Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել Եվրամիության և Հայաստանի միջև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման ռեժիմի և ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրին: Ըստ նոր կանոնների, կարագացվի մուտքի արտոնագրերի հանձնումը, դրանք կէժանանան, կկրճատվի վիզայի համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը:
«Մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի դյուրացումը թույլ կտա խթանել գործակցությունը, մասնավորապես, կբարձրացնի քաղաքացիների շարժունակությունը»,- ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Մուտքի արտոնագրերի պարզեցման և ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրի ստորագրումը նախատեսված է ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրով, որն ուղղված է վեց հետխորհրդային երկրների՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Բելառուսի ու Հայաստանի, առավել սերտ հարաբերությունների հաստատմանը ԵՄ հետ:
Դեկտեմբերի 17-ին, Էդվարդ Նալբանդյանը, ԵՄ Խորհրդում նախագահող Կիպրոսի ԱԳ նախարար Էրատո Կոզակու-Մարկուլիսը և ԵՄ ներքին գործերի հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմը ստորագրեցին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման մասին համաձայնագիրը:
Համաձայնագրի շնորհիվ Հայաստանի քաղաքացիները ավելի պարզեցված ընթացակարգով կստանան շենգենյան վիզաներ, ինչը կարևոր քայլ է մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման ուղղությամբ: Համաձայնագրի նպատակն է դյուրացնել ՀՀ քաղաքացիներին կարճաժամկետ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացը (մինչև 180 օր մնալու համար): Այս համաձայնագրով մուտքի արտոնագրերի վճարը կնվազի մինչև 35 եվրո` բոլոր քաղաքացիների համար: Որոշակի խմբերի համար (աշակերտներ, ուսանողներ, գիտաշխատողներ, լրագրողներ և այլն) կպարզեցվեն ճամփորդության նպատակը հիմնավորող փաստաթղթերը: Կկրճատվեն բոլոր տեսակի մուտքի արտոնագրերի ուսումնասիրության համար պահանջվող ժամկետները:
Ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ասել է, որ Հայաստանը կմասնակցի Վիլյուսի գագաթաժողովին և պատրաստ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ հետ:

Европарламент одобрил соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Евросоюзом и Арменией. По новым правилам ускорится процедура выдачи виз, они станут дешевле, сократится список представляемых документов для получения визы.
"Упрощение визового режима позволит придать новый импульс сотрудничеству, в частности повысит мобильность граждан, — говорится в документе, сообщает Росбалт.
Подписание соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии предусмотрено программой Евросоюза "Восточное партнерство", нацеленной на более тесное сотрудничество ЕС с шестью бывшими советскими республиками — Азербайджаном, Грузией, Молдавией, Украиной, Белоруссией и Арменией.
17 декабря в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, министр иностранных дел председательствующего в Совете ЕС Кипра Эрато Козаку-Маркулис и комиссар ЕС по внутренним делам Сесилия Малмстром подписали соглашение об упрощении визового режима между Арменией и ЕС.
На днях комиссар по вопросам расширения ЕС Штефан Фюле, выступая на Форуме представителей Гражданского Общества в Молдове, сказал: «Вильнюс должен стать этапом в истории партнерства». Он перечислил то, чего надо достичь в Вильнюсе: подписать Соглашение об ассоциации и всеобъемлющей свободной торговле с Украиной; парафировать аналогичное соглашение с Молдовой и Грузией; заключить соглашение об упрощении визового режима и реадмиссии с Арменией и Азербайджаном, а также достичь продвижения в вопросах сотрудничества в транспортной и образовательной сферах.
Отношение ЕС к Армении несколько охладело после того, как 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашение об Ассоциации с ЕС, которое планировалось в рамках саммита руководства ЕС и стран “Восточного партнерства” в ноябре этого года в Вильнюсе.