր ժամանակին Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանցիները հրաժարվեցին մասնակցել դրան, եւ ես չեմ տեսնում ինչը պետք է փոխի նրանց կարծիքը այսօր կամ Ճգնաժամային խմբի կողմից հորինված ժամկետից հետո»,- ասել է «Ավանդույթ» կազմակերպության նախագահը:

23 Март 2006 - 14:23 AMT
Ни 2006, ни какие-либо другие ближайшие годы не могут стать «прорывными» в урегулировании нагорно-карабахского конфликта по той простой причине, что такие кровавые конфликты можно урегулировать лишь по истечении длительного времени. Об этом в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил председатель постоянной комиссии по обороне и безопасности Верховного Совета Нагорно-Карабахской Республики в 1992-95 гг., председатель общественной организации «Традиция» Валерий Балаян. По его мнению, невозможно спрогнозировать сколько лет конкретно для этого нужно. В решении кипрской проблемы прорыв только-только намечается по истечении 30 лет, в решении палестинской проблемы вообще не видно этого прорыва. «Вспомните сколько лет продолжался конфликт на индо-китайском полуострове, а вопросы остались до сих пор. Да и любой другой конфликт 20 века», – сказал он.
По мнению Балаяна, чтобы сократить эти сроки нужно интенсифицировать переговорный процесс, расширять формат переговоров, подключать общественность, налаживать меры доверия. «Просто так конфликт не урегулируется, нужно иметь желание его урегулировать. Это очень тяжелая и очень часто неблагодарная работа и она требует очень квалифицированного и профессионального подхода», – подчеркнул он.
Что касается повторного референдума в НКР, то Балаян считает, что комментарии здесь излишни. «В свое время азербайджанцы Нагорного Карабаха просто отказались участвовать в нем, и по крайней мере я не вижу, что может изменить их точку зрения теперь или через срок надуманный Кризисной группой», – сказал председатель организации «Традиция».