ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը մեկնել է Բաքու, որտեղ արդեն հանդիպել է նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների, հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել «կարծիքների փոխանակում Ադրբեջանի ու ԱՄՆ միջև երկկողմ հարաբերությունների հեռանկարների և ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ»:
Նոյեմբերի սկզբում, ինչպես արդեն ասվել է, համանախագահները մտադիր են այցելել տարածաշրջան, որի ժամանակ խոսք կգնա Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախապատրաստման մասին:
Չի բացառվում, որ Ուորլիքի այս այցը, որի մասին նախապես չի հայտարարվել, կապված է Լեռնային Ղարաբաղի ու ադրբեջանական ԶՈւ շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Միջադեպի առնչությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը տարածեցին հերթական դեկլարատիվ հայտարարությունը: Հայտարարության մեջ ասվում է. «Նման բացառիկ միջադեպերը, որոնք ափսոսանքի են արժանի, խախտում են անձնական ներկայացուցչի և նրա թիմի աշխատանքը, ինչպես նաև 1994 թվականին ձեռք բերված հրադադարի մասին համաձայնագիրը: Համանախագահները հորդորել են պաշտոնյաներին հետաքննել միջադեպը»:
Պարզել, թե որտեղից են հնչել կրակոցները, «հնարավոր չի եղել», ասվում է հայտարարության մեջ:
Չի բացառվում, որ կրկին, չհանդգնելով բացահայտ և հրապարակավ դատապարտել Ադրբեջանին սադրիչ գործողությունների համար և պատասխան պահանջել նրանից, ինչպես արդեն բազմիցս է եղել, համանախագահներն իրենց ներկայացուցչին են գործուղել, այս անգամ Ջեյմս Ուորլիքին, անձամբ Ալիևին կշտամբելու համար:

21 Октябрь 2013 - 08:34 AMT
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик отправился в Баку, где уже встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Согласно сообщениям азербайджанских СМИ, в ходе встречи состоялся «обмен мнениями в связи с перспективами двусторонних отношений между Азербайджаном и США, урегулированием нагорно-карабахского конфликта».
В начале ноября, как уже сообщалось, сопредседатели планируют совершить визит в регион, в ходе которого пойдет речь о подготовке встречи президентов Армении и Азербайджана.
Не исключено, что нынешний визит Уорлика, о котором не сообщалось заранее, связан с недавним инцидентом на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха.
В связи с этим сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анжей Каспшик распространили очередное декларативное заявление, в котором отметили, что «подобные исключительные инциденты, вызывающие сожаление, нарушают работу личного представителя и его команды, а также достигнутое в 1994 году соглашение о режиме прекращения огня». При этом в заявлении отмечается, выяснить, откуда производились эти выстрелы, "оказалось невозможным". Посредники также призвали официальные лица расследовать этот инцидент.
Совершенно не исключено, что, вновь не решившись открыто и публично осудить Азербайджан за провокационные действия и призвать его к ответу, как уже случалось не раз, сопредседатели направили своего представителя, в данном случае Джеймса Уорлика лично отчитать Алиева за азербайджанский беспредел.