Ըստ Կենտրոնական բանկի տվյալների, 2012 թվականին դրամական փոխանցումների հոսքը ոչ միայն վերականգնվել է, այլ նաև գերազանցել 2008 թ. մինչճգնաժամային մակարդակը 3,1 տոկոսով՝ տարեվերջին կազմելով 1 687,2 մլն դոլար կամ ՀՆԱ 17 տոկոսը: ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ վերջին տարիներին նկատվում է դրամական փոխանցումների ներհոսքի ծավալի աճ 10 տոկոսով:
2013 թ հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով ընդունվել են դրամական միջոցներ, որոնց ընդհանուր քանակը 942 մլն դոլար է: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամսյա տեղեկատուն, տվյալ ցուցանիշը աճել է 2012 թ նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ ավելի քան 5 անգամ (175, 6 մլն դոլար): Ընդ որում, մասնավոր փոխանցումների ներհոսքը 2013թ. հուլիսին կազմել է $203,7 մլն դոլար:
Բացի այդ, հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանից արտասահման փոխանցումների ծավալը կազմել է 175,9 մլն դոլար, 2012 թ հունվար-հուլիս ամիսների 22,9 մլն դոլարի փոխարեն: Զուտ դրամական ներհոսքը հունվար- հուլիս ամիսներին կազմել է 760 մլն դոլար՝ 2012-ի նույն ժամանակահատվածի 152,7 մլն դոլարի փոխարեն:
Զուտ ներհոսքի ամենամեծ ծավալն իրականացվել է Ռուսաստանից` 697 մլն դոլար, ապա հաջորդում են ԱՄՆ` 27,191 մլն, Ղազախստանը` 11,4, Ֆրանսիան՝ 4,7 մլն, Գերմանիան՝ 2,98 մլն, Ուկրաինան` 1,3 մլն դոլարով, ՄԱԷ՝ 1,2 մլն դոլար, Իսպանիան՝ 1,1 մլն դոլար:
Այդպիսով, Հայաստանում դրամական փոխանցումները կազմում են ՀՆԱ մոտ 20 տոկոսը: Արտերկրից դրամական փոխանցումներ ստացող հաճախորդների շրջանում բանկային համակարգի նկատմամբ վստահության բարձրացման, ինչպես նաև բանկային հաշիվներ բացելու մշակույթի խթանման նլատակով Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում իրականացրել է կրթական ծրագիր, որին վերջին մեկ տարվա ընթացքում մասնակցել է ավելի քան 24 հազար մարդ:
Ծրագրի շրջանակներում (2012 թ. դեկտեմբերից մինչև 2013 թ. հոկտեմբեր) քաղաքացիներին խորհրդատվություն է տրվել սեփական ֆինանսների կառավարման վերաբերյալ, որի արդյունքում արձանագրվել է 10 հազար նոր բանկային հաշիվների բացում 4,1 մլն դոլարի ընդհանուր գումարով: Ծրագրին ակտիվ մասնակցություն են բերում ՀՀ 5 առևտրային բանկեր, որոնց հաճախորդները խորհրդատվություն են ստացել ֆինանսաբանկային համակարգում վերապատրաստված 20 մասնագետներ: Խորհրդատվություն ստացած քաղաքացիների ընդհանուր թվի 41 տոկոսը որոշել է բանկային հաշիվ բացել:
Իր հերթին ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսը նշել է, որ ծրագրի իրագործման շրջանակներում շեշտը դրվել է բանկերի ու քաղաքացիների կապի ապահովմանը: Նա կարևորել է այն, որ դրամական փոխանցումներ ստացող հաճախորդները բանկ այցելելիս սպառիչ տեղեկություններ ստանան բանկային պրոդուկտների արդյունավետ օգտագործման մասին, մասնավորապես, բանկային հաշիվ բացեին դրամական փոխանցումներ ստանալու համար: «Հարցն այն է, որ բանկերը կամ պետք է փոխեն քաղաքականությունը, կամ արտաքին ֆինանսական խորհրդատուի ծառայություններ տրամադրեն»,-ասել է նա:
ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ նախաձեռնությունը: «Ծրագիրը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ ֆինանսական գրագիտությունն արդյունավետ գործիք է փոխելու մարդկանց ֆինանսական վարքագիծը և բարձրացնելու նրանց ֆինանսական բարեկեցության մակարդակը»,-ասել է նա:
DMA գլխավոր գործադիր տնօրեն Լեոն Այզեքսն ասել է, որ հետազոտության արդյունքում ակնհայտ դարձավ, որ Հայաստանում հասանելիությունը ֆինանսական պրոդուկտին բավականին բարձր է, կա տեղեկությունների որոշակի պակաս ֆինանսական պրոդուկտի ողջ գծի վերաբերյալ: «Որքա հաճախորդներն ավելի լավ են իրազեկված առկա պրոդուկտի մասին, այնքան մեծ են հաճախորդների բազան ընդլայնելու բանկերի հնարավորությունները»,-ասել է նա:
Լեոն Այզեքսը հավելեց նաև, որ ֆինանսական գրագիտությունն ու իրազեկվածությունը թույլ կտա քաղաքացիներին պահել իրենց խնայողությունները ոչ թե տանը, այլ ավանդային հաշիվներ բացել ու օգտվել այլ ֆինանսական պրոդուկտներից, ինչն իր հերթին լավ նախադրյալ է ընդհանուր առմամբ տնտեսական աճի համար: Ավելին, փորձագետը վստահ է, որ միջոցների գրագետ կառավարումը թույլ կտա քաղաքացիներին ֆինանսապես առավել անկախ լինել: «Գոլ խփել և դրամական միջոցները կառավարել՝ ամեն ինչ պետք է իրականում անել»,-ասել է նա:
Նմանատիպ ծրագրեր են իրականացվել նաև անցումային տնտեսությամբ այլ երկրներում՝ Վրաստանում, Տաջիկստանում, Մոլդովայում, Ղազախստանում ու Ադրբեջանում: Ծրագրի իրականացման արդյունքում անհրաժեշտ տեղեկություններ է ստացել 145 հազար մարդ, բացվել է 23 հազար նոր բանկային հաշիվ 26 մլն դոլար ընդհանուր գումարով:
Ծրագրերը, որոնք ֆինանսավորվում են Բանկի բազմաթիվ դրամաշնորհատուների ներդրումների միջոցով ձևավորված վաղ անցումային երկրների հիմնադրամի կողմից, կյանքի են կոչվել «Դիվելոփինգ մարքեթ Ասոսիեյթսի» կողմից:

10 Октябрь 2013 - 09:50 AMT
По данным Центрального банка, поток денежных переводов в 2012 году не только восстановил, но и превысил докризисный уровень 2008 года на 3,1%, составив на конец года $1 687,2 млн. или около 17% от ВВП страны. Член совета Центрального банка Армении Арменак Дарбинян в беседе с PanARMENIAN.Net отметил, что за последние годы наблюдается рост объемов денежных переводов, поступающих в Армению в среднем на 10%.
В январе-июле 2013 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц поступили денежные средства в размере $942 млн. Как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, данный показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2012 года более чем в 5 раз ($175,6 млн.). При этом приток частных трансфертов в Армению в июле 2013 года составил $203,7 млн.
Кроме того, отток денежных средств в январе-июле 2013 года из Армении за рубеж составил $175,9 млн против $22,9 млн в январе-июле 2012 года. Чистый приток поступлений в январе-июле составил $760 млн против $152,7 млн в аналогичный период 2012 года.
Самый большой объем чистых поступлений за семь месяцев текущего года был осуществлен из России – $697 млн., далее следуют США – $27,191 млн., Казахстан – $11,4 млн, Франция – $4,7 млн, Германия – $2,98 млн., Украина – $1,3 млн., ОАЭ – $1,2 млн, Испания – $1,1 млн.
Таким образом, Армения является страной, где на долю денежных переводов приходиться порядка 20% от ВВП. С целью стимулирования открытия банковских счетов, а также повышения доверия к банковской системы Армении среди граждан, получающих денежные переводы, Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) реализовал образовательную программу, в которой в течение года приняло участие более 20 тыс человек.
В рамках программы (с декабря 2012 года по октябрь 2013 года) гражданам были предоставлены консультации по управлению собственными финансами, в результате чего было зафиксировано открытие 10 тыс новых банковских счетов на общую сумму в 4,1 млн долларов. В программе активное участие приняли 5 комбанков Армении, клиенты которых получали консультации от 20 переподготовленных специалистов финансово-банковской системы. 41% от общего числа граждан, получивших консультации, приняли решения открыть банковский счет.
Со своей стороны глава ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Марк Дэвис (Mark Davis) отметил, что в рамках реализации программы внимание уделено на взаимосвязь банков и гражданами, получающих денежные переводы. Он придал важность тому, чтобы эти клиенты при посещении банка получали достаточно информации об эффективном использовании банковских продуктов, в частности, открывали банковский счет для получения трансфертов. «Вопрос здесь стоит в том, чтобы банки либо поменяли свою политику, либо предоставлялись услуги внешнего финансового консультанта», – сказал он.
Член совета Центрального банка Армении Арменак Дарбинян высоко оценил инициативу EBRD. «Программа еще раз доказала, что финансовая грамотность – это эффективный инструмент поменять свое поведение в финансово-банковской сфере и повысить уровень финансового благополучия», – сказал он.
Генеральный исполнительный директор DMA Леон Айзекс сказал, что по итогам проведенного исследования стало очевидно, что в Армении уровень доступности к финансовым продуктам для граждан страны достаточно высок, есть некоторое отсутствие информации относительно всей линейки финансовых продуктов. «Насколько клиенты лучше знают имеющиеся продукты, настолько создается возможность для банков расширить свою клиентскую базу», – подчеркнул он.
Леон Айзекс добавил, что финансовая грамотность и информированность позволит гражданам хранить свои сбережения не дома, а открывать депозитные счета и пользоваться другими финансовыми продуктами, что в свою очередь является хорошей предпосылкой для обеспечения экономического роста в целом. Более того, эксперт уверен, что грамотное управление средствами позволит гражданам страны стать финансово более независимыми. «Забивать гол в футболе и управлять денежными средствами – все надо делать на практике», – сказал он.
Подобные программы были реализованы в ряде стран с переходной экономикой – Грузии, Таджикистане, Молдове, Казахстане и Азербайджане. В результате реализации программ порядка 145 тыс человек получили необходимую информацию, было открыто 23 тыс новых счетов на общую сумм в 26 млн долларов.
Проекты, финансируемые Мульти-доноровым фондом Банка для стран раннего переходного периода (Multi-donor Early Transition Countries Fund), направлены на повышение финансовой грамотности получателей денежных переводов в странах, где большая часть населения зависит от денег, присылаемых домой из-за рубежа, и где финансовое образование и поток сбережений в формальный финансовый сектор все еще остаются низкими.
Проект финансовой грамотности направлен на установление отношений между банками и получателями денежных переводов путем:
повышения уровня финансовой грамотности среди получателей денежных переводов и продвижения культуры сбережений через официальную банковскую систему. Это достигается при помощи консультаций, проходящих наедине с получателями денежных переводов;
создания условий, при которых люди, получающие денежные переводы, принимают идею открытия банковского счета или использования других банковских продуктов и уверенно ими пользуются;
обучения сотрудников банков тому, что между денежными переводами и банковским делом существует прямая связь, и предоставления информации о клиентах, получающих денежные переводы, которая позволяет побольше узнать о финансовых привычках и предпочтениях таких клиентов и, как следствие, рассматривать их в качестве потенциальных клиентов банков;
консультирования банков о роли, которую они могут сыграть в повышении финансовой грамотности и о мерах, которые они могут предпринять, чтобы привлечь сбережения получателей денежных переводов, хранимые "под матрасом", на банковские счета.