ԱՄՆ Իլինոյսի Հայ Դատի հանձնախումբը հանդիպել է նահանգից ընտրված կոնգրեսական Բրեդ Շնայդերի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) նախագահ Քեն Խաչիկյանը և Իլինոյսի АNC ղեկավար Կլոդ Հովհաննիսյանը:
«Կոնգրեսական Շնայդերին մոտ են մեր խնդիրները, և մենք շնորհակալ ենք նրան հիանալի հանդիպման համար: Հուսով ենք, որ առաջիկայում էլ կզարգացնենք մեր հարաբերությունները նրա հետ, որպեսզի նա լիովին պատկերացում կազմի ԱՄՆ հայ համայնքի խնդիրների մասին»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Քննարկման թեմա է հանդիսացել Պալատի հանուն ճշմարտության և արդարության թիվ 227 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, ինչպես նաև Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը: Հանդիպման հայ մասնակիցները մտահոգություն են հայտնել տարածաշրջանում հայերի ճակատագրի և Սիրիայի ժողովրդի անվտանգության վերաբերյալ:
Հանդիպմանը խոսք է գնացել նաև Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման, Արցախի անկախությանն ու Կովկասում ադրբեջանական ագրեսիային առնչվող հարցերի մասին:
2013 թվականի մայիսին կոնգրեսականներ Դեյվիդ Վալադաոն, Ադամ Շիֆը, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի գծով հանձնաժողովի համանախագահ Ֆրենկ Փալոունը, Մայքլ Գրիմը ներկայացրեցին թիվ 227 բանաձևը, որը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին օբյեկտիվ աշխատել կառուցողական և կայուն հայ-թուրքական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի ու հետևանքների լիակատար ճանաչման, ինչպես նաև մարդկության դեմ այդ ոճրագործության արդար, ազնիվ ու համապարփակ միջազգային ճանաչման հիման վրա:

Армянский национальный комитет (АNC) штата Иллинойс встретился с конгрессменом от штата Брэдом Шнайдером. Во встрече приняли участие председатель ANCA Кен Хачикян и глава АNC Иллинойса Клод Оганесян. «Конгрессмену Шнайдеру очень близки наши проблемы, и мы благодарим его за прекрасную встречу. Мы надеемся и впредь развивать наши отношения с ним, чтобы он более полно представил себе вопросы армянской общины США», – сказал Оганесян. Темой обсуждения была резолюция Палаты № 227 (H.Res.227) о признании Геноцида армян во имя истины и справедливости, а также ситуация в Сирии. Участники встречи выразили обеспокоенность судьбой армян в регионе и безопасностью сирийского народа. На встрече также говорилось о самоопределении Нагорного Карабаха, независимости Арцаха и азербайджанской агрессии на Кавказе.
Представленная в мае 2013 года конгрессменом Дэйвидом Валадао, Адамом Шиффом, сопредседателем комиссии по армянским вопросам Конгресса США Фрэнком Паллоуном, а также Майклом Гриммом резолюция 227 призывает президента США объективно работать в направлении установления конструктивных, стабильных и крепких армяно-турецких отношений, на основе полноценного признания Турцией фактов и последствий Геноцида армян, а также справедливого, честного и всеобъемлющего решения этого преступления против человечества на международном уровне.