24 Մարտ 2006 - 13:36 AMT
Միջազգային ճգնաժամային խմբի «Հարավային Կովկասի հակամարտությունների կարգավորումը: Եվրամիության դերը» զեկույցը, որ տարածվել է սույն թվականի մարտի 20-ին, վերլուծական լուրջ աշխատանք է եւ պարունակում է Եվրամիությանն ուղղված հանձնարարականներ` ակտիվորեն ներգրավվել Հարավային Կովկասում առկա գործընթացներում:«Մենք համամիտ ենք միջազգային հանրության մտահոգությանը` թույլ չտալ լայնածավալ պատերազմներ Եվրոպայի հար-անությամբ: Այդ համատեքստում մենք ողջունում ենք ցանկացած հետ-ողական քայլեր, որոնք ուղղված կլինեն Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը, մասնավորապես, ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից զինված ագրեսիայի հետ-անքով ծագած ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորմանը հասնելուն:Ըմբռնումով ենք ընդունում Հարավային Կովկասում առկա հակամարտությունների կարգավորմանը սեփական անվտանգության նկատառումներով ակտիվորեն մասնակցելու` եվրոպական կառույցների ձգտումը, սակայն ՄՃԽ զեկույցում ներկայացված նպատակներին հասնելու մեխանիզմը, կարծում ենք, իրականացնելի չէ, քանի որ չի արտացոլում ղարաբաղյան հակամարտության էությունը եւ հիմնված է տարափոխված վճռորոշ հասկացությունների վրա: ժողովրդավարության ամրապնդումը եւ մարդու իրավունքների հարգումը հակամարտության խաղաղ կարգավորման նախադրյալներն են, եւ մենք լիահույս ենք, որ ԵՄ-ն Հարավային Կովկասում իր վարած քաղաքականության մեջ կառաջնորդվի հենց Եվրոպայի համար ունիվերսալ այդ սկզբունքներով»,- հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳՆ քաղաքական վարչության ղեկավար Իրինա Բեգլարյանը:
Նրա խոսքերով, զեկույցի դրական կողմն այն է, որ նշվում է Եվրամիությանն ինտեգրվելու լայն գործընթացին Հարավային Կովկասի չճանաչված երկրներին մասնակից դարձնելու անհրաժեշտությունը: Առանձին ուշադրության է արժանի նաեւ Հարավային Կովկասում առկա հակամարտություններում ներգրավված կողմերի միջխորհրդարանական երկխոսությունն ակտիվացնելու գաղափարը:Փաստաթղթում կա նաեւ շահագրգիռ առաջարկ` Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին մասնակից դարձնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին: Մի կողմից, դա կլիներ ձգձգված հակամարտությունների լուծման գործում թարմ ուժերի եւ ինքնատիպ մոտեցումների ներհոսք, մյուս կողմից, ջանքերի ոչ պիտանի ապակենտրոնացումը լոկ ետ կմղի կարգավորումը: Այդ հարցում գլխավոր սկզբունքը պետք է դառնա «մի վնասիր» պատվիրանը:
«Այդքանով հանդերձ տարակուսանք են հարուցում զեկույցը կազմողների փորձերը` մեղադրել Մինսկի խմբին խաղաղ գործընթացը մենաշնորհելու մեջ: Մինսկի խմբի գործունեությունը առանձին դիվանագետների եւ երկրների խելառությունը կամ քմահաճույքը չէ, այն ԵԱՀԿ մանդատին հարիր աշխատանք է: 14 տարվա ընթացքում Մինսկի խումբը հասցրել է մշակել խաղաղարար գործունեության որոշակի փորձ, ինչի արդյունքը դարձել է խաղաղության աջակցումը հակամարտության տարածաշրջանում, եւ ներկա պահին այն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման առավել համարժեք ձեւաչափն է: Սակայն ուզում եմ ընդգծել, որ ոչ ընթացիկ ձեւաչափը, ոչ էլ եվրոպացի միջնորդների հնարավոր մասնակցությունը չեն կարող փոխհատուցել հակամարտության անմիջական կողմի` Լեռնային Ղարաբաղի բացակայությունը բանակցություններում»,- հայտարարել է Իրինա Բեգլարյանը, հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո-ծառայությունը:

Доклад Международной кризисной группы «Урегулирование конфликтов на Южном Кавказе. Роль Европейского Союза», вышедший в свет 20 марта сего года, являет собой серьезную аналитическую работу и содержит рекомендации Европейскому Союзу по глубокому внедрению в процессы на Южном Кавказе. «Мы разделяем озабоченность международного сообщества не допустить широкомасштабных войн по соседству с Европой. В этом контексте мы приветствуем любые последовательные усилия, направленные на установление мира и стабильности на Южном Кавказе, в частности, на достижение всеобъемлющего мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, возникшего вследствие вооруженной агрессии Азербайджанской Республики против НКР. Понятно стремление европейских структур в целях собственной безопасности более глубоко внедриться в урегулирование конфликтов на Южном Кавказе, однако механизм достижения этих целей, представленных в докладе МКГ, не представляется выполнимым, так как не отражает сути нагорно-карабахского конфликта и базируется на подмене ключевых понятий. Укрепление демократии и уважение прав человека является предпосылкой мирного урегулирования конфликта, и мы надеемся, что именно этими универсальными для Европы принципами будет руководствоваться ЕС в своей политике на Южном Кавказе», – заявила начальник Политического управления МИД НКР Ирина Бегларян
По ее словам, позитивным моментом доклада является необходимость подключения непризнанных стран Южного Кавказа в широкие интеграционные процессы Европейского Союза. Также заслуживает отдельного внимания идея об активизации межпарламентского диалога сторон, вовлеченных в конфликты на Южном Кавказе. Вызывает также заинтересованность предложение о подключении Специального представителя ЕС на Южном Кавказе к переговорам, проходящим в рамках Минской группы ОБСЕ. С одной стороны, это приток свежих сил и оригинальных подходов по разрешению затяжных конфликтов, с другой, – ненужная децентрализованность усилий лишь отбросит урегулирование назад. В этом вопросе главным принципом должен стать постулат «не навреди».
«Вместе с тем вызывают недоумение попытки составителей доклада обвинить Минскую группу в монополизации мирного процесса. Деятельность Минской группы – это не блажь или прихоть отдельных дипломатов и стран, это работа в соответствии с мандатом ОБСЕ. За 14 лет работы Минская группа успела наработать определенный опыт миротворчества, результатом чего стало поддержание мира в регионе конфликта, и на данный момент является наиболее адекватным форматом разрешения нагорно-карабахского конфликта. Однако хочу подчеркнуть, что ни текущий формат, ни возможное подключение европейских посредников не могут компенсировать отсутствие на переговорах непосредственной стороны конфликта – Нагорного Карабаха», – заявила Ирина Бегларян, сообщает пресс-служба МИД НКР.