ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 68-րդ նստաշրջանում Ադրբեջանը կրկին, արդեն որերորդ անգամ, քննարկման է ներկայացրել «Իրավիճակն Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներում» և «ՎՈւԱՄ տարածքի հակամարտություններն ու դրանց ազդեցությունը միջազգային խաղաղության, անվտանգության ու զարգացման վրա» բանաձևերի նախագծերը: Առնվազն, այդպես է գրում Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն:
Իրողությունն այլ է. ՄԱԿ-ում այն բանաձևերը, որոնք չեն ընդունվել նախորդ նստաշրջանում, ինքնաբերաբար տեղափոխվում են հաջորդ նստաշրջան, ու այդպես անվերջ: Առավել ևս այդ տիպի բանաձևերը, որոնք քվեարկության ժամանակ ստանում են միայն մահմեդական երկրների աջակցությունը: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ է, թեև ոչ մի նշանակալի բան այդ պաշտոնում չի արել, գուցե միայն աչքի ընկնելով փուչ խոսակցություններով և իսրայելա-պաղեստինյան հարաբերությունների ու Սիրիայի հարցում հստակ քաղաքականության բացակայությամբ: Ուստի, երևի հենց այդ պատճառով էլ գտնում է, որ կարող է ԳՎ-ում ցանկացած բանաձև ներկայացնել, նույնիսկ ամենաանհեթեթը: Երբեմն թվում է, որ այդ երկրի ԱԳՆ-ին ղարաբաղյան հակամարտությունից բացիոչինչ չի հետաքրքրում: Այո, երբեմն ադրբեջանական պատվիրակությունը քվեարկում է այս կամ այն բանաձևի օգտին: Ընդ որում, քվեարկում է ոչ թե ելնելով իր իսկ հռչակած սկզբունքներից, այլ այնպես, ինչպես կասեն իսլամական աշխարհի ներկայացուցիչները: Պաղեստինին աջակցելու հետ կապված օրինակը միանգամայն խոսուն է: Իսրայելից զենք գնել կարելի է, բայց ՄԱԿ-ում աջակցել՝ ոչ մի դեպքում:
Վերադառնանք բանաձևերին: ՄԱԿ բանաձևերը ոչինչ չեն լուծում և նույնիսկ հագուրդ չեն տալիս ադրբեջանական ԱԳՆ հիվանդագին ինքնասիրությանը: Այդ գերատեսչությունն ավելի շատ զբաղված է ինչ-որ «սև ցուցակներ» կազմելով և Ադրբեջանը հաղթանակած ժողովրդավարության երկիր հռչակելով: Ինչպես ԽՍՀՄ-ն էր հաղթանակած սոցիալիզմի երկիր: Իսկ ՄԱԿ-ը գնալով այնքան ամորֆ ու ոչ կառուցողական կազմակերպություն է դառնում, որ այն ամենը, ինչ դուրս է գալիս Իսթ-ռիվեր փողոցից, ոչ ոքի հարկավոր չէ:
Բանաձևերի ճակատագիրը, որոնց մասին այդքան հպարտ խոսում են Բաքվում, նախանձելի չէ՝ դրանք մինչև հաջորդ տարի կրկին սեղանին կմնան: Բայց, հավանաբար, նույնիսկ եթե քվեարկություն լինի, համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան ու Ռուսաստանը դեմ կքվեարկեն, ինչպես դա արդեն եղել է 2008-ին: Այն ժամանակ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Ադրբեջանի ներկայացրած բանաձևը միակողմանի համարեցին:
«Ադրբեջանն անուշադրության մատնեց հավասարակշռված բանաձև կազմելու վերաբերյալ համանախագահների առաջարակը: Նման ընտրովի մոտեցման պատճառով ԵԱՀԿ ՄԽ երեք համանախագահ երկրները պետք է դեմ հանդես գան բանաձևի այս միակողմանի նախագծին, որը սպառնում է խաթարել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ գործընթացը»,- ասվում է ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարությունում:
Ավելորդ չէր լինի, որ պաշտոնական Բաքուն հիշեր 5-ամյա վաղեմության իրադարձություններն ու քվեարկության չդներ արդեն տապալված բանաձևը, բայց, ցավոք, վերջերս սթափ մտածողությունն Ադրբեջանի ԱԳՆ համար անթույլատրելի պերճանք է դարձել:

19 Сентябрь 2013 - 11:56 AMT
На открывшейся 68-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Азербайджан вновь уже который год подряд вынес на обсуждение проекты резолюций "Ситуация на оккупированных территориях Азербайджана" и "Продолжающиеся на пространстве ГУАМ конфликты и их влияние на международный мир, безопасность и развитие". Так, по крайней мере, пишет МИД АР.
На самом деле дело обстоит не так: в ООН те резолюции, которые не прошли на прошлой сессии, автоматически переносятся на следующую и так до бесконечности. Тем более такого рода резолюции, которые при голосовании поддержат только мусульманские страны. Следует напомнить, что Азербайджан является непостоянным членом СБ ООН, хотя ничем примечательным на этом посту не отметился, разве что пустыми разговорами и отсутствием внятной политики в вопросе израильско-палестинских отношений и Сирии. И именно поэтому считает, что может предлагать Генассамблее какие-угодно резолюции, в том числе и самые абсурдные. Подчас кажется, что кроме карабахского конфликта, внешнеполитическое ведомство этой страны ничего не интересует. Да, иногда азербайджанская делегация голосует за ту или иную резолюцию. Причем голосует не исходя из декларированных ей же приоритетов, а так, как скажут представители исламского мира. Пример с поддержкой Палестины более чем примечателен. Закупать вооружение у Израиля можно, но вот поддерживать в ООН – нет.
Вернемся к резолюциям. Сами по себе они ничего не решают и даже не тешат больное самолюбие азербайджанского МИД. Ему явно сподручнее составлять какие-то «черные списки» и объявлять Азербайджан страной победившей демократии. Совсем как в СССР – страна победившего социализма. А ООН, с каждым годом становится настолько аморфной и неконструктивной организацией, что все, что выходит из здания на Ист-ривер, никому не нужно.
Участь резолюций, о которых так гордо говорит Баку, незавидна – они снова будут положены под сукно до следующего года. Но скорее всего, даже если будет голосование, страны – сопредседатели – США, Франция и Россия, проголосуют против, как это уже было в 2008 году. Тогда сопредседатели МГ ОБСЕ посчитали представленную Азербайджаном резолюцию односторонней.
«Азербайджан оставил без внимания предложение сопредседателей по подготовке полностью сбалансированной резолюции. По причине такого выборочного подхода три страны-сопредседателя МГ ОБСЕ должны были выступить против данного одностороннего проекта резолюции, которая угрожает подорвать мирный процесс урегулирования карабахского конфликта», – говорилось в заявлении МГ ОБСЕ.
Официальному Баку нелишне было вспомнить события пятилетней давности и не выносить уже проваленную резолюцию, но к сожалению, в последнее время здравый смысл превратился для МИД АР в непозволительную роскошь.