Հանդիսավոր արարողությամբ Հունաստանում սկիզբ է դրվել օլիմպիական կրակի փոխանցավազքին, որի 5 օրը կանցնի Հունաստանի տարածքով: Հոկտեմբերի 5-ին ջահը կփոխանցվի «Սոչի-2014» կազմկոմիտեի պատվիրակությանն ու կտեղափոխվի Մոսկվա, որտեղ հոկտեմբերի 7-ին մեկնարկում է 123-օրյա փոխանցավազքի ռուսաստանյան փուլը, որը կավարտվի Սոչիում փետրվարի 7-ին՝ Խաղերի բացման օրը:
Ըստ Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեի ներկայացուցիչների, փոխանցավազքը ամենատևականը կլինի ողջ պատմության ընթացքում և ամենաընդգրկունն ըստ տարածության՝ շուրջ 40 հազար կիլոմետր: Օլիմպիական կրակը կփոխանցվի ՌԴ բոլոր 83 սուբյեկտների մայրաքաղաքներով: Առաջին փուլը կսկսվի հոկտեմբերի 7-ին, երբ կրակը Աթենքից տեղափոխվի Մոսկվա և հետո ավտովազանցի միջոցով կհասցվի Սանկտ Պետերբուրգ: 23 օրում կրակը կանցնի Կենտրոնական ու Հյուսիս-Արևմտյան դաշնային շրջանների 15 հիմնական քաղաքներով: Երկրորդ փուլում ջահը ինքնաթիռով Սանկտ Պետերբուրգից կհասցվի Վլադիվոստոկ, որտեղից 30 օր կփոխանցվի Հյուսիսի ու Հեռավոր Արևելքի քաղաքներով: Վերադառնալով Վլադիվոստոկ՝ ջահը կմեկնարկի իր երրորդ ուղևորությունը՝ գնացքով մինչև Էլիստա: 58 օրում օլիմպիական կրակը կտեսնեն 45 քաղաքների բանկիչներ: Ավարտական, չորրորդ փուլում օլիմպիական կրակը ավտովազանցով Էլիստայից կհասցվի Սոչի, որտեղ կլինի 2014 թվականի փետրվարի 7-ին: Ենթադրվում է, որ իր ուղևորության ընթացքում կրակը կլինի նաև Բայկալում, ամենաբարձր եվրոպական լեռան գագաթում՝ Էլբրուսում, Հյուսիսային բևեռում: Բացի այդ, նախատեսվում է կրակն ուղարկել նաև տիեզերք: Ջահի փոխանցավազքին կմասնակցի 14 հազար ջահակիր:
Օլիմպիական կրակն ավանդաբար վառվել է արևի ճառագայթներից՝ Օլիմպոսում, Հերայի տաճարի մոտ, որտեղ մեր թվարկությունից առաջ 8-րդ դարում սկիզբ առան Օլիմպիական խաղերը: Քրմուհիների կերպարներով 21 դերասանուհիներ են մասնակցել հատուկ արարողությանը: Թատերականացված բեմականացումից հետո նրանցից մեկը վառել է կրակը պարաբոլիկ հայելու միջոցով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Սոչին ընտրվեց 2014 թ. Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք Գվատեմալայում ՄՕԿ 119-րդ նստաշրջանի ժամանակ՝ 2007 թ. հուլիսի 4-ին: Ռուսաստանի տարածքում Օլիմպիական խաղերը կանցնեն երկրորդ անգամ: Առաջին անգամ Խաղերն ընդունեց Մոսկվան 1980 թվականին, դրանք ամառային խաղեր էին: Հաջորդ տարի առաջին անգամ Ռուսաստանը կընդունի ձմեռային Օլիմպիական խաղերը:
2010 թվականի մարտի 1-ին ձմեռային Օլիմպիական խաղերի փակման արարողության ժամանակ ՄՕԿ նախագահ Ժակ Ռոգեն փոխանցեց օլիմպիական դրոշը Սոչիի քաղաքապետ Անատոլի Պախոմովին: Օլիմպիական խաղերից 500 օր առաջ «Սոչի 2014»-ը հրապարակեց առաջիկա Օլիմպիադայի կարգախոսը՝ «Թեժ. Ձմեռային. Քոնը»՝ Hot. Cool. Your:
2013 թվականի մայիսի 30-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՄՕԿ նախագահ Ժակ Ռոգեն հրապարակեց Խաղերի մեդալների դիզայնը: Ընդամենը կպատրաստվի մեդալների 1300 հավաքածու, որը ռեկորդային ցուցանիշ է ձմեռային խաղերի համար: Սոչի-2014 օլիմպիական խաղերի համար պատրաստված մեդալները կկշռեն 460-531 գրամ, հաղորդել է «Սոչի-2014» կազմկոմիտեի ղեկավար Դմիտրի Չեռնիշովը:
Սոչիի Օլիմպիադայում խաղարկվելու է մրցանակների 98 հավաքածու՝ 15 տեսակի սպորտաձևերից: 2014–ի խաղերը լինելու են ռեկորդային ներկայացված սպորտաձևերի քանակով: Մեդալները պատրաստված են յուրահատուկ տեխնոլոգիայով և առանձնանում են յուրահատուկ դիզայներական լուծումներով: Մեդալները արտացոլում են ռուսական ավանդույթները: Մեդալների պատրաստման համար օգտագործվել է 999 հարգի մոտ 3 կգ ոսկի:
Սոչիի օլիմպիադայի մասնակիցները, որոնց կհաջողվի ոսկե մեդալներ նվաճել Հարավային Ուրալում երկնաքարի ընկնելու տարելիցի օրը, մեդալներ կստանան երկնաքարի պատկերով: Այդ պարգևները, չեն փոխարինի ՄՕԿ տրամադրած իսկական մեդալներին, այլ լրացում կհանդիսանան:
Օլիմպիադային կմասնակցեն առնվազն 2 հայ մարզիկներ: Սերգեյ Միքայելյանը հանդես կգա բոլոր չորս մրցատարածություններում: Նա ունի վարկանշային 58 միավոր և Սոչիում կմրցի 1,6 կմ արագավազքում, ինչպես նաև 15, 30 և 50 կմ մրցատարածություններում: Աննա Մխիթարյանն միայն 10 կմ դասական մրցաոճում հանդես գալու իրավունք ունի:

30 Сентябрь 2013 - 05:15 AMT
Торжественный ритуал положил начало эстафете олимпийского пламени, которая пять дней пройдет по территории Греции. 5 октября факел будет передан делегации оргкомитета "Сочи 2014" и перевезен в Москву, где 7 октября стартует 123-дневный российский этап эстафеты огня, который завершится в Сочи 7 февраля, в день открытия Игр.
По словам представителей Оргкомитета Олимпийских игр, эстафета станет самой продолжительной за всю историю и самой протяжённой — более 40 тысяч километров. Олимпийский огонь будет пронесён через столицы всех 83-х субъектов Российской Федерации. Эстафета будет состоять из четырёх этапов. Первый начнётся 7 октября 2013 года, когда огонь будет доставлен из Афин в Москву и далее в ходе автопробега доберётся до Санкт-Петербурга. За 23 дня огонь посетит 15 основных городов Центрального и Северо-Западного федеральных округов. На втором этапе факел будет доставлен самолётом из Санкт-Петербурга во Владивосток, откуда в течение 30 дней он будет путешествовать по Северу и Дальнему Востоку страны. Вернувшись во Владивосток, огонь отправится в третье путешествие — поездом до Элисты. За 58 дней, которые организаторы отводят на этот этап, олимпийский огонь увидят жители 45 городов. На заключительном, четвёртом этапе, факел олимпийского огня автопробегом из Элисты через 10 городов юга страны прибудет в Сочи 7 февраля 2014 года. Предполагается, что в ходе своего путешествия олимпийский огонь побывает на самом глубоком озере мира — Байкале, на высочайшей европейской горной вершине — Эльбрусе, на Северном полюсе. Кроме того, планируется отправить огонь в космос. В эстафете олимпийского огня примут участие 14 тыс. факелоносцев.
Огонь был зажжен накануне в соответствии с традицией — от солнечных лучей у Храма Геры в Олимпии, где в восьмом веке до нашей эры зародились Олимпийские игры. 21 актриса, изображавшие жриц, провели специальную церемонию. После театральной постановки одна из них — Протиериа — зажгла огонь с помощью параболического зеркала, фокусирующего лучи солнца, передает РИА Новости. Столица Олимпийских игр Сочи 2014 была выбрана во время 119-й сессии МОК в городе Гватемала, столице Гватемалы 4 июля 2007 года. На территории России Олимпийские игры пройдут во второй раз (до этого в Москве в 1980 году прошли XXII летние Олимпийские игры), и впервые — зимние Игры. По окончании Олимпийских игр на тех же объектах будут проведены зимние Паралимпийские игры 2014. Организацией зимних Олимпийских и Паралимпийских игр 2014 занимается Оргкомитет «Сочи 2014».
1 марта 2010 года на церемонии закрытия зимних Олимпийских игр 2010 президент МОК Жак Рогге передалолимпийский флаг мэру Сочи Анатолию Пахомову. Этот процесс сопровождался красочным действом, рассказывающим о российской культуре. За три месяца до этого Жак Рогге представил логотип Сочи 2014. В 2011 году талисманами зимних Олимпийских игр 2014 были избраны Белый мишка, снежный Леопард и Зайка. За 500 дней до начала Олимпийских игр Оргкомитет «Сочи 2014» огласил слоган предстоящей Олимпиады: «Жаркие. Зимние. Твои» – Hot. Cool. Yours.
30 мая 2013 года в Санкт-Петербурге в присутствии Президента МОК Жака Рогге был обнародован дизайн медалей Зимних Олимпийских игр и Паралимпийских игр в Сочи. Всего будет изготовлено около 1300 комплектов наград, что является рекордным показателем для зимних олимпиад. Каждая медаль на лицевой стороне будет иметь изображения олимпийских колец, на оборотной стороне на английском языке будет отлит вид соревновательной олимпийской программы, а также изображен официальный логотип «Сочи-2014». Вес каждой медали будет колебаться от 460 до 531 граммов. Паралимпийские медали будут весить от 585 до 686 граммов. Изготовление олимпийских наград поручено компании «Адамас». По свидетельству авторов концепта дизайна этих медалей они несут инновационность и следуют российским традициям.
Спортсмены, одержавшие победу 15-го февраля получат медали с фрагментом Челябинского метеорита в честь годовщины ЧП.
Пятнадцать зимних спортивных дисциплин, объединённых в семь олимпийских видов спорта, включены в программу зимних Олимпийских игр 2014. Сюда входят три коньковых вида, шесть лыжных видов, два вида бобслея, а также четыре отдельных вида спорта. Всего разыгрывается 98 комплектов медалей, что на 12 больше, чем было в Ванкувере 2010. 6 апреля 2011 года исполком МОК включил шесть новых соревнований: прыжки с трамплина (женщины), командные соревнования в фигурном катании, эстафета в санном спорте, хафпайп во фристайле (мужчины и женщины), смешанная эстафета в биатлоне. 4 июля того же года на заседании в Дурбане (ЮАР) было принято решение о включении в программу Сочи 2014 трёх новых дисциплин: слоупстайл во фристайле (мужчины и женщины), слоупстайл в сноуборде (мужчины и женщины), командный параллельный слалом в сноуборде (мужчины и женщины).