Ընդհանուր սահմանի բացակայությունը Հայաստանի ու Մաքսային միության միջև խնդիր չի դառնա տնտեսական միավորմանն ինտեգրվելու ճանապարհին: Այդ մասին հայտարարել է ՄՄ և ԵՏԸ անդրազգային մարմնի՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Վիկտոր Սպասսկին Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում: Ըստ նրա, աշխարհում բավական շատ են այն օրինակները, երբ երկրները կամ տարածաշրջանները չունեն ընդհանուր սահման, բայց տնտեսական միավորումների անդամ են: Այդպես, նա հիշեցրել է, որ ՌԴ Կալինինգրադի մարզը ընդհանուր սահման չունի ՄՄ հետ, իսկ Մալթան ընդհանուր սահման չունի ԵՄ հետ: Նա ասել է նաև, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հստակ ժամկետներ չկան, դա կախված է հայկական կողմից, հայտնում է «ՈւՆԻԱՆ»-ը:
«Դժվար է կանխատեսել, թե երբ Հայաստանը կանդամակցի ՄՄ-ին, բարդ է, այդ գործընթացը կարող է ակտվ լինել, կամ ոչ այնքան: Առաջին հերթին դա կախված է հայկական կողմի ցանկությունից»,-ասել է Սպասսկին: Նա հայտնել է, որ ՄՄ-ին երկրի անդամակցության կարգը որոշված է: Ըստ նրա, ՄՄ-ին միանալու համար պետք է ընդունել ՄՄ և ԵՏԸ բազան, որն ունեն Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը: Սպասսկին հայտնել է, որ ՄՄ շրջանակներում հարկավոր է միանալ 78 նորմատիվ փաստաթղթի, ինչպես նաև 17 փաստաթղթի, որոնք նկարագրում են ԵՏԸ: «Դա բավականին լուրջ գործընթաց է՝ փաստաթղթերը վավերացնելու համար ըստ ՀՀ օրենսդրության»,-ասել է Սպասսկին: Նա հայտնել է, որ 2014 թվականի կեսին պատրաստ կլինի Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագրի նախագիծը, որպեսզի 2015 թ. հունվարի 1-ից այն արդեն գործի: Ըստ նրա, եթե Հայաստանը հասցնի ավարտել մինչ այդ ներքին գործընթացները, ապա կկարողանա անմիջապես անդամակցել ԵՏՄ-ին որպես չորրորդ երկիր: «Հայաստանը առավելություն ունի, քանի որ նա դիտորդի կարգավիճակ ունի ԵվրԱզԷՍ-ում և ծանոթ է նորմատիվ բազային»,-ասել է նա:
Ավելի ուշ Երևանում Եվրամիության ընդլայնման ու հարևանության հարցերի գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն նշեց, որ նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթնաժողովում Հայաստանը չի նախաստորագրի ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, քանի որ Ասոցացման համաձայնագիրը մեկ համաձայնագիր է և հնարավոր չէ ստորագրել միայն Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու պայմանագիրը: Այնուամենայնիվ, նա հավելեց, որ ԵՄ-ն չի հրաժարվում է Հայաստանի հետ հետագա համագործակցությունից:

25 Сентябрь 2013 - 11:37 AMT
Отсутствие общей границы между Арменией и Таможенным союзом на станет проблемой на пути интеграции в это экономическое объединение. Об этом заявил директор Департамента развития интеграции Евразийской экономической комиссии – наднационального органа ТС и ЕЭП – Виктор Спасский на пресс-конференции в Москве. По его словам, в мире достаточно примеров, когда страны или регионы не имеют общей границы, но являются членами каких-то экономических объединений. Так, он напомнил, что Калининградская область РФ не имеет общей границы с ТС, а Мальта не имеет общей границы с Евросоюзом. Также он рассказал, что точных сроков вступления Армении в Таможенный союз нет, это зависит от армянской стороны, передает УНИАН.
«Угадать, когда Армения вступит в ТС, сложно, этот процесс может быть проведен очень активно и менее активно. Это зависит, в первую очередь, от желания армянской стороны», – сказал Спасский. Он сообщил, что процедура вступления страны в ТС определена. По его словам, чтобы присоединиться к этому интеграционному объединению, необходимо принять базу ТС и Еденного экономического пространства, которую имеют Россия, Беларусь и Казахстан. Спасский сообщил, что в рамках ТС нужно присоединиться к 78 нормативным документам, а также к 17 документам, которые описывают ЕЭП. «Это достаточно серьезный процесс. В том числе и для того, чтобы провести ратификацию этих документов в соответствии с законодательством Республики Армения», – сказал Спасских. Он сообщил, что к середине 2014 года будет готов проект договора о создании Евразийского экономического союза, с тем, чтобы он заработал с 1 января 2015. По его словам, если Армения успеет завершить до этого внутренние процедуры, она сможет сразу вступить в Евразийский экономический союз как четвертая страна. «У Армении есть преимущества, так как она наблюдатель в ЕврАзЭС и знакома со всей нормативной базой», – сказал он.
3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашение об Ассоциации с ЕС, которое планировалось в рамках саммита руководства ЕС и стран “Восточного партнерства” в ноябре этого года в Вильнюсе.
Позже в Ереване комиссар Евросоюза по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле заявил, что никаких документов с Арменией на саммите “Восточного партнерства” в Вильнюсе подписано не будет. Тем не менее, он добавил, что ЕС не отказывается от дальнейшего сотрудничества с Арменией.