17 Սեպտեմբեր 2013 - 13:32 AMT
Բաքվից պարբերաբար հնչող հայտարարություններն ամեն անգամ հաստատում են այն, ինչը, մեծ հաշվով, ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ՝ Ադրբեջանը մտադիր չէ նույնիսկ չնչին ջանք գործադրել ղարաբաղյան կարգավորման համար: Դրա հերթական ապացույցն է Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայության պետ, գնդապետ Էլդար Սաբիրօղլուի վերջին հայտարարությունը: Նա շատ յուրօրինակ կերպով է մեկնաբանել միջազգային կազմակերպությունների պահանջը դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշելու վերաբերյալ: «Ադրբեջանական պետությունը, պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվում են դա անել: Մենք հետ չենք տանի դիպուկահարներին մինչև պատերազմի ավարտը»,- ասել է նա:
Դիպուկահարներին շփման գծից հետ քաշելու պահանջով պարբերաբար հանդես են գալիս կարգավորման մեջ շահագրգիռ կազմակերպությունները, այդ թվում ԵԱՀԿ-ն, ինչպես կազմակերպության, այնպես էլ Մինսկի խմբի մակարդակով: Նման պահանջ են ներկայացնում նաև համանախագահներն ու ԵԱՀԿ ՄԽ երեք համանախագահող երկրի՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի նախագահները:
Այդ պահանջի համար հիմք են հանդիսացել ադրբեջանական կողմի պաբերական սադրանքները: Սադրանքներ, որոնք, ցավոք սրտի, երբեմն կորուստների պատճառ են դառնում ինչպես Հայաստանի ու Արցախի ԶՈւ շարքերում, այնպես էլ խաղաղ բնակչության շրջանում:
Ստացվում է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունն ուղղակի թքած ունի համաշխարհային տերությունների պահանջների վրա: Կարելի է ակնկալել, որ այդ նույն տերությունները, ինչպես դա արդեն բազմիցս եղել է, լուռ կմարսեն դա:
Ադրբեջանը տարիներ շարունակ անպատիժ է մնում՝ խոչընդոտելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, անտեսելով նույն Մինսկի խմբի այս և այլ կոչերն ու առաջարկները, օրինակ՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների մշակման վերաբերյալ: Ադրբեջանը մշտապես ձախողում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունները, Ղարաբաղին ու Հայաստանին սպառնում պատերազմով, անասելի չափերի զենք ու զինամթերք գնում ու արտադրում՝ խախտելով բոլոր միջազգային նորմերն ու քվոտաները և այլն, և այլն:
Բնականաբար, նման ամենաթող անպատժելիությունն ազդում է չափի զգացողության վրա, և Բաքուն այս անգամ որոշել է նույնիսկ չձևացնել, թե պատրաստ է հանգուցալուծել հակամարտությունը, այլ նույնիսկ «ձայնն է բարձրացնում»: Ինչո՞վ է պայմանավորված ադրբեջանական ղեկավարության այդ լկտիությունը: Հնարավոր է, առաջիկա նախագահական ընտրություններով: Հնարավոր է, ազդել են վերջին զարգացումները, երբ Եվրոպան մի փոքր սառեց Հայաստանի հանդեպ Մաքսային միությանը միանալու վերջինիս որոշման պատճառով, և Բաքուն որոշեց օգտվել առիթից ու ցույց տալ, որ ձայնի իրավունք ունի:
Կապրենք՝ կտեսնենք. այս անգա՞մ էլ ադրբեջանական լկտիությունը կանցնի, թե գոնե հիմա տերությունները, որոնց անտեսում է Բաքուն, կորոշեն իր տեղը ցույց տալ մեծամտացած ու լկտիացած այդ հանրապետությանը:

Периодически звучащие в Баку заявления с каждым разом все больше и больше свидетельствуют о том, что, в принципе ни для кого не секрет, – Азербайджан не собирается прикладывать даже малейших усилий для урегулирования карабахского конфликта. Очередным доказательством тому стало последнее заявление начальник пресс-службы минобороны Азербайджана, полковника Эльдара Сабироглу, который очень своеобразно прокомментировал требования международных организаций отвести снайперов с линии фронта. «Азербайджанское государство, Министерство обороны отказываются сделать это. Мы не станем отводить снайперов до завершения войны», – сказал он.
С требованием отвода снайперов начиная с 2011 года выступают заинтересованные в урегулировании конфликта международные организации, в том числе и ОБСЕ, как на уровне руководства Организации, так и на уровне Минской группы. Причем с подобным требованием выступали и сами сопредседатели, и президенты трех стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – России, Франции и США.
Кстати, и причиной этого требования послужили провокации, которые и до сих пор периодически устраивает азербайджанская сторона. Провокации, которые иногда, к сожалению, приводят к потерям как среди военнослужащих ВС Армении и Арцаха, так и среди мирного населения.
Получается, что азербайджанскому руководству просто наплевать на требования мировых держав. И стоит ожидать, что эти самые мировые державы, как и не раз до того, молча переварят это «плевок в душу».
Азербайджан на протяжении многих лет остается безнаказанным за то, что старается не допустить решения карабахской проблемы, игнорирует и другие призывы и предложения той же Минской группы, как, к примеру, соблюдение режима прекращения огня, разработка механизмы расследования инцидентов, проваливает переговоры по урегулированию карабахского конфликта, постоянно угрожает войной Карабаху и Армении, в неимоверных количествах закупает и производит вооружение, нарушая все международные нормы и квоты и так далее, и тому подобное.
Естественно, тотальная безнаказанность влияет на чувство меры, и в Баку на этот раз решили даже не юлить как всегда, якобы демонстрируя готовность решить конфликт, а даже «повысить голос». Чем обусловлена такая наглость азербайджанского руководства? Возможно, предстоящие в Азербайджане президентские выборы. Возможно, последние развития ситуации, когда Европа немного охладела к Армении из-за решения последней присоединиться к Таможенному союзу, и Баку решил воспользоваться моментом и показать, что имеет право голоса.
Поживем, увидим, «прокатит» ли опять азербайджанская наглость или хотя бы на этот раз державы, которые игнорирует Баку, решат поставить на место зазнавшуюся и наглеющую на глазах республику?