26 Սեպտեմբեր 2013 - 10:37 AMT
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ ՍահակաշվիլինՄԱԿ ԳՎ 68-րդ նստաշրջանում իր ելույթում՝ քննադատելով Ռուսաստանի գործողությունները, որոշել է պաշտպանել Արևելյան գործընկերության երկրների շահերի՝ հայտարարելով, որ Ռուսաստանը ճնշում է գործադրում այդ երկրների վրա: Մասնավորապես, իր ելույթում Սահակաշվիլին Հայաստանի մասին էլ է հիշել, որը, ըստ նրա, «հայտնվել էփակուղումև ստիպված է անդամակցել Մաքսային միությանը» հակառակ իր ազգային շահերին. Սահակաշվիլին խոսել է նաևՄոլդովայի, որըՌուսաստանը «շրջափակում է», ինչպես նաև Ուկրաինայի, Ադրբեջանի ու Վրաստանի մասին:
«Եկեք ազնիվ լինենք: Կարծում եք՝ Պուտինն ուզո՞ւմ է, որ Հայաստանը հաղթի Ադրբեջանին: Ոչ: Դա չափազանց հզոր կդարձներ Հայաստանին ու պոտենցիալ չափազանց անկախ: Այդ դեպքում, հավանաբար, դուք կարծում եք, որ Ռուսաստանն ուզում է, որ, օրինակ, Բաքո՞ւն հաղթի Երևանին: Ոչ: Ադրբեջանի «բարձրացումը» մղձավանջ կդառնա Ռուսաստանի առաջնորդների համար: Ոչ, նրանք չեն ցանկանում, որպեսզի ինչ-որ մեկն իշխի, գերակայի, բուն հակամարտությունն է նրանց նպատակը, քանի որ այն խանգարում է ազգերին անկախ դառնալ ու արգելափակում է նրանց ինտեգրումն Եվրամիությանը»,- ասել է Վրաստանի նախագահը:
Ըստ նրա, ՌԴ իշխանությունները հիանալի հասկանում են, որ հենց Ուկրաինայում, Վրաստանում, Մոլդովայում կամ ցանկացած այլ երկրում ուժեղ պետական կառույցներ ստեղծվեն, հենց գործող պետություններ հայտնվեն բեմին, այդ ինստիտուտներն ու պետությունները կարտահայտեն և կյանքի կկոչեն իրենց ժողովրդների կամքը, այն է՝ ձգտումը լիակատար անկախության ու միտումը դեպի Եվրոպա:
«Եվրասիական միությունը կառուցվում է Եվրամիության հիմունքներին հակառակ: Նա սնվում է անհանդուրժողությամբ, նրա հիմքում են նախկին ՊԱԿ կառույցները, նրա նպատակն է հին կայսրության վերականգնումը: Պասիվությունն ու միջակությունն են Եվրասիական միությանն անդամակցելու միակ չափանիշները: Ռուսական նախագիծը ձախողման է դատապարտված: Ոչ մի կայսրություն այսօր կենսունակ լինելուշանս չունի, և ռուսականը բացառություն չէ: Նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր պետք է աշխատեն ի նպաստ այդ նախագծի, չեն հավատում նրա կենսունակությանը»,- ասել է Միխայիլ Սահակաշվիլին:
Ինչպես արդեն նշվել էր, սեպտեմբերի 25-ին ՄԱԿ ԳՎ-ումՎրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիիելույթի ժամանակՌուսաստանի պատվիրակությունը հեռացել է դահլիճից:
ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինն հայտարարել էր, որ Սահակաշվիլիի ելույթը ՄԱԿ ԳՎ-ում կրում էր «հակառուսական և հակաուղղափառ բնույթ»: Վրաստանի նահագահի հոգեկան վիճակը «պրոֆեսիոնալ գնահատական է պահանջում», հայտարարել էր Չուրկինը՝ հավելելով, որ «վրաց ժողովրդի համար, բարեբախտաբար, մոտ է այդ մարդու քաղաքական մայրամուտը»:

26 Сентябрь 2013 - 09:59 AMT
Выступая на 68-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, президент Грузии Михаил Саакашвили, подвергнув критике действия России, решил выступить в защиту интересов стран «Восточного партнерства», заявив о давлении России на эти страны. В частности, в своем выступлении Саакашвили вспомнил об Армении, которая, по его словам, "была загнана в угол и вынуждена вступить в Таможенный союз" вопреки своим национальным интересам, о Молдавии, которую в России "блокируют", а также об Украине, Азербайджане и Грузии.
"Давайте говорить честно. Вы думаете, что Владимир Путин хочет, чтобы Армения одержала победу над Азербайджаном, например? Нет. Это сделало бы Армению слишком сильной и потенциально слишком независимой. Тогда, очевидно, вы думаете, все должно быть наоборот — Москва хочет, чтобы Баку победил Ереван? Нет. Возвышение Азербайджана — кошмар для российских лидеров. Нет, они не хотят, чтобы кто-то преобладал, сам конфликт — вот их цель, потому что он мешает нациям стать независимыми и блокирует их интеграцию в Европейский союз", — продолжал Саакашвили.
По его словам, российские власти отлично понимают, что как только сильные госинституты будут созданы в Украине, Грузии, Молдавии или в любой другой стране, как только на сцене появятся функционирующие государства, эти институты и эти государства будут выражать и проводить в жизнь волю своих народов, а именно — стремление к полной независимости и движению к Европе.
«Евразийский союз строится на противоположных Европейскому союзу основаниях. Он поддерживается нетерпимостью, в его основе лежат структуры бывшего КГБ и целью его является возрождение старой Империи. Пассивность и посредственность являются единственными критериями для вступления в Евразийский союз. Российский проект обречен на провал. Ни одна Империя не имеет сегодня шансов стать жизнеспособной, и российская не является исключением. Даже люди, которые должны работать на благо этого проекта, не верят в его жизнеспособность», – сказал Михаил Саакашвили.
Как уже ранее сообщалось, российская делегация покинула зал Генеральной Ассамблеи ООН во время выступления президента Грузии Михаила Саакашвили. Как заявил официальный представитель МИД РФ Александр Лукашевич, члены российской делегации пошли «в знак несогласия с теми оценками, которые транслировал господин Саакашвили с трибуны Генассамблеи».
Постпред России при ООН Виталий Чуркин, в свою очередь, заявил, что выступление Михаила Саакашвили на Генассамблее ООН носило «русофобский и антиправославный характер». Психическое состояние президента Грузии «требует профессиональной оценки», заявил Чуркин, добавив, что «к счастью для грузинского народа, близок закат политической карьеры этого человека».