Կարսում գտնվող Մրենի հայկական տաճարն ընդգրկվել է «Հուշարձանների համաշխարհային ֆոնդի» պահպանության կարիք ունեցող հուշարձանների ցուցակում, գրում է еrmenihaber.am-ը: Հուշարձանների համաշխարհային ֆոնդը 1996 թվականից սկսած 2 տարին մեկ հրապարակում է աշխարհի հուշարձանների դիտարկումների ցուցակը: 2014-ի ցուցակում, որը հրապարակել է կազմակերպության ղեկավար Բոնի Բուրնհեմը, ընդգրկված են 41 երկրրի 67 հուշարձան: Դրանք վտանգված են և ունեն հատուկ պահպանության կարիք:
Թուրքական «Թելալ» լրատվական կայքը հայտնում է, որ այդ ցուցակում է նաև Կարսի նահանգի սահմանային զինվորական շտաբի տարածքի մեջ գտնվող 7-րդ դարով թվագրվող Մրենի տաճարը:
Ամերիկահայ Քրիստինա Մարանջը, որը մոտ 10 տարի զբաղվել է տաճարի ուսումնասիրությամբ, նշել է, որ սահմանի մոտ և զինվորական շտաբի տարծաքում գտնվելու պատճառով այն ուսումնասիրելը, այնտեղ գնալը դժվար է եղել:
«Իմ հիմնական նպատակը տաճարի պահպանությունն է: Տաճարի հարավային պատը քանդված է: Հույս ունեմ, որ ցուցակում ընդգրկվելով հատուկ պահպանության կարիք ունեցող եկեղեցուն Անիի և Ախթամարի պես վերաբերմունք կցուցաբերվի», – նշել է մասնագետը:
Մրենի տաճարը գմբեթավոր բազիլիկ տիպի հայկական եկեղեցի է Թուրքիայի տարածքում։ Գտնվում է Ախուրյանի աջափնյա գետեզրի մոտ, Բագարանից ոչ հեռու, պատմական Մրեն քաղաքի տարածքում։ Սեբեոսի վկայությամբ կառուցվել է իշխան Դավիթ Սահառունու կողմից, շինարարությունն ավարտվել է 639-640թթ։ Պատկանում է գմբեթավոր բազիլիկ եկեղեցիների տիպին, լայնությունը 20 մ է, երկարությունը` 30 մ, աղոթասրահն ունի 19,6 մ լայնություն և 22 մ երկարություն։ Տաճարի ներքին ու արտաքին ճարտարապետությունը բնորոշ է պարզությամբ, ծավալները` ակնահաճո համաչափություններով: Մրենը պահպանության խիստ կարիք ունի, քանի որ դրա վիճակը ծայրաստիճան վատթարացել է վերջին տարիներին:

9 Октябрь 2013 - 13:48 AMT
Находящийся в Карсе армянский храм Мрен включен в «Список всемирного наследия ЮНЕСКО». Как пишет еrmenihaber.am, с 1996 года ЮНЕСКО публикует раз в два года памятники мировой культуры. В список 2014 года, который опубликовал глава организации Бони Бурнем, включены 67 памятников из 41 страны. Эти памятники повреждены и нуждаются в срочном спасении.
Как пишет турецкий сайт Telal, в списке есть и церковь Мрен, которая находится у армяно-турецкой границы, недалеко от Карса.
Американский археолог Кристина Маранчи более 10 лет занимается этим храмом, пытаясь спасти его. По ее словам, что церковь находится рядом с воинской частью у границы и поэтому туда добираться сложно. «Моей основной целью является сохранение церкви. Южная стена церкви уже разрушена. Я надеюсь, что включение Мрена в список спасет храм и к нему отнесутся как к храму Св. Креста на Ахтамаре», – сказала она.
Кафедральный собор Мрен, датируемый 7 веком находится на грани исчезновения. Он был построен в 638 году н.э. и является олицетворением «золотого века» армянской архитектуры. Храм долго не продержится. Фотографии 1990 года и нынешние показывают степень разрушения. Если сейчас не принять меры, будет уже поздно. Храм Мрен простоял тысячелетие, на его стенах написана история и его потеря станет трагической для человечества.