30 Սեպտեմբեր 2013 - 13:29 AMT
The Washington Post. Մոսկվան պատժիչ միջոցների է դիմում, թույլ չտալու համար հետխորհրդային երկրների համաձայնությունն ԵՄ հետ
Արևմուտքը երկար ժամանակ անկախ Մոլդովային «անհուսալի էր» համարում, գրում է The Washington Post-ն իր խմբագրականում՝ երկիրը մինչ այդ հայտնի էր միայն «կանանց ու դոնորական մարմինների առևտրով»: Սակայն, այժմ Մոլդովան լիբերալ ժողովրդավարություն է աճող տնտեսությամբ և ուր որ է Ասոցացման մասին համաձայնագիր կկնքի ԵՄ հետ:
Սակայն Կրեմլը դիմում է պատժիչ միջոցների ու կաշառքի, միայն թե թույլ չտա, որ Մոլդովան, Վրաստանը, Հայաստանն ու Ուկրաինան համաձայնագիր կնքեն ԵՄ հետ: Նա համոզում է այդ երկրներին անդամակցել Մաքսային միությանը: «Դա մի միջոց է իրականացնելու համար Պուտինի երազանքն ինչ-որ ձևով ԽՍՀՄ վերականգնելու մասին»,-ասվում է հոդվածում:
Հայաստանը վերջերս «հանձնվեց», սակայն Մոլդովան, Վրաստանն ու Ուկրաինան հայտարարում են, որ չեն հրաժարվի Եվրամիության հետ համաձայնությունից: Դա համարձակ որոշում է, քանի որ ԵՄ հետ ասոցիացիան լայնածավալ բարեփոխումներ է պարտադրում, իսկ Պուտինն ընդամենը պահանջում է «համաձայնեցնել մաքսային տուրքերն ու ՌԴ-ն ոչ հրապարակավ որպես տիրակալ ճանաչել»,-գրում է թերթը:
Թերթը խորհուրդ չի տալիս ԵՄ-ին մեղմացնել քաղաքական պայմանները, ինչի մասին խնդրում են Լեհաստանն ու Լիտվան: «Սակայն առաջիկա երկու ամիսներին ԵՄ առաջնորդները պետք է շատ աշխատեն համոզելու համար եվրասիական երկրներին ընդունել արևմտյան արժեքները: ԱՄՆ օգնությունն այստեղ ավելորդ չի լինի»,-նշում է թերթը, հայտնում է inopressa.ru-ն:
Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:

30 Сентябрь 2013 - 08:22 AMT
The Washington Post: Москва применяет карательные меры, чтобы не допустить соглашения Молдавии, Грузии, Армении и Украины с ЕС
Запад долгое время считал независимую Молдавию "безнадежным случаем", пишет The Washington Post в редакционной статье: страна была известна разве что "торговлей женщинами и донорскими органами". Но ныне Молдавия – либеральная демократия с растущей экономикой, она вот-вот подпишет соглашение об ассоциации с ЕС.
Однако Кремль применяет карательные меры и подкуп, лишь бы не допустить, чтобы Молдавия, Грузия, Армения и Украина заключили соглашения с ЕС. Он склоняет эти страны к вступлению в Таможенный союз. "Это способ осуществить мечту Путина о восстановлении чего-то вроде СССР", – говорится в статье.
Армения недавно "капитулировала", однако Молдавия, Украина и Грузия заявляют, что не откажутся от соглашений с ЕС. Это храброе решение, так как ассоциация с ЕС обязывает к масштабным реформам, а Путин просит всего лишь "согласовать пошлины и негласно признать Россию сюзереном", как выражается газета.
The Washington Post не рекомендует ЕС смягчать политические условия соглашений, о чем просят Польша и Литва. "Но в ближайшие два месяца лидеры ЕС должны очень постараться, чтобы убедить евразийские страны принять западные ценности. Помощь США будет небесполезна", – замечает газета, передает inopressa.ru.