«Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավումը ոչ միայն լավ ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության, ներքին քաղաքականության եւ գաղափարական իրադրության, այլեւ Երեւան-Բաքու հարաբերությունների վրա: Որքան շատ հայեր տնտեսապես շահեն Թուրքիայի հետ համագործակցությունից, այնքան քիչ հնարավորություններ կունենան Հայաստանի որոշակի քաղաքկան ուժեր իրենց քաղաքկանությունը սարքել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նկատմամբ թշնամանքի վրա»,- PanARMENIAN.Net-ին թված հարցազրույցում հայտարարել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն: Նրա խոսքերով, այդ դեպքում թե’ Թուրքիայում, եւ թե’ Ադրբեջանում ստիպված կլինեն լռել նրանք, ովքեր մասնագիտացած են «հավերժ հայ-թուրքական թշնամանքի» վրա:
«Ինտեգրվող Եվրոպան բարի օրինակ է: Բայց հարկավոր են պատսախան քայլեր: Հայաստանում շատերը համոզված են, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի 1915 թվականի դեպքերը դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով, իսկ Թուրքիան գտնում է, որ Հայաստանը պետք է դադարի հակաթուրքական ուժերի` առաջին հերթին ռուսական հատուկ նշանակության ծառայությունների եւ Եվրոպայի իրավա-կոնսերվատիվ ուժերի ձեռքում գործիք լինելուց»,- նշել է Ալիզադեն:
Այդ ամենի հետ մեկ տեղ նա ընդգծեց, որ շատ զգուշավոր լավատես է ` «հույս դնելով հայ ժողովրդի առողջ մտքի եւ պատմական հեռանկարի զգացումի վրա: Դեռեւս Հայաստանի եւ հայ մտավորականության մեծ մասի իրական դիրքորոշումը ամուր լավատեսության հիմքեր չի տալիս»:

“Нормализация отношений Армении и Турции скажется благоприятно не только на экономике и внутренней политической и идеологической обстановке Армении, но и на армяно-азербайджанских отношениях. Чем больше армян будут экономически выигрывать от сотрудничества и добрососедства с Турцией, тем меньше шансов будет у определенных политических сил в Армении строить свою политику на враждебности к Турции и Азербайджану”, – заявил в интервью PanARMENIAN.Net азербайджанский политолог Зардушт Ализаде. По его словам, в этом случае и в Турции, и в Азербайджане вынуждены будут умолкнуть те, кто специализируется на «извечной армяно-тюркской вражде».
«Интегрирующаяся Европа – добрый пример. Но необходимы встречные шаги. В Армении многие уверены, что Турция должна признать события 1915 года со всеми вытекающими последствиями, Турция же считает, что Армения должна перестать быть инструментом в руках антитурецких сил, прежде всего российских спецслужб и право-консервативных сил Европы», – отметил Ализаде.
Вместе с тем он подчеркнул, что является очень осторожным оптимистом, «уповая на здравый смысл и чувство исторической перспективы у армянского народа. Пока что реальная позиция Армении и большей части армянской интеллигенции оснований для прочного оптимизма не дает».