Սոչիի Օլիմպիադայի հաջող անցկացմանը սպառնացող հիմնական վտանգն այժմ բխում է Մեծ Կովկասի կողմից, ղարաբաղյան դիմակայության կողմից: Այդ մասին Փարիզում կայացած «Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը» թեմայով գիտաժողովում հայտարարել է պատմական գիտությունների թեկնածու, ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի աշխատակից Ալեքսանդր Սկակովը: Ըստ նրա, ղարաբաղյան հակամարտությունն անխուսափելիորեն կապակայունացնի իրավիճակը նաև Վրաստանի ու Հյուսիսային Կովկասի հարակից շրջաններում, ինչը կանդրադառնա Օլիմպիադա-2014-ի անցկացման անվտանգության ու ընդհանուր բարոյահոգեբանական մթնոլորտի վրա:
«Ակնհայտ է, որ հակամարտության թեժացման դեպքում կարելի է խաչ քաշել ԵԱՀԿ ՄԽ խաղաղապահ գործունեության վրա: Այդ դեպքում ո՞վ կգա տարածաշրջան խաղաղապահ առաքելությամբ, ո՞ւմ դրոշի ներքո կգործի այն, ո՞վ կստանձնի պատասխանատվությունը Կովկասի ապագայի համար: Ցանկացողներ դեռ չեն երևում: Տեսականորեն դա կարող են լինել ՀԱՊԿ, ԵՄ-ն կան ՆԱՏՕ-ն: ՀԱՊԿ ամորֆ վիճակը, որը չունի հստակ թիրախավորում, դժվարացնում է այդ կազմակերպության ներուժի գնահատումը: Տարածաշրջան ՆԱՏՕ-ի շուտափույթ ներթափանցման վտանգի մասին արդեն ասվել է: Մնում է ԵՄ-ն, մասնավորապես, լայն գովազդված Արևելյան գործընկերության նախագիծը, որն, ըստ Հարավային Կովկասի քաղաքական վերնախավի մի մասի կյանքի ազդանշաններ է ցույց տալիս ու որոշակի հույսեր է տածում:
2009թ. մայիսի 7-ին Պրահայում մեկնարկած Արևելյան գործընկերության նախագիծը վերածվեց ԵՄ հետ «Ազատ առևտրի գոտու» և եվրոպական ու հարավկովկասյան երկրների ասոցացված անդամակցության Եվրամիությանը: Խոստացվել է, որ համապատասխան համաձայնագրերը կստորագրվեն ԵՄ վիլնյուսյան գագաթաժողովում 2013 թ. նոյեմբերին: Եվ դա այն դեպքում, որ դեռ 2009 թվականին Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչները վստահեցնում էին, որ «ասոցացված անդամ» հասկացությունն ուղղակի անտեղի է, քանի որ ԵՄ-ն միայն անդամներ ունի, թեկնածու երկրներ ու պոտենցիալ թեկնածուներ: Կասկածելի է, որ Եվրամիության մոտեցումն այդ հարցերում արմատական փոփոխություն է կրել: Հավանաբար, այստեղ գործ ունենք քաղաքական խաղերի և ինտեգրացիոն գործընթացների իմիտացիայի հետ»,-ասել է նա:
Սկակովը գտնում է, որ Արևելյան գործընկերության նախագծից առայժմ դուրս են մնում Բելառուսը, հասկանալի պատճառներով, ու Ադրբեջանը, որը չի ձգտում կորցնել իր ինքնուրույնությունը: Բացի այդ, Ադրբեջանում դեռ հույս ունեն, որ կմերձենան Եվրոպային Թուրքիայի միջոցով, օգտագործելով Անկարայի ազդեցությունն ու ներուժը: Դա պատրանք է, քանի որ Թուրքիան հիմա չի հանդիսանում Հարավային Կովկասի համար, և չի էլ հանդիսացել, պատուհան դեպի Եվրոպա: ԵՄ-ն, կարծես թե հիմնովին կորցրել է հետաքրքրությունը Թուրքիայի հանդեպ:
«Արևելյան գործընկերության նախագծի լոկոմոտիվները հենց Հայաստանը, Վրաստանն ու Մոլդովան էին, հավանաբար, հույսեր ունենալով, որ ապագայում կանդամակցեն Եվրամիությանը: Հուսալով, որ կդառնան ԵՄ ասոցացված անդամներ՝ Քիշնևում, Երևանում և Թբիլիսիում գնահատում են այն որպես քայլ դեպի իրական անդամակցություն Եվրամիությանը: Եվրոպացի պաշտոնյաները բոլոր հնարավոր հարթակներում խոսում են, որ «Հարավային Կովկասի երկրներից ոչ մեկը ԵՄ-ին անդամակցելու հեռանկար չունի»: Պարադոքս է, որ դա չի խանգարում Հարավային Կովկասի երկրների ներկայացուցիչներին լրջորեն մտորել նման անդամակցության հեռանկարների մասին: Իրականում Արևելյան գործընկերության նախագծի գաղափարախոսությունը ազդեցության ոլորտի ստեղծման գաղափարախոսություն է, երբ այդ ոլորտի մեջ մտնող երկրները, զրկվելով ինքնիշխանության մի մասից, չեն ստանում շոշափելի օգուտներ և չեն ընդգրկվում երկկողմ պարտավորությունների համակարգում: ԵՄ և նրա «ասոցացված անդամների» քաղաքական փոխգործակցության ենթադրվող մեխանիզմը զրկված է իրավաբանորեն պարտադիր փաստաթղթերից: Ավելորդ փողեր ԵՄ-ն չունի: Միակ իրական բանը, որը կարող է ստանալ ՀՀ-ն, դա ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի պարզեցումն է»,-ասել է ռուս փորձագետը:
Ազատ առևտրի գոտին կարող է լավ խայծ լինել, բայց դրա համար հարկավոր է եվրոպական շուկայում մրցունակ ապրանք արտադրել: Փոխարենը ԵՄ-ն կստանա Եվրասիական միության ընդլայնման ու ամրապնդման կասեցման երաշխիք ՝ նեղացնելով հետխորհրդային տարածքում Ռուսաստանի ազդեցությանը: Ըստ էության, խոսքը գնում է «ասոցացված անդամ» երկրների ինքնիշխանության նվազեցման մասին: Բրյուսելի համար ամենառացիոնալ տարբերակը կլիներ կապել այդ երկրները համաձայնագրերով, իսկ հետո առավելագույնս երկարացնել եվրոպական մայրաքաղաքներում դրանց վավերացման գործընթացը: Սպասելով ավելի լավ ժամանակների, երբ Եվրամիությունը կվերականգնի իր ֆինանսական ազդեցությունն ու հզորությունը, ասել է Ա.Սկակովը:

2 Октябрь 2013 - 08:21 AMT
В настоящее время основная угроза успешному проведению Олимпиады в Сочи исходит с другой стороны Большого Кавказа, из региона карабахского противостояния. Об этом на конференции «Геополитика Кавказа» в Париже заявил кандидат исторических наук, сотрудник Института востоковедения РАН Александр Скаков. По его словам, нагорно-карабахский конфликт неизбежно дестабилизирует ситуацию и в смежных регионах Грузии и Северного Кавказа, что повлияет на безопасность проведения и общий морально-психологический климат Олимпиады-2014.
«Очевидно, что переход конфликта в «горячую фазу» поставит крест на миротворческой деятельности Минской группы ОБСЕ, продемонстрировав ее полную несостоятельность. Кто тогда придет в регион с миротворческой миссией, под каким флагом будет идти эта миссия, кто возьмет на себя ответственность за будущее Кавказа? Пока что желающих не видно. В потенциале это могли бы быть ОДКБ, ЕС или НАТО. Аморфность ОДКБ, не имеющего четкого целеполагания, затрудняет определение потенциала этой организации. Об опасности поспешного внедрения в регион НАТО было уже сказано. Остается ЕС, в частности, широко разрекламированный проект «Восточного партнерства», подающий, по мнению некоторой части политической элиты Южного Кавказа, признаки жизни и питающий определенные надежды.
Проект «Восточного партнерства», запущенный на саммите в Праге 7 мая 2009 г., вылился в форму «Зоны свободной торговли с ЕС» (ЗСТ) и ассоциированного членства в Евросоюзе нескольких европейских и южнокавказских стран постсоветского пространства. Обещано, что соответствующие соглашения будут подписаны на саммите ЕС в Вильнюсе в ноябре 2013 г. И это при том, что еще в 2009 г. официальные представители Еврокомиссии уверяли, что использовать понятие «ассоциированное членство» просто неуместно, потому что у ЕС есть только члены, страны – кандидаты и страны – потенциальные кандидаты. Сомнительно, что подход Евросоюза в этих вопросах претерпел кардинальные изменения. Скорее всего, мы здесь имеем дело с политическими играми и с имитациями интеграционных процессов», – отметил он.
Скаков считает, что из участников «Восточного партнерства» «за бортом» нового проекта пока что остаются Белоруссия (по понятным причинам) и Азербайджан (не стремящийся терять свою самостоятельность и связывать себе руки какими-либо обязательствами). В Азербайджане, кроме того, еще есть надежды на приближение к Европе посредством Турции, используя влияние и потенциал Анкары. Это иллюзия, так как Турция сейчас уже явно не является (если когда-то и являлась) для Южного Кавказа «окном в Европу» или двигателем европейской интеграции. Похоже, ЕС надолго утратил свой интерес к Турции.
«В интеграционной инициативе «Восточного партнерства» именно Армения, Грузия и Молдова стали своего рода локомотивами, возлагая, видимо, определенные надежды на Евросоюз и будущее вступление в его ряды. Надеясь на ассоциированное членство в ЕС, в Кишиневе, Ереване и Тбилиси расценивают его как ступень к действительному членству в Евросоюзе, которое, как кому-то кажется, не за горами. Европейские чиновники различных уровней на всевозможных площадках прямо говорят, что «ни одна из стран Южного Кавказа не имеет перспективы членства в ЕС». Парадоксально, но это не мешает выступающим вслед представителям стран Южного Кавказа всерьез рассуждать о перспективах такого членства. Можно вспомнить и о том, что в конце 2011 г. Украина настаивала на указании в тексте соглашения об ассоциированном членстве перспективы получения полноценного членства. И получила, конечно, отказ. Аналогичные безуспешные попытки предпринимает и Грузия. На самом деле, идеология «Восточного партнерства» и «Зоны свободной торговли с ЕС» является идеологией создания сферы влияния, когда входящие в эту сферу государства, лишаясь части своего суверенитета, не получают при этом осязаемых дивидендов и не включаются в систему двусторонних обязательств. Предполагаемый механизм политического взаимодействия между ЕС и его «ассоциированными членами» будет лишен юридически обязывающих документов. Лишних финансовых средств для стимулирования реформ в странах «Восточного партнерства» у Евросоюза, разъедаемого экономическим кризисом (вчера страны PIIGS, сегодня Кипр, кто завтра?), явно нет. Единственное, что может реального получить та же Армения – это соглашение об упрощении визового режима с ЕС», – подчеркнул российский эксперт.
Зона свободной торговли могла бы быть хорошей приманкой, но для этого надо выпускать конкурентоспособные на европейском рынке товары. Зато Евросоюз получит гарантию от возможного расширения и усиления Евразийского союза, в очередной раз обыграв на постсоветском пространстве Россию и сузив ее сферу влияния. При этом, по сути, речь идет о явном ограничении суверенитета стран, ставших «ассоциированными членами». Для Брюсселя самым рациональным вариантом было бы связать страны – «ассоциированные члены» подписанными ими соглашениями, а потом максимально затянуть процесс ратификации этих соглашений в европейских столицах. В ожидании тех «лучших времен», когда Евросоюз восстановит свою финансовую мощь и авторитет, заметил Александр Скаков.