Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳՎ նստաշրջանի շրջանակում կարող է տեղի ունենալ ԱՄՆ պետքարտուղարի, Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումը: Ինչպես գրում է «Ժամանակ» օրաթերթը, «ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի և Հայաստանի ու Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Ահմեդ Դավութօղլուի հանդիպումը կազմակերպելու ցանկություն կա»: Բայց պարբերականին չի հաջովել հանդիպման կայացման մասին պաշտոնական հաստատում ստանալ:
Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները բացակայում են: 1993 թ. Անկարան փակեց հայ-թուրքական սահմանը՝ սատարելով Ադրբեջանին ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
2008 թվականի սեպտեմբերի 6-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով ժամանեց Երևան: Հանդիպման համար ձևական առիթ հանդիսացավ աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կայացած ֆուտբոլային խաղը: Երևանում թուրք նախագահին դիմավորեցին բողոքի զանգվածային ցույցերով: Գյուլի առաջարկով Սերժ Սարգսյանը2009 թվականի հոկտեմբերին մեկնեց Թուրքիա՝Բուրսա քաղաքումդիտելու պատասխան խաղը: «Ալմիրա» հյուրանոցում տեղի ունեցան հայկական և թուրքական պատվիրակությունների բանակցությունները, որոնց հաջորդեց նաև նախագահների հանդիպումը: Այդ հանդիպումներն ու բանակցությունները ստացան «ֆուտբոլային դիվանագիտությունե անվանումը»:
2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Թուրքիայի ու Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարներ Ահմեդ Դավութօղլուն և Էդվարդ Նալբանդյանը Ցյուրիխում ստորագրեցին «Դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները: Ստորագրումը հետաձգվեց 3 ժամով տարաձայնությունների պատճառով՝ հայկական կողմն իր ելույթում ցանկանում էր հիշատակել 1915 թվականի Ցեղասպանությունը, իսկ թուրքականը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը: Արդյունքում ամփոփիչ ելույթներ չեղան: Հոկտեմբերի 11-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հայտարարեց, որ ԱՄՆ կառավարությունն ամեն ինչ կանի Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև ձեռք բերված հաջողությունը ամրապնդելու համար: Ավելի ուշթուրքական կողմի մեղքով արձանագրությունների վավերացումը Թուրքիայի ու Հայաստանի խորհրդարաններում հետաձգվեց:

В Нью-Йорке в рамках сессии ГА ООН может состояться трехсторонняя встреча с участием глав внешнеполитических ведомств Армении, Турции и США. Как пишет армянская газета "Жаманак", “есть желание организовать встречу госсекретаря США Джона Керри и глав МИД Армении и Турции Эдварда Налбандяна и Ахмета Давутоглу”. Однако официального подтверждения о проведении подобной встречи изданию получить не удалось.
Между Турцией и Арменией отсутствуют дипломатические отношения. В 1993 году армяно-турецкая граница была блокирована по инициативе Анкары как поддержка позиции Азербайджана по карабахскому конфликту.
6 сентября 2008 года президент Турции Абдулла Гюль приехал в Ереван по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна. Формальным поводом послужил футбольный матч чемпионата мира между Арменией и Турцией. В Ереване прошли массовые акции протеста против визита турецкого президента. Саргсян по предложению Гюля приехал на ответный матч Турция-Армения, который состоялся в октябре 2009 года в городе Бурса. В гостинице «Алмира» турецкого города Бурса состоялись переговоры между армянской и турецкой делегациями, вслед за которыми прошла встреча президентов. Встречи и переговоры президентов во время футбольных матчей получили название «футбольной дипломатии».
10 октября 2009 года главы МИД Турции и Армении Ахмет Давутоглу и Эдвард Налбандян подписали в Цюрихе (Швейцария) «Протокол об установлении дипотношений» и «Протокол о развитии двусторонних отношений». Подписание протоколов было задержано на три часа из-за разногласий по заключительным выступлениям: армянская сторона в своем выступлении хотела косвенно упомянуть Геноцид 1915 года, а турецкая — конфликт в Нагорном Карабахе. В итоге заключительные речи не произносились. 11 октября того же года госсекретарь США Хиллари Клинтон заявила, что правительство США будет делать все от него зависящее, чтобы закрепить успех, достигнутый Турцией и Арменией. Позже процесс ратификации протоколов парламентами Турции и Армении был заморожен на неопределенное время по вине турецкой стороны.