Ավստրալիայի նորընտիր վարչապետ Թոնի Էբբոթը և երեք նախարարներ, որոնք վերջին երեք տարիներին ընդդիմության շարքերում էին, մշտապես խոսել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հրապարակային ելույթներում ու հայտարարություններում:
Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANC Australia) գտնում է, որ «հայերը պետք է ուրախ լինեն, որ Ավստրալիայի նոր կառավարության 20 տոկոսը, ինչպես նաև ԱԳՆ անդամներից շատերը հանդես են գալիս Ավստրալիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին:
Ինչպես հայտնում է ANC Australia-ն, Ավստրալիայի նոր գանձապետը, ծագումով հայ Ջո Հոքքին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ամենաակտիվ կողմնակիցն է: 2005 թվականին Երևանում նա այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և այդ օրվանից ի վեր հավատարիմ է մնում այդ հարցում իր դիրքորոշմանը:
Կապի նախարար Մալքոլմ Թերնբուլլը ելույթով հանդես է եկել 2011-ին խորհրդարանում՝ հորդորելով ճանաչել քրիստոնյա ժողովրդների ցեղասպանությունն Օսմանյան կայսրությունում: Նրան միացավ իմիգրացիայի նախարար Սքոթ Լորիսոնը: Բացի այդ, ընդդիմության առաջնորդ, ներկայիս վարչապետ Թոնի Էբբոթն ամեն տարի ապրիլի 24-ին հանդես է գալիս հայտարարությամբ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Ըստ ANC Australia գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանի, Հայ Դատի հանձնախումբն անհամբեր սպասում է համատեղ աշխատանքին Ավստրալիայի կառավարության հետ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այս ամռանը ավստրալացի մի խումբ խորհրդարանականներ Նոր Հարավային Ուելսի նահանգից այցելել են Արցախ:

Новый премьер-министр Австралии Тони Эбботт и три министра, которые находились в течение последних трех лет в оппозиции, постоянно говорили о признании Геноцида армян во время в публичных выступлениях и заявлениях.
Армянский национальный комитет Австралии (ANC Australia) считает, что «армяне должны быть рады, что 20% кабинета министров, а также многие члены МИД страны выступают за признание Австралией Геноцида армян.
Как сообщает ANC Australia, новый казначей Австралии, армянин по происхождению Джо Хокки, является самым активным сторонником признания Геноцида армян. В 2005 году он посетил Мемориал жертв Геноцида армян в Ереване и с тех пор остается верным своему мнению по данному вопросу.
Нынешний министр связи Малкольм Тернбулл выступил с речью в 2011 году в парламенте, призывая признать геноцид христианских народов в Османской империи. К нему присоединился и министр иммиграции Скотт Моррисон. Кроме того, как лидер оппозиции, нынешний премьер-министр Тони Эбботт каждый год выступал с заявлением 24 апреля в память о жертвах Геноцида армян.
По словам исполнительного директора ANC Australia Ваче Каграманяна, офис Ай-Дата с нетерпением ждет совместной работы с нынешним правительством Австралии по вопросу признания Геноцида армян. В сообщении напоминается, что нынешним летом группа австралийских парламентариев из штата Новый Южный Уэльм побывала в Арцахе.