2 Հոկտեմբեր 2013 - 07:55 AMT
Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը որոշում է կայացրել ավարտել իր սպորտային կարիերան, հայտնում է Buenos Aires Herald-ը: Նման որոշման պատճառը ուսի խրոնիկ վնասվածքն է, որը թենիսիստին այդպես էլ չհաջողվեց մինչև վերջ բուժել: Աջ ուսի հետ խնդիրների պատճառով նա դուրս չի եկել կորտ ընթացիկ տարվա ապրիլից:
31-ամյա թենիսիստ Նալբանդյանն այժմ զգաղեցնում է 231-րդ հորիզոնականը համաշխարհային վարկանիշում: Նրա ամենամեծ նվաճումը եղել է АТР վարկանիշի երրորդ հորիզոնականը 2006 թվականի մարտին, հայտնում է rsport.ru-ն:
Ինչպես գրում է novostiua.net-ը, Նալբանդյանի աստղը փայլեց 21-րդ դարի սկզբին, երբ պատանի թենիսիստը լուրջ հաջողություններ ունեցավ և հայտնի դարձավ 2002 թ. Ուիմբլդոնից հետո՝ նրան մի քայլ պակասեց նվիրական տիտղոսին հասնելու համար: 11 տարի առաջ խոտածածկ խաղերի եզրափակչի երեք սեթում Նալբանդյանը ջախջախեց ավստրալացի թենիսիստ Լլեյթոն Հյուիթին:
Ընդամենը Նալբանդյանը 575 խաղ է անցկացրել АТР շրջանակներում՝ հաղթելով 383 խաղում: Նա 11 տիտղոս է վաստակել, այդ թվում նաև «Մասթերս» դասի մրցաշարերում Փարիզում ու Մադրիդում, ինչպես նաև հաղթել է 2005 թվականի ամփոփիչ մրցաշարում:

2 Октябрь 2013 - 07:32 AMT
Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян принял решение завершить спортивную карьеру, сообщает Buenos Aires Herald. Причиной такого решения послужила хроническая травма плеча, которую теннисист так и не смог залечить окончательно. Из-за проблем с правым плечом он не выходил на корт с апреля этого года.
Тридцатиоднолетний Налбандян в настоящее время занимает 231-е место в мировом рейтинге. Его наивысшим достижением была третья строчка рейтинга АТР в марте 2006 года, передает rsport.ru.
Как пишет novostiua.net, звезда Налбандяна загорелась в начале 21-го века – после серьезных успехов в юниорах аргентинец заявил о себе на «Уимблдоне» 2002 года, остановившись в шаге от заветного титула. В трех сетах в финале травяного мейнджора 11 лет назад Налбандяна разгромил культовый австралийский теннисист Ллейтон Хьюитт.
Всего Налбандян провел в АТР-туре 575 матчей, выиграв 383. На счету аргентинца 11 титулов, в том числе и успехи на престижных турнирах серии «Мастерс» в Париже и Мадриде, а также победа на Итоговом турнире 2005 года.