10 Հոկտեմբեր 2013 - 06:57 AMT
Իսրայելի հայերի «Արարատ» միությունը սեպտեմբերի 25-ից այդ երկրի հայ բնակչության մարդահամար է անցկացնում: Հաշվառվում են նաև ծնունդով Հայաստանից այլ ազգությունների ներկայացուցիչները:
Ինչպես ասվում է Միության հաղորդագրության մեջ, մարդահամարը անց է կացվում տեղեկատվության հավաքագրման համար և նպատակ ունի էլ ավելի համախմբելու հայ համայնքը:
Հավաքագրված բոլոր անձնական տվյալները գաղտնի են պահվում և հրապարակման ենթակա չեն:
«Համախմբած լինելով՝ հայ համայնքները ողջ աշխարհում ունեն մեծ հեղինակություն և ազդեցիկ են, ինչպես քաղաքական, այնպես էլ հասարակական առումով: Եկեք առաջին քայլն անենք դեպի դա»,-ասվում է Իսրայելի հայերի միության հաղորդագրության մեջ:
Հայերի ընդհանուր քանակն աշխարհում կազմում է 10-12 մլն՝ Հայաստանի բնակչությունը մոտ 3,3 մլն է (2005 թ.): Սփյուռքի ընդհանուր քանակը գնահատվում է 7-8 մլն:
Հայկական սփյուռքը գոյություն ունի 1375 թվականից ի վեր, երբ մամլուքների դեմ պայքարում ընկավ Կիլիկիայի հայկական թագավորությունն ու հայերը կորցրեցին պետականությունը:
Սփյուռքը հատկապես աճեց Հայոց ցեղասպանությունից հետո: Հայ փախստականները հիմնավորվեցին Եվրոպայի երկրներում, Մերձավոր Արևելքում: Իսրայելում կա խոշոր հայկական համայնք, որը հիմնականում կենտրոնացած է Երուսաղեմի հայկական թաղամասում: Կան փոքր համայնքներ Հայֆայում, Թել Ավիվում: Վերջին տարիներին բավականին մեծաթիվ համայնք է կազմավորվել Պետահ Տիկվայում, որը հիմնել են ԽՍՀԿ նախկին բնակիչները, սակայն նրանց մեծ մասը չեն հանդիսանում պաշտոնապես ճանաչված կրոնական համայնքի ներկայացուցիչներ: Նրանց քանակը հասնում է մոտ 20 000-ի: Միլիոնավոր հայեր են հիմնավորվել Արևմտյան Եվրոպայում՝ Ֆրանսիա, Գերմանիա, Նիդերլանդներ, Իտալիա, և Հյուսիսային ու Հարավային Ամերիկայում: Խոշոր հայկական համայնքներ կան Ռուսաստանում, նաև Միջին Ասիայի նախկին խորհրդային հանրապետություններում: Կան հայկական համայնքներ նաև Հնդկաստանում, Ավստրալիայում, Նոր Զելանդիայում, Աֆրիակայի որոշ երկրներում՝ Սուդանում, ՀԱՀ, Եթովպիայում: Փոքրաթիվ հայկական համայնքներ կան նաև Սինգապուրում, Բիրմայում ու Հոնկոնգում: Ժամանակին ծաղկուն հայկական համայնքներ են եղել Չինաստանում, Ճապոնիայում ու Ֆիլիպիններում, սակայն այժմ հայկական մշակույթն այդ երկրներում գրեթե անհետացել է:

10 Октябрь 2013 - 06:24 AMT
Союз Армян Израиля «Арарат» с 25 сентября начал перепись армянского населения Израиля, членов их семей, а так же выходцев из Армении других национальностей. Как говорится в сообщении Союза, перепись проводится для сбора информации и преследует цель большего сплочения Армянской общины. Все собранные личные данные носят конфиденциальный характер и огласке не подлежат. «Армянские общины во всем мире представляют собой, благодаря своей сплоченности, силу и авторитет– как в общественной так и в политической сфере. Так давайте же сделаем первый шаг к этому», – говорится в сообщении Союза армян Израиля.
Армянская диаспора (Спюрк) — общины армян, проживающих за пределами Армении. Общая численность армян в мире составляет 10 — 12 млн., между тем население самой Армении составляет ок. 3,3 млн. (2005). Общая численность армянской диаспоры оценивается в 7 – 8 млн..
Армянская диаспора существовала с момента потери армянами государственности в 1375, когда в борьбе с мамлюками пало Киликийское армянское царство.
Диаспора сильно увеличилась после Геноцида армян в Османской империи в 1915 г. Армянские беженцы обосновались во многих городах Восточной Европы, Балкан, и Ближнего Востока. В Израиле имеется крупная армянская община, сосредоточенная в Армянском квартале Иерусалима. Существуют также небольшие общины в Хайфе, Тель- Авиве (Яффо), Рамле (несколько семей). В последние годы возникла довольно многочисленная община в Петах-Тикве, основанная выходцами из бывшего СССР, однако многие из них не являются представителями официально признанной религиозной общины – как в Яффо или Иерусалиме. Численность около 20.000 человек.
Несколько миллионов армян обосновались в Западной Европе (во Франции, Германии, Италии и Нидерландах) и в Америке (Северной и Южной). Крупные армянские общины есть на российском Дальнем Востоке и в бывших советских республиках Средней Азии. Небольшие армянские общины есть в Индии, Австралии, Новой Зеландии, Африке южнее Сахары (в Судане, Южно-Африканской Республике, и Эфиопии), и на Дальнем Востoке в Сингапуре, Бирме и Гонконге. Армянские общины когда-то процветали в Китае, Японии и на Филиппинах, но сейчас армянская культура в этих странах почти исчезла.