5 Հոկտեմբեր 2013 - 09:32 AMT
Էստոնիայի իշխանությունները գտնում են, որ որոշ հետխորհրդային հանրապետությունների մերձեցումը Եվրոպական միության հետ ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ: Այդ մասին հայտարարել է Էստոնիայի ԱԳ նախարար Ուրմաս Պաետը:
Մասնավորապես, խոսելով Ուկրաինայի հետ Ասոցացման ու Ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրերի ստորագրման մասին, Էստոնիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ «հիմքեր չի տեսնում առճակատման համար, եթե Ուկրաինան ստորագրի ԵՄ հետ Ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը»:
Ըստ նրա, «դիմակայության թեման Արևելյան գործընկերության դեպքում չափազանց ուռճացված է»:
«Ծրագիրը հակառուսական չէ»,-ասել է Պաետը «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ համագործակցությունն Եվրամիության հետ բխում է հետխորհրդային հանրապետությունների շահերից:
Պաետը նաև հայտարարեց, որ նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովի շրջանակներում պայմանագրի կնքումով Ուկրաինայի հետ ու նմանատիկ պայմանագրերի նախաստորագրումով Մոլդովայի ու Վրաստանի հետ ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագիրը չի ավարտվում:
«Այստեղ շատ բան կախված է նրանից, թե ինչ են ուզում այդ պետությունները: Օրինակ, Ուկրաինան, Վրաստանն ու Մոլդովան ավելի սերտ հարաբերությունների են ձգտում ԵՄ հետ,-ասել է նախարարը:-Մյուս երկրներն առավել զուսպ են, ամենազուսպը Բելառուսն է: Բայց կան ասպեկտներ, երբ վերջիններս նույնպես գտնում են, որ հարաբերությունները ԵՄ հետ կարող էին կառուցվել որոշակի համակարգային հիմքի վրա»:
Էստոնացի նախարարը չի կարողացել նշել, թե վեց պետություններից որն է պատրաստ կնքել Ասոցացման ու առևտրի մասին պայմանագրերը: Նա հավելել է, որ այդ հարցում շատ բան կախված է Եվրամիության դիրքորոշումից, հայտնում է Ռոսբալտը:

Эстонские власти полагают, что сближение некоторых постсоветских республик с Европейским союзом не направлено против России. Об этом заявил министр иностранных дел Эстонии Урмас Паэт.
В частности, говоря о подписании Украиной договора об ассоциации и свободной торговле с Европейским союзом, эстонский министр отметил, что не видит "оснований для конфликта, если Украина подпишет договор о свободной торговле".
По его мнению, "тема противостояния в случае "Восточного партнерства" слишком раздута".
"Программа не является антироссийской", — сказал Паэт в интервью "Интерфаксу", добавив, что сотрудничество Евросоюза с постсоветскими республиками отвечает интересам этих государств.
Паэт также заявил, что с предстоящим в ноябре в Вильнюсе подписанием договора об ассоциации и свободной торговле ЕС — Украина и парафированием аналогичных договоров с Молдавией и Грузией программа Восточного партнерства ЕС не завершается.
"Многое здесь зависит от того, что хотят сами эти государства. Например, Украина, Грузия и Молдова хотят более тесных отношений с ЕС", — отметил министр. — Остальные государства были более сдержанными, самой сдержанной была Белоруссия. Но есть некоторые аспекты, когда и они считают, что отношения с ЕС могли бы строиться на некоей системной базе".
Глава МИД был не готов сказать, которое из шести государств, участвующих в программе, будет готово вскоре подписать договоры об ассоциации и торговле. Он добавил, что многое в этом вопросе зависит и от позиции Евросоюза, передает Росбалт.