9 Հոկտեմբեր 2013 - 06:20 AMT
Հոկտեմբերի 9-ին նշվում է Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օրը: Ամեն տարի մի շարք երկրներ նշում են իրենց լեռների և լեռնագնացների օրը, կան նաև լեռնագնացությանը նվիրված միջազգային օրեր: Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան ԱՄՆ-ի, Բեյրութի, Ֆրանսիայի, ՌԴ և այլ երկրների հայ լեռնագնացների հետ համատեղ, որոշել է ամեն տարի հոկտեմբերի 9-ը նշել որպես Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օր: Ինչու՞ է ընտրվել հոկտեմբերի 9-ը: Շատերը տեղյակ են, որ 1829-ի հոկտեմբերի 9-ին/հին տոմարով սեպտեմբերի 27-ին/ Դորպատի (այժմ` Տարտու) համալսարանի պրոֆեսոր Ֆ.Պարրոտի արշավախմբի հետ Խաչատուր Աբովյանն առաջին անգամ վերելք է կատարել Արարատ լեռան գագաթը:
Հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օր սահմանելու նպատակով Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան պաշտոնական նամակով դիմելու է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը: Այսպիսով, ամեն տարի այս տոնը նշելու համար կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ, որոնց կմիանան տարբեր երկրներում ապրող հայ լեռնագնացները:

9 Октябрь 2013 - 05:25 AMT
9-го октября будет отмечаться как День армянских гор и альпинистов. Каждый год ряд стран отмечает День своих гор и альпинистов, есть и аналогичные международные дни. Армянская федерация альпинизма и горного туризма совместно с армянскими альпинистами из США, Бейрута, Франции, России и др. решила ежегодно отмечать 9-го октября как День армянских гор и альпинистов.
Выбор дня обусловлен следующим: многие из нас знают, что 9-го октября (по старому календарю – 27 сентября) 1829 года Хачатур Абовян вместе с экспедицией во главе с профессором Дерптского университета (Тарту) Ф. Парротом впервые поднялся на гору Арарат.
«Федерация обратится с официальным письмом к министерству спорта и по делам молодежи Армении с просьбой объявить 9-го октября как День армянских гор и альпинистов», – говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте Федерации. Ежегодно этот день будет отмечаться проведением праздничных мероприятий, к которым присоединятся армянские альпинисты из различных стран.