Բավականին հայտնի Միջազգային ճգնաժամային խումբը հանդես է եկել ղարաբաղյան հարցի հերթական վերլուծությամբ: Ինչպես միշտ հոռետեսորեն տրամադրված ՄՃԽ-նռազմական գործողությունների վերսկսում, լարվածության սրում է կանխատեսում, և, փորձելով պահպանել օբյեկտիվության պատրանքը, ճշմարտությանը դեմ է գնում:
Այդպես «Հայաստան և Ադրբեջան. Ռիսկերի սեզոն» իր նոր վերլուծության մեջ Միջազգային ճգնաժամային խումբը կանխատեսում է, որ «Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև լայնածավալ ռազմական գործողությունների սկիզբը կարող է նպաստել, որ հակամարտության մեջ ներքաշվեն Ռուսաստանը, Թուրքիան ու Իրանը»: Իսկ ղարաբաղյան հակամարտությունը կանխելու համար, ՄՃԽ-ն անհրաժեշտ է համարում, ինչպես և միշտ վերջին տարիներին, ամրապնդել միջազգային փոխգործակցությունը: Խումբը հատուկ հույսեր է կապում Ռուսաստանի հետ. «Ռուսաստանը, որպես միջնորդ երկիր ու ազդեցիկ դերակատար այս հակամարտության մեջ, պետք է համաձայնության հասնելու ուղղությամբ առավել վճռական աշխատիև դադարեցնի զենքի առաքումներն երկու կողմերին»:
Ինչ վերաբերում է «ճշմարտությանը դեմ գնալուն»: ՄՃԽ-ն իր վերլուծության մեջ նշում է, որ 2011 թվականից ի վեր, երբ «խաղաղ բանակցությունները ձախողվեցին, երկու կողմերը սպառազինություն են կուտակում և նախապատվությունը տալիս են ռազմատենչ հռետորաբանությանը»:
Պարոնայք փորձագետներ, հայկական կողմը հանդես չի գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, ռազմաշունչ հռետորաբանությունն Ադրբեջանի «առավելությունն է» ի դեմս նախագահի և այլ պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական դեմքերի, որոնք բաց չեն թողնում առիթն իրենց զավթողական տրամադրությունները հայտնելու համար: Իսկ Հայաստանի «ռազմաշունչ» հայտարարությունները սահմանափակվում են միայն Ադրբեջանի այդ զավթողական մտադրություններին դիմակայելու պատրաստականության մասին հայտարարություններով:
Նույնն է նաև «սպառազինության կուտակման» դեպքում: Հենց Ադրբեջանն է, առանց թաքնվելու հսկայական քանակով զենք գնում ու արտադրում, խախտելով բոլոր միջազգային քվոտաներն ու, հավանաբար, հույս ունենալով, որ սպառազինության քանակը կհատուցի ադրբեջանական «քաջարի ու անհաղթ», բայց մեկ անգամ արդեն պարտություն կրած բանակի անպետքությունը:
Դառնանք տեքստին: Այս լարված իրավիճակում (սպառազինության կուտակում և ռազմատենչ հռետորաբանություն), որը վատթարանում է ներքաղաքական մրցակցությամբ, առավել մեծ վտանգ է ներկայացնում պատահական պատերազմի ռիսկը, ինչպես միշտ մռայլ կանխատեսում է անում ՄՃԽ-ն:
«Իրական ռիսկ կա, որ բալանսավորումը պատերազմի շեմին կամ առավել հաճախ բախումները մերձճակատային գոտում կարող են բռնկում առաջացնել ու ռազմական գործողությունների վերսկսման հանգեցնել: Խոշորամասշտաբ ռազմական գործողությունների սկիզբը կարող է հանգեցնել նրան, որ Ռուսաստանը, Թուրքիան ու Իրանը նույնպես ներգրավվեն հակամարտության մեջ»,- նշում է ՄՃԽ-ն: Դրանք «բախումներ» չեն, դրանք ադրբեջանական կողմից կազմակերպվող մշտական սադրանքներ են, որը չի խորշում նույնիսկ սահմանամերձ հայկական գյուղերի գնդակոծությունից: Կա, օրինակ, վերջին դեպքը, երբ ադրբեջանական առաջապահ ստորաբաժանումները չմարող գնդակոծությամբ խանգարեցին բժշկին օգնել ականի վրա պայթած հայ հովվին, որն ավելի ուշ արյան կորստից մահացավ:
ՄՃԽ-ում գտնում են, որ «առաջիկա ամիսներին կարող են առանձին խնդիրներ առաջանալ հնարավոր ներքաղաքական լարվածության հետ կապված հակամարտության յուրաքանչյուր երկրում՝ Հայաստանում բողոքի ակցիաներ են պլանավորում ընդդիմադիր ուժերը, Ադրբեջանում կառավարությունը անկարգությունների մտավախություն ունի կապված հոկտեմբերին նախագահական ընտրությունների հետ»,- գտնում է ՄՃԽ Հարավային Կովկասի գծով նախագծի տնօրեն Լոուրենս Սքոտ Շիթսը: Մեկնաբանություններն այստեղ ավելորդ են:
Դեռ անցյալ տարի, ավելի կոնկրետ, 2012 թվականի հուլիսին, այն ժամանակ անփոխարինելի թվացող ՄՃԽ ներկայացուցիչ Սաբինա Ֆրեյզերը, օգտվելով լարվածությունից Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում, հերթական անգամ շուտափույթ պատերազմ կանխագուշակեց, ինչպես դա անում է վերջին մի քանի տարիներին: «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումները կարող են պատերազմի վերածվել տարածաշրջանում, որտեղ BP ընկերությունն ու նրա գործընկերները $35 միլիարդ են ներդրել էներգետիկ նախագծերի մեջ: Շփման գծում Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից վերահսկողությունը թույլ է, միջազգային մոնիտորինգ գրեթե չկա: Լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները կարող են բռնկվել պատահաբար` որպես կողմերի պատասխան գործողությունների արդյունք»,-այն ժամանակ հայտարարել էր Սաբինա Ֆրեյզերը:
Ընդ որում, ըստ երևույթին, չցանկանալով նմանվել հոռետես Կասանդրային, Սաբինա Ֆրեյզերը շտապել է հավելել, որ «ո'չ Ադրբեջանը, ո'չ էլ Հայաստանը կարճաժամկետ հեռանկարում լայնամասշտաբ հարձակում չեն ծրագրում»: «Եթե լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները վերսկսվեն, դա երկարատև պատերազմ կլինի, քանի որ կողմերից ոչ մեկը մյուսի հանդեպ մեծ առավելություն չունի: Պարզ չէ նաև, թե ինչպես կարձագանքեն Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Նրանք կարող են ներգրավվել իրենց կողմից տրամադրած անվտանգության երաշխիքների պատճառով»,- նշել է նա`նկատի ունենալով, որ Ռուսաստանը ռազմակայան ունի Գյումրիում և պարտավոր է Հայաստանին ռազմական օգնություն ցուցաբերել, քանի որ երկու երկրներն էլ ՀԱՊԿ անդամներ են, իսկ Ադրբեջանը սերտ էթնիկ, քաղաքական և տնտեսական կապեր ունի Թուրքիայի հետ:
Բարեբախտաբար, անցած տարում Ֆրեյզերի կանխատեսումները չիրականացան, ինչպես, ի դեպ, երբեք չեն իրականացել ՄՃԽ կանխատեսումների վրա «հիմնված իրավիճակի վերլուծությունները»: Հետաքրքրական է հարցը. ո՞վ և ինչո՞ւ է վճարում Միջազգային ճգնաժամային խմբին մռայլ կանխատեսումների ու մթնոլորտի թեժացման համար: Չէ որ միակ բանը, ինչին այս տարիներին հասել է ՄՃԽ-ն, այն է, որ սկսել է ազդել բոլորի նյարդերին՝ և Հայաստանում, և Ադրբեջանում:

27 Сентябрь 2013 - 09:23 AMT
Небезызвестная Международная кризисная группа выступила с очередным анализом по карабахскому вопросу. Как всегда, пессимистично настроенная МКГ предрекает возобновление военных действий в зоне карабахского конфликта, усиление напряженности и, пытаясь сохранить видимость объективности, грешит против правды.
Так в своем новом анализе «Армения и Азербайджан: Сезон рисков» Международная кризисная группа предрекает, что «начало крупномасштабных военных действий между Азербайджаном и Арменией может привести к вовлечению в конфликт также России, Турции и Ирана». А для предотвращения эскалации нагорно-карабахского конфликта, МКГ считает необходимым, как, впрочем, и всегда за последние годы, укрепление международного взаимодействия необходимо. Особые надежды группа связывает с Россией: «Россия, как страна-посредник и влиятельный игрок в этом конфликте, должна более решительно работать над достижением соглашения и прекратить поставки оружия обеим сторонам».
Что касается «грешит против правды». МКГ в своем анализе отмечает, что с 2011 года, «когда мирные переговоры были сорваны, обе стороны наращивают вооружение и отдают преимущество в своих заявлениях военной риторике».
Господа эксперты, армянская сторона не выступает с милитаристскими заявлениями, военная риторика – это «преимущество» Азербайджана в лице его президента и других официальных и полуофициальных лиц, которые не упускают ни одного удобного случая, чтобы не выразить свои захватнические настроения. «Милитаристские» же речи руководства Армении ограничиваются лишь заявлениями о готовности противостоять этим захватническим намерениям Азербайджана.
Также дело обстоит с «наращиванием вооружения». Именно Азербайджан, не скрываясь, в огромных количествах закупает и производит оружие, нарушая все международные квоты и, видимо надеясь, что массы вооружения компенсируют никчемность самой азербайджанской «доблестной и непобедимой», но уже однажды потерпевшей поражение армии.
Вернемся к тексту. В этой напряженной ситуации (наращивание вооружения и военная риторика), усугубляемой внутриполитической конкуренцией, наибольшую опасность представляет риск случайной войны, как всегда мрачно, предрекает МКГ.
«Существует реальный риск того, что балансирование на грани войны или более частые стычки в прифронтовых районах могут повлечь за собой вспышку и возобновление боевых действий. Начало крупномасштабных военных действий может привести к вовлечению в конфликт также России, Турции и Ирана», – отмечает МКГ. Это не «стычки», это постоянные провокации, организуемые азербайджанской стороной, которая не гнушается даже обстрелом приграничных армянских сел. Или, к примеру, последний по времени случай, когда азербайджанские передовые подразделения постоянными обстрелами помешали врачу помочь подорвавшемуся на мине армянскому пастуху, который умер позже от потери крови.
В МКГ считают, что «ближайшие месяцы могут возникнуть особые проблемы в связи с возможной внутриполитической напряженностью в каждой из стран конфликта: в Армении оппозиционные группы планируют осенью акции протеста, в Азербайджане правительство опасается беспорядков после президентских выборов в октябре». За исключением некоторых измененных слов, подобный текст МКГ публикует уже не первый раз и не первый год.
«Волнения внутри стран могут подтолкнуть лидеров к тому, чтобы отвлечь внимание за счет повышения военной напряженности или осуществлять рискованные попытки извлечь выгоду из неприятностей своего противника», – считает директор проекта по Южному Кавказу МКГ Лоуренс Скотт Шитс. Комментарии тут излишни.
Еще в прошлом году, конкретнее, в июле 2012 года, тогда кажущаяся бессменной представительница Международной кризисной группы Сабина Фрейзер в очередной раз предсказала скорую войну в зоне карабахского конфликта. “Столкновения между Азербайджаном и Арменией рискуют перерасти в войну в регионе, куда компания «BP» и ее партнеры вложили $35 миллиардов в энергетические проекты. Контроль на линии прекращения огня со стороны Азербайджана и Армении слаб, международного мониторинга почти нет. Крупномасштабные военные действия могут вспыхнуть случайно, как результат ответных действий сторон», – заявила тогда Фрейзер.
При этом, пессимистичная Кассандра, как мы, простите за вольность, окрестили тогда Сабину Фрейзер, поспешила добавить, что “ни Азербайджан, ни Армения не планируют широкомасштабное наступление в краткосрочной перспективе”. На всякий случай, чтобы было, чем оправдать себя, если вдруг война не начнется. Как, кстати, и вышло. «Если крупномасштабные военные действия возобновятся, это будет затяжной войной, поскольку ни одна из сторон не имеет большого преимущества над другой. Также неясно, как среагируют Россия и Турция. Они могут вовлечься из-за предоставляемых ими гарантий безопасности», – отметила она, имея в виду, что у России есть военная база в Гюмри, и она обязана оказать Армении военную помощь, так как обе страны являются членами ОДКБ, а Азербайджан состоит в тесных этнических, политических и экономических связях с Турцией.
К счастью, за прошедший год предсказания Фрейзер не сбылись, как, впрочем, не сбывались никогда «основанные на анализе ситуации» предсказания МКГ. Интересует вопрос: кто и зачем платит Международной кризисной группе за мрачные предсказания и накал атмосферы? Ведь единственное, чего за эти годы добилась МКГ, – стала действовать на нервы всем – и в Армении, и в Азербайджане.