27 Մարտ 2006 - 12:51 AMT
ԱՄՆ կառավարության կողմից հիմնադրված «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիան (ՀՄԿ) մտադիր է 235 մլն դոլարի դրամաշնորհ տրամադրել Հայաստանին տրանսպորտային եւ գյուղատնտեսության ենթակառուցվածքները բարելավելու համար: ԱՄՆ Պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսը, որը ՀՄԿ տնօրենների խորհրդի նախագահն է, ելույթ կունենա մարտի 27-ին դրամաշնորհի տրամադրման վերաբերյալ պայմանագրի կնքման արարողությանը: Ըստ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական կայքում զետեղված տեղեկատվության, արարողության ժամանակ հանդես կգան նաեւ Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՀՄԿ գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոն Դանիլովիչը, որը հավանություն տվեց դրամաշնորհին 2005 թ.դեկտեմբերին: 235 մլն դոլար դրամաշնորհը նախատեսվում է հատկացնել մասերով մի քանի տարվա ընթացքում, ընդ որում այդ գումարների մի մասը Հայաստանը կարող է եւ չստանալ, եթե չհասնի ՀՄԿ կողմից ձեւակերպած «սթափ քաղաքականության եւ արդյունավետ կառավարման»: «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի պայմանագիրը Հայաստանի հետ նպատակ ունի պայքարել գյուղական բնակչության շրջանում աղքատության դեմ ագրարային սեկտորում տնտեսական ցուցանիշների բարձրացման միջոցով, նշվում է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ: Պայմանագիրը նախատեսում է իրագործել երկու նախագիծ` գյուղական ճանապարհների վերկանգնում եւ գյուղատնտեսության մեջ ոռոգման նախագիծը: Ենթադրվում է, որ դրական արդյունքը կկաորղանա իր վրա զգալ Հայաստանի գյուղական բնակչության 75 տոկոսը, ինչը կբերի չունեվոր ֆերմերների տարեկան եկամուտների աճին:
Հիշեցնենք, որ ՀՄԿ-ն սահամնվել է Բուշի կողմի 2004 թ. եւ նպատակ ունի աջակցել աշխարահի աղքատ երկրներից մի քանիսին: Կորպորացիան միջոցներ է հատկացնում զարգացող երկրներին, ելնելով այն սկզբունքից, որ օգնությունը պետք է հատկացվի այն երկրների կառավարություններին, որոնք արդար են կառավարում, ներդնում են անում ժողովրդի շրջանում եւ աջակցում են ձեռներեցությանը:

Учрежденная правительством США Корпорация «Вызовы тысячелетия» (КВТ) намеревается предоставить Армении грант в размере $235 млн. на улучшение транспортной и сельскохозяйственной инфраструктуры. Госсекретарь США Кондолиза Райс, которая является председателем совета директоров КВТ, выступит на церемонии подписания договора о предоставлении гранта 27 марта. Согласно размещенной на официальном сайте Госдепартемента США информации, на церемонии также выступят министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и главный исполнительный директор КВТ Джон Данилович, который одобрил грант в декабре 2005 года. Грант в размере $235 млн. долл. предполагается выдавать частями в течение нескольких лет, причем в предоставлении части этих денег Армении может было отказано, если она не достигнет сформулированных КВТ целей “здравой политики и эффективного управления”.
Договор Корпорации “Вызовы тысячелетия” с Арменией ставит своей целью бороться с бедностью среди сельского населения посредством повышения экономических показателей в аграрном секторе, отмечается в сообщении Госдепартамента. Договор предусматривает реализацию двух проектов – проекта восстановления сельских дорог и проекта ирригации в сельском хозяйстве. Предполагается, что положительный эффект от исполнения договора смогут почувствовать на себе 75% сельского населения Армении, что приведет к росту годовых доходов малоимущих фермеров.
Напомним, что КВТ была учреждена президентом Бушем в 2004 году и ставит своей целью оказывать содействие в развитии некоторым из наиболее бедных стран в мире. Корпорация ассигнует средства на помощь развивающимся странам, исходя из принципа, согласно которому помощь должна предоставляться правительствам тех стран, которые правят справедливо, инвестируют в свой народ и поддерживают предпринимательство.