10 Հոկտեմբեր 2013 - 10:08 AMT
Հայաստանի և Եվրամիության միջև Ասոցացման համաձայնագրի նախագծի հայկական տեքստում զարմանալի արտահայտություններ են հանդիպում, հայտարարել է ՌԳԱ ակադեմիկոս, ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազևը: Օրինակ, ըստ նրա, ասվում է, որ Հայաստանը պարտավորվում է կատարել Եվրամիության հանձնարարականները ծովային ձկնորսության, ԵՄ հետ սահմանամերձ առևտրի վերաբերյալ, թեև Հայաստանը չունի ելք դեպի ծով և ԵՄ հետ սահման նույնպես չունի և այլն: «Այսինքն, մարդիկ, որոնք հայկական կողմից պատասխանատու էին բանակցությունների համար, նույնիսկ չեն ընթերցել տեքստը»,-ասել է նա: Եթե Հայաստանը ստորագրեր փաստաթուղթը, նա կզրկվեր իր ինքնիշխանությունից այն նույն ոլորտներում, ինչ Ուկրաինան, և փաստացի կզրկվեր Եվրասիական ինտեգրման գործընթացին մասնակցելու հնարավորությունից՝ ստիպված լինելով դուրս գալ մեր արտոնյալ տնտեսական համագործակցության կառույցներից»,-ասել է Գլազևը «Կոմսոմոլսկայա պրավդային»:
ՀՀ և ԵՄ միջև Ասոցացման համաձայնագիրը նախատեսվում էր ստորագրել նոյեմբերին կայանալիք ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:
Մինչդեռ, ՀՀ ղեկավարները հայտարարում են, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա և Ասոցացման մասին համաձայնագիրը կնախաստորագրվի Վիլնյուսում: Ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում, հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը կմասնակցի Վիլնյուսի գագաթաժողովին և պատրաստ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ հետ:

10 Октябрь 2013 - 09:35 AMT
В армянском тексте проекта Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза содержались удивительные перлы, заявил академик РАН, советник президента Российской Федерации Сергей Глазьев. Например, по его словам, говорилось, что Армения обязуется выполнять директивы Евросоюза в области морской рыбной ловли, приграничной торговли с европейским союзом, хотя выхода к морю у Армении нет, границы с ЕС тоже нет, и так далее. “То есть люди, которые с армянской стороны отвечали за переговоры, даже не прочитали текст”, – сказал он. Если бы Армения документ подписала, она лишилась бы своего суверенитета в тех же областях, что и Украина, и фактически лишилась бы возможности участвовать в Евразийском интеграционном процессе, вынуждена была бы выйти из наших структур льготного экономического взаимодействия, добавил Сергей Глазьев, сообщает “Комсомольская правда”.
Соглашение об ассоциации Армении и Евросоюза планировалось подписать на запланированном в ноябре в Вильнюсе саммите руководства ЕС и стран Восточного партнерства, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.
До этого Штефан Фюле, выступая на Форуме представителей Гражданского Общества в Молдове сказал: «Вильнюс должен стать этапом в истории партнерства». Он перечислил то, чего надо достичь в Вильнюсе: подписать Соглашение об ассоциации и всеобъемлющей свободной торговле с Украиной; парафировать аналогичное соглашение с Молдовой и Грузией; заключить соглашение об упрощении визового режима и реадмиссии с Арменией и Азербайджаном, а также достичь продвижения в вопросах сотрудничества в транспортной и образовательной сферах.