22 Հոկտեմբեր 2013 - 07:08 AMT
Կանադայի Քվեբեկ նահանգի բնակչության քանակով թվով երրորդ Լավալ քաղաքում հոկտեմբերի 21-ին բացվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանը: Ինչպես գրում է Asbarez-ը, սա առաջին նման հուշարձանն է այդ քաղաքում:
Բոլոր հայկական կազմակերպությունների ղեկավարների մասնակցությամբ բացվեց «Խաչելություն, հարություն, վերածնունդ» անվանումը կրող հուշարձանը: Բացմանը նախորդեց օծման արարողությունը: Բացմանը ներկա էին հուշարձանի կանգնեցման կոմիտեի նախագահ Սաքո Յաղուբյանը, կոմիտեի անդամ Հովիկ Թուֆենկյանը և Կանադայում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների կոմիտեի նախագահ Մհեր Ղարաքաշյանը:
Հուշարձանի հեղինակն է Արտո Չաքմաքչյանը, ըստ նրա դա հուսո հուշարձան է:
Արարողությանը հանդես են եկել նաև Կանադայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Եգանյանը, որը կոչ արեց համաշխարհային հանրությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Հուշարձանը բացվել է տեղի և դաշնային ղեկավարության ներկայացուցիչների ներկայությամբ, որոնք ևս խոսել են Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին:

22 Октябрь 2013 - 06:50 AMT
В городе Лаваль, третьем по населению городе канадской провинции Квебек 21 октября был открыт мемориал памяти жертв Геноцида армян, сообщает Asbarez.
Руководители всех армянских организаций открыли памятник под названием «Распятие, воскресение, возрождение». Открытию предшествовала церемония освящения. На открытии присутствовали глава комитета по возведению памятника Сако Якубян, член комитета Овик Туфенкян и председатель комитета по мероприятиям 100-летия Геноцида армян в Канаде Мгер Каракашян. Автор памятника – скульптор Арто Чакмакджян. По его словам, этот памятник – памятник надежды.
На церемонии выступил также посол Армении в Канаде Армен Еганян, который призвал мировое сообщество признать Геноцид армян.
Памятник был открыт в присутствии представителей местной и федеральной администрации, которые также говорили о необходимости признания Геноцида армян и ответственности правительства Турции, которое до сих пор отрицает это преступление.