Ադրբեջանի պատմության կեղծարարության արմատներն որոնելու համար հարկավոր չէ հեռու գնալ՝ բավական է հիշել Թուրքիայի օրինակը: Ինչպես հայտնում է Անատոլիական գործակալությունը, վարչապետ Էրդողանը Արդարության ու զարգացման կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ժողովին հայտարարել է. «Վանի Աղթամարի եկեղեցին մենք ենք կառուցել ու բացել: Տարսոնի եկեղեցին ու Սումելի վանքը նույնպես մենք ենք բացել»: Մեկնաբանություններն այստեղ ավելորդ են, եթե հաշվի առնել, որ Թուրքիայի տարածքում գտնվող ոչ մի հայկական հուշարձանի ցուցանակի վրա չի հիշատակվում հայերի մասին: Վանի ամրոցի վրա Աթաթուրքի դիմանկարն է և տեղացի տղաները, որոնք մի երկու բառ են սովորել անգլերեն, «բացատրում են» զբոսաշրջիկներին, որ Վանն Աթաթուրքն է հիմնադրել: Ընդ որում հարցին, թե երբ է ապրել Աթաթուրքն ու երբ հիմնվել Վանի ամրոցը, նրանք պատասխանեցին, որ չգիտեն:
Չկա ոչ մի հիշատակություն, որ Անին հիմնադրած Սմբատ Բագրատունին հայ էր: Ուղղակի նշված է, որ դա…օսմանյան ճարտարապետության հուշարձան է: Հազիվ թե Էրդողանը տեղյակ չէ, թե ով է կառուցել Կարսը, Էրզրումը, Բայազետը, մյուս քաղաքները: Ինչպես բազմիցս ենք գրել, օտար մշակույթի յուրացումը բնական է քոչվորների համար, որոնք ունակ չեն ստեղծելու սեփական մշակույթը: Իրոք, ինչ պահանջես նրանցից, երբ իրենց ճարտարապետական մտածողության գագաթնակետը յուրտն է: Ոչ մի դեպքում չնսեմացնելով այս կամ այն ժողովրդի արժանիքները, նշեմ, որ օտար մշակույթի ավերումն ու յուրացումը ազգի համընդհանուր դեգրադացիայի է հանգեցնում:
Եվ հատուկ Էրդողանի համար՝ Վանի Աղթամար կղզու Սբ Խաչ եկեղեցին կառուցել է Վասպուրականի իշխան Գագիկ Արծրունու պատվերով` ճարտարապետ, քանդակագործ և նկարիչ Մանվելը 915-921 թթ.: Սբ Խաչ եկեղեցին վերանորոգվեց ու այցելուների համար բացվեցորպես թանգարան, իսկ 2010 թվականից տարին մեկ այնտեղ թույլատրվում է պատարագ մատուցել: Հավանաբար, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայերը պետք է շնորհակալ լինեն թուրքական կառավարությանը ինչպես Աղթամարի Սբ Խաչի, այնպես էլ Դիարբեքիրի Սբ Կիրակոս եկեղեցու վերականգնման համար: Նման հայտարարություններից հետո Էրդողանի «երկրի ժողովրդավարացման փաթեթը» մի գրոշի արժեք անգամ չունի:
Թուրքերը շատ բան ունեն յուրացնելու՝ հունական, ասորական, անտիկ դարաշրջանի հուշարձանները, որոնք ճակատագրի բերումով հայտնվել են ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում: Նույն Տրոյան, Նոյ նահապետի գերեզմանը, Հին Հունաստանի ու Միկենի ամբողջ մշակույթը շատ շուտով օսմանական կհռչակվեն: Ինչպես և հայ արքաները, Կիլիկիայի Հայկական թագավորության տիրակալներին ներառյալ: Բայազետի հարևանությամբ են գտնվում Արշակունիների Դարոյինք ամրոցի ավերակները: Արարատի մասին, որը թուրքերը Աղրիդաղ են կոչում, էլ չենք ասում: Այնպես որ, զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանի պաշտոնական պատմագրությունը մերժում է հայերի բնիկ ժողովուրդ լինելը:
Թուրք և ադրբեջանցի «պատմաբաններին» կարելի է միայն ցավակցել՝ նրանք ստիպված են ոտքի վրա սեփական պատմությունը հորինել, իսկ դա երբեք լավ բանի չի բերում:

10 Октябрь 2013 - 08:30 AMT
Для того, чтобы искать корни фальсификаторов истории из Азербайджана, далеко ходить не надо – достаточно брать пример у Турции. Как сообщает Анатолийское агентство, премьер-министр Эрдоган на собрании парламентской фракции Партии справедливости и развития (АКР) заявил: «Церковь на Ахтамаре в Ване построили и открыли мы. Церковь Тарса и монастырь Сумела тоже открыли мы». Комментарии в данном случае излишни, если учесть то, что ни на каком памятнике армянской архитектуры в Турции нет упоминания об армянах. На Ванской цитадели красуется портрет Ататюрка и местные мальчишки, выучившие пару слов на английском, объясняют туристам, что Ван основал Ататюрк. Причем на вопрос, когда жил Ататюрк и когда была основана Ванская крепость, сказали, что не знают.
Нет ни одного упоминания о том, что Смбат Багратуни, основатель Ани, был армянином. Просто указывается, что это памятник … османского зодчества. Вряд ли Эрдоган не в курсе, кто и как строил Карс, Эрзерум, Баязет и другие города. Как мы уже неоднократно писали – присвоение чужой культуры естественно для кочевников, неспособных создать собственную культуру. Действительно, что с них возьмешь, если вершиной "архитектурного мышления" у кочевников является юрта. Ни в коей мере не умаляя достоинства того или иного народа, заметим, что разрушение и присвоение чужого ведет к деградации нации в целом.
И специально для Эрдогана: армянскую церковь Сурб Хач на острове Ахтамар в Ване построил князь Гагик Арцруни в 915–921 годах. Храм Св. Креста был отреставрирован и открыт для посетителей как музей, а с 2010 года раз в год разрешено проводить там богослужение. Наверное, армяне, оставшиеся после Геноцида армян, должны быть благодарны турецкому правительству за восстановление как церкви на Ахтамаре, так и церкви Св.Гирагоса в Диарбакыре. После такого рода заявлений, грош цена «пакету по демократизации страны», представленному Эрдоганом.
Присваивать туркам есть еще много чего: греческие, ассирийские, античные памятники, по злой воле судьбы оказавшиеся на территории современной Турции. Та же Троя, предполагаемая могила патриарха Ноя, вся греко-микенская культура очень скоро окажется османской. Равно как и древние армянские цари, включая Киликийское царство. Рядом с Баязетом остались развалины крепости Дароинк царей Аршакуни. Про гору Арарат, именуемой по -турецки Агры-даг просто промолчим. Так что удивляться тому, что официальная историография Азербайджана отказывает армянам в автохтонности, не приходится.
Турецким и азербайджанским «историкам» можно только посочувствовать – им приходится на ходу придумывать собственную историю, а это, подчеркнем еще раз, до добра никогда не доводило.