21 Հոկտեմբեր 2013 - 08:32 AMT
Հայաստանը կմասնակցի ԱՊՀ, Վրաստանի ու Բալթիայի երկրների ալպինիստական կազմակերպությունների գագաթնաժողովին
Հոկտեմբերի 27-ին Մոսկվայում, Ռուսաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական համալսարանի նիստերի դահլիճում, կկայանա ԱՊՀ ալպինիստական կազմակերպությունների ղեկավարների + Վրաստանի, Բալթյան երկրների լիազորված ներկայացուցիչների 5-րդ գագաթնաժողովը:
Այս գագաթնաժողովին կմեկնի Հայաստանի Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի ֆեդերացիայի վարչության անդամ Տիգրան Շահբազյանը:
Գագաթնաժողովի հյուրը կլինի միջազգային ski ալպինիզմի միջազգային ֆեդերացիայի ( ISMF ) նախագահ Առմանդո Մարիոտտան, PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել Հայաստանի Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի ֆեդերացիայում:
Բացի այդ, Մոսկվայում կնշեն ալպինիզմի 90-ամյակը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին Ճարտարապետների կենտրոնական տանը: Տոնակատարության ծրագրում են նվաճումների ցուցադրությունը, կինո և տեսախրոնիկայի, ֆոտոնյութերի ցուցադրություն, պատվո նշանների հանձնում: Երեկոյին կմասնակցեն տարբեր երկրների ալպինիստներ, խորհրդային և ռուսաստանյան նշանակալի գիտարշավների ղեկավարներ ու մասնակիցներ, նախկին ԽՍՀՄ ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ:
Երկու օր՝ հոկտեմբերի 26-ին ու 27-ին, Ռուսաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական համալսարանում կքննարկվի մարզական ալպինիզմի ներկան ու ապագան: «Միջազգային մրցակցային ալպինիզմի փորձը, խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները» երկրորդ միջազգային գիտագործնական կոնֆերանսի մասնակիցները կքննարկեն ակտուալ խնդիրները ու ալպինիզմի մրցումների անցկացումը տարբեր մարզաձևերում ու կարգերում, ազգային ու միջազգային կազմակերպությունների փոխգործակցությունը, անվտանգության հարցերը մարզական միջոցառումների ժամանակ, ալպինիզմի պատանեկան մրցումների անցկացման հեռանկարները և այլն:
Ավարտին կանցկացվի սեմինար մրցավարների համար:
Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան, սկսել է իր գործնեությունը Հայաստանում 2010 թ.-ից։ Ֆեդերացիան իր գործնեությամբ նպատակ ունի Հայաստանում զարգացնել և մասսայականացնել լեռնագնացությունը որպես մարզաձև, ձևավորել ժայռամագլցողների և լեռնագնացների ազգային և օլիմպիական հավաքականներ։ Ֆեդերացիան կազմակերպում և անց է կացնում ուսումնամարզական պարապմունքներ և հավաքներ՝ սկսնակների և արդեն իսկ այս սպորտաձևով զբաղվողների համար։ Միջազգային մրցումներին և հետագայում նաև օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է ձևավորել ազգային հավաքական. Այդ նպատակով ֆեդերացիան իր գործունեության առաջին օրերից կազմակերպում է՝ լեռնագնացության և ժայռամագլցման մարզումներ Հանրապետության տարբեր վայրերում։

21 Октябрь 2013 - 08:03 AMT
27 октября в Москве в конференц-зале Российского Государственного университета физической культуры и спорта пройдет пятый Саммит руководителей альпинистских организаций и полномочных представителей стран СНГ, Грузии и Балтии. Армению на Саммите будет представлять член Совета Армянская федерация альпинизма и горного туризма (Armenian Mountaineering and mountain tourism federation -AMHF) Тигран Шахбазян.
Гостем Саммита будет Президент Международной федерации ски-альпинизма (ISMF) Армандо Мариотта, сообщили PanARMENIAN.Net. в Армянской федерации альпинизма и горного туризма.
Помимо этого, в Москве торжественным вечером отметят 90-летие отечественного альпинизма, который состоится 26 октября в Центральном доме архитектора. В программе празднования – демонстрация наиболее значимых достижений девяти прошедших десятилетий, показ кино- и видеохроники, фотоматериалов, вручение почетного знака «90 лет отечественному альпинизму». На вечер будут приглашены ведущие альпинисты разных эпох и стран, руководители и участники знаковых советских и российских экспедиций, представители федераций республик бывшего СССР.
При поддержке Музея спорта в Доме архитектора будет представлена экспозиция снаряжения и экипировки XX-XXI веков.
В течение двух дней с 26-27 октября в Российском Государственном университете физической культуры и спорта будет обсуждаться настоящее и будущее спортивного альпинизма. Участники второй Международной научно-практической конференции «Опыт, проблемы и перспективы развития международного соревновательного альпинизма» обсудят актуальные проблемы организации и проведения соревнований по альпинизму в различных классах и дисциплинах, взаимодействие международных и национальных проводящих организаций, вопросы безопасности во время проведения спортивных мероприятий, перспективы проведения юношеских соревнований по альпинизму и др.
Логичным завершением конференции послужит семинар для судей и судейство чемпионата мира в техническом классе.
Армянская федерация альпинизма и горного туризма (Armenian Mountaineering and mountain tourism federation – AMHF) действует с 2010 года и насчитывает порядка 50 членов. С 2011 годачлены федерации приняли участие в курсах Центральной школы альпинизма в Кабардино-Балкарии. Армянские альпинисты покорили вершины Демавенда в Иране, Казбега и Ушбы в Грузии, было восхождение на кристаллический массив Монблана на границе Франции и Италии, Эльбруса и Арарата.