Սեպտեմբերի 21-ին Փարիզի Ռոկբրյուն սյուր Արժան (Վար դեպարտամենտ) արվարձանում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացումը: Հուշակոթողի հեղինակն է ճարտարպետ Անդրանիկ Զաքարյանը:
Ինչպես գրում է Nouvelles d`Arménie-ին, արարողությունից առաջ կհնչեն Ժան Տեր-Մերկերյանի և Շառլ Ազնավուրի կատարումները:
Բացման արարողությանը կմասնակցեն Ռոկբրյուն սյուր Արժանի քաղաքապետ Լյուկ Ժուսը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեն, Անրի Ժիբրաելը, Ալեն Մուան Բրեսանը, Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Գի Տեսյեն, Արևելյան Վարի Հայ ընդհանուր միության նախագահ Ժակի Բեաթրիս Լեկյեն, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչներ: Քույրեր Ֆաբիեն և Լորանս Շանոյանները կկատարեն Կոմիտասի երգերը:
Սեպտեմբերի 21-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ֆրանսահայերին Հայաստանի անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:

21 сентября в парижском пригороде Рокбрюн-сюр-Аржан (департамент Вар) состоится официальная церемония открытия стелы в память о жертвах Геноцида армян. Автором памятника является архитектор Андраник Закарян.
Как пишет Nouvelles d`Arménie, перед церемонией будет звучать музыка в исполнении Жана Марка Тер-Месропяна и Шарля Азнавура.
В церемонии открытия примут участие мэр Рокбрюн-сюр-Аржана Люк Жусс, депутаты Национального Собрания Франции Валери Буайе, Анри Жибраель, Ален Муан-Брессан, Франсуа Рошблуан, Ги Тесье, председатель Всеобщего союза армян Восточного Вара Жаки-Беатрис Лекье, представители посольства Армении во Франции. Сестры Фабиен и Лоранс Шанояны исполнят песни Комитаса.
21 сентября посол Армении во Франции Виген Читечян направил поздравительное послание армянской общине Франции в связи с 22-ой годовщиной независимости Армении.