Ըստ հասարակության ժողովրդավարացման միջոցների փաթեթի, որը ներկայացրել է թուրք վարչապետ Էրդողանը, այսուհետ Թուրքիայում կարելի է անցկացնել ընտրարշավներ հայերենով: Ինչպես գրում է Haber Turk-ը, մինչ օրս թուրքերենից բացի այլ լեզու օգտագործել չէր թույլատրվում:
Քաղաքական գործիչները կարող են դիմել Ստամբուլի, Հաթայեի, Դիարբեքիրի և Կարսի բնակչությանը հայոց լեզվով, որտեղ մինչ օրս ապրում են Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայեր:
Ըստ Թուրքիայի լեզվաբանական հասարակության հաշվարկների, Թուրքիայում խոսում են 36 լեզվով: Մոտ 15 մլն մարդ խոսում է քրդերեն, 1,5 մլն՝ զազա լեզվով (ալևիներ): Կենցաղում օգտագործվում են հայերենը, արաբերենը, հունարենը, աբխազերենը, վրացերենը, ղազախերենը, չերքեսերենը: Հիշատակված 36 լեզվի թվում որպես առանձին լեզու նշված է նաև համշեներենը, որն արևմտյան հայերենի բարբառներից է և որով խոսում են համշենահայրը՝ այն փոփոխություններ չի կրել վերջին 200 տարում:
Պետական TRT ալիքով արդեն շուրջ 1 տարի է գործում է հայերեն լեզվով լրատվական ծրագիրը:
Սեպտեմբերի 30-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ներկայացրել էր հասարակության ժողովրդավարացման միջոցառումների փաթեթը, որն, ըստ նրա, կամրապնդի կայունությունը Թուրքիայում:
Կթույլատրվի մահմեդական գլխաշորի կրումը պետական հաստատություններում: Հիջաբ կրելու արգելքը սահմանվել էր 1925 թվականին՝ օրենքների փաթեթով, որով արգելվեցին ամեն տիպի կրոնական խորհրդանիշները պետական հաստատություններում: Ազգությամբ քրդերը կազմում են Թուրքիայի բնակչության զգալի մասը՝ մոտ 18 տոկոսը, թեև ըստ պաշտոնական վիճակագրության, քրդական բնակչությունը կազմում է Թուրքիայի բնակչության 15,7 տոկոսը:
2011 հուլիսի 17-ին քրդական ոչ կառավարական կազմակերպությունների «Ժողովրդավարական հասարակության կոնգրես» միությունը հայտարարեց Թուրքիայի կազմում քրդական ինքնավարության ստեղծման մասին՝ Դիարբեքիր մայրաքաղաքով:
Թուրքական դպրոցներում չեղյալ է հայտարարվել Աթաթուրքի սահմանծ Andımız երդումը, որից սկսվում էին դասերը: Երդման վերացումը նախատեսված է երկրի ժողովրդավարացման միջոցների փաթեթով, որի մասին անցած շաբաթ հայտարարեց երկրի վարչապետ Էրդողանը:

21 Октябрь 2013 - 09:18 AMT
Согласно пакету до демократизации общества, представленному премьер-министром Эрдоганом, отныне в Турции можно проводить избирательные кампании на армянском языке. Как пишет Haber Turk, до настоящего времени использование любого языка, кроме турецкого запрещалось.
Политики могут обращаться к населению на армянском в Стамбуле, Хатайе, Диарбакыре и Карсе, где до сих пор живут отуреченные армяне – потомки выживших после Геноцида армян в Османской империи в 1915 году.
По подсчетам Турецкого лингвистического общества, в Турции говорят на 36 языках: примерно 15 миллионов человек говорят на курдском, полтора миллиона – на языке народности заза (алевиты). В обиходе употребляется армянский, арабский, греческий, абхазский, грузинский, казахский, черкесский. В числе упомянутых 36 языков отдельно упоминается также амшенский – диалект западно-армянского языка, на котором говорят амшенцы и который не изменился за последние 200 лет.
На государственном канале TRT уже больше года действует армянская служба новостей.
30 сентября премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган представил меры по демократизации общества, которые, по его мнению, укрепят стабильность Турции. Он подчеркнул, что при правильном подходе можно понять, что этот «пакет» разрешает десятилетние проблемы Турции.
Закон о политических партиях, по словам премьер-министра, будет изменен и по новому закону уровень оказания государством поддержки политическим партия будет снижен от 7 до 3%. Кроме того, по словам Эрдогана, будет разрешена проведение политической агитации на разных языках и диалектах.
Говоря о преступлениях на почве ненависти, премьер-министр Эрдоган заявил об ужесточении мер наказания этих преступлений, совершаемых из-за языка, нации, расы, сексуальной ориентации, инвалидности, политических убеждений, мировоззрения, религии или конфессии людей. В этих рамках, заявил Эрдоган, будет создан Совет по борьбе с дискриминацией и ксенофобией.
В начальных школах будет отменено ежедневное чтение клятвы «Andımız». Это слова основателя Турецкой республики Мустафы Кемаля Ататюрка: «Как счастлив тот, кто говорит – я турок». И, наконец, территория ассирийского монастыря Mor Gabriel, называемого монастырем Дейрулумур, будет возвращена монастырскому фонду.